Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Książę Harry zawarł ugodę z Mirror Group w sprawie włamania do telefonu

Książę Harry zawarł ugodę z Mirror Group w sprawie włamania do telefonu

Książę Sussex uregulował pozostałe roszczenia dotyczące włamań do telefonów przeciwko Mirror Group Newspapers (MGN).

Źródła podają, że wydawcy pokryją wszystkie koszty prawne księcia Harry'ego oraz około 300 000 funtów dodatkowego odszkodowania.

Ugoda – dotycząca zarzutów nielegalnego wtargnięcia do 115 opowiadań – oznacza koniec czteroletniego batalii pomiędzy księciem a wydawcą.

Przemawiając w imieniu księcia przed Wysokim Trybunałem, adwokat David Sherborne powiedział: „Nasza misja trwa”.

Prawnik skrytykował także byłego redaktora Daily Mirror, Piersa Morgana, który powiedział: „Jako redaktor bardzo dobrze wiedział, co się dzieje”.

115 opowiadań opublikowano w latach 1996–2010, a w czerwcu ubiegłego roku książę Harry spędził dwa dni w sądzie, gdzie był przesłuchiwany w związku z twierdzeniami, że informacje można uzyskać wyłącznie nielegalnie.

Następnie w grudniu sąd orzekł, że istnieją dowody na „powszechne i nawykowe” stosowanie w grupie hackowania telefonów.

Morgan, który był redaktorem naczelnym gazety w latach 1995–2004, wielokrotnie zaprzeczał jakiejkolwiek wiedzy o jakichkolwiek próbach hakowania telefonów przez pracowników gazety. Ponieważ od 20 lat nie pracował dla MGN, nie ponosił osobistej odpowiedzialności za żadne z roszczeń i nie brał udziału w postępowaniu sądowym.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej XPowiedział: „Całkowicie zgadzam się z księciem Harrym, że bezmyślna ingerencja w życie prywatne rodziny królewskiej w celu osiągnięcia korzyści finansowych jest całkowicie naganna… i mam nadzieję, że przestanie to robić”.

Tymczasem sędzia Fancourt skrytykował „wysoce konfrontacyjny sposób” przyjęty przez obie strony w tej batalii prawnej.

W grudniu książę otrzymał 140 600 funtów odszkodowania po wygraniu 15 roszczeń przeciwko MGN. Piątkowa ugoda dotyczy roszczeń w stosunku do 115 innych historii.

BBC dowiedziało się, że odszkodowanie, jakie otrzyma książę, może wynieść około 300 000 funtów szterlingów.

Tymczasem wydawca oświadczył, że jest szczęśliwy, że osiągnął porozumienie, które pozwala mu „iść do przodu po wydarzeniach, które miały miejsce wiele lat temu, za które przeprosiliśmy”.

Po grudniowym wyroku rzecznik MGN powiedział: „Tam, gdzie miało miejsce historyczne przewinienie, przepraszamy bez zastrzeżeń, wzięliśmy na siebie pełną odpowiedzialność i zapłaciliśmy odszkodowanie”.

Wyjaśnienie wideo,

ZOBACZ: Prawnik Harry'ego, David Sherborne, czyta oświadczenie przed sądem

Książę był jedną z kilku znanych osobistości, które wystąpiły z pozwem przeciwko MGN, oskarżając wydawcę „Daily Mirror”, „Sunday Mirror” i „Sunday People” o bezprawną ingerencję w ich życie prywatne w imię opowiadania historii.

W zeszłym roku podczas procesu zbadano 33 artykuły pozwu księcia Harry'ego i ustalono, że 15 artykułów było wynikiem nielegalnego gromadzenia informacji.

Dodatkowych 115 artykułów rozstrzygniętych w piątek mogło stać się przedmiotem kolejnego procesu, gdyby nie osiągnięto porozumienia.

Czytając oświadczenie złożone w imieniu księcia Harry'ego przed sądem, Sherborne stwierdziła, że ​​orzeczenie sądu było „całkowicie druzgocące”.

„W świetle tego wszystkiego po raz kolejny wzywamy władze do stania na straży praworządności i udowodnienia, że ​​nikt nie jest ponad nią”.

Powinno to obejmować byłego redaktora naczelnego Daily Mirror, Piersa Morgana, „który doskonale wiedział, co się dzieje, jak stwierdził sędzia” – dodał w oświadczeniu.

W oświadczeniu czytamy dalej: „Nawet jego pracodawca zdał sobie sprawę, że po prostu nie może go wezwać na świadka faktów”.

„Jego pogarda dla wyroku sądu i ciągłe ataki od tego czasu pokazują, dlaczego uzyskanie jasnego i szczegółowego orzeczenia jest tak ważne”.

Oświadczenie zakończyło się stwierdzeniem, że „nasza misja trwa” i że książę „będzie ją nadal realizować aż do końca”.

Aktor Coronation Street Michael Turner, znany zawodowo jako Michael Le Vell, aktorka Nikki Sanderson i Fiona Whitman, była żona komika Paula Whitehouse'a, również złożyli podobne roszczenia przeciwko firmie.

Żądania pani Sanderson i pani Whiteman zostały odrzucone jako złożone zbyt późno, chociaż sędzia uznał, że niektóre z ich skarg zostały uzasadnione.

Sędzia Fancourt orzekł, że obydwoje muszą zapłacić MGN koszty prawne obrony swoich indywidualnych roszczeń.

Sędzia orzekł również, że pan Turner będzie musiał pokryć koszty MGN w odpowiedzi na jego pozew od dnia 5 marca 2022 r., w którym złożono ofertę.

Sędzia Fancourt, weteran procesów sądowych o włamania do telefonów, skrytykował sposób prowadzenia tej batalii prawnej.

Powiedział, że niektórzy powodowie odmówili negocjacji z MGN i wyolbrzymili swoje roszczenia, nie będąc realistami.

Książę Harry nie stawił się w piątek w sądzie, ponieważ w tym tygodniu wrócił do Stanów Zjednoczonych po wizycie u swojego ojca, króla Karola, po zdiagnozowaniu u niego raka.

Książę od dawna jest zagorzałym krytykiem brytyjskiej prasy tabloidowej.

W ostatnich latach brał udział w wielu sporach prawnych, z których kilka pozostaje nierozwiązanych, w tym w związku z zarzutami nielegalnego gromadzenia informacji przez wydawcę „The Sun”, News Group Newspapers, którego proces ma rozpocząć się w 2025 r.