Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kino i zdrowie łączą się na specjalnym pokazie w Mexico City – PAHO/WHO

Kino i zdrowie łączą się na specjalnym pokazie w Mexico City – PAHO/WHO

MEKSYK, 26 października 2023 r. (PAHO/WHO) – W Meksyku w ramach festiwalu „Kino i zdrowie” organizowanego przez Panamerykańską Organizację Zdrowia (PAHO) prezentowane są filmy poruszające wyzwania związane ze zdrowiem i warunkami sanitarnymi. oraz Meksykański Instytut Zabezpieczenia Społecznego (IMSS).

Na festiwalu zaprezentowanych zostanie 11 filmów krótkometrażowych z krajów obu Ameryk nominowanych do Nagrody Światowej Organizacji Zdrowia.Zdrowie dla wszystkich” Festiwal Filmowya także produkcje meksykańskich reżyserów poruszające kwestie zdrowia i dobrego samopoczucia, przy wsparciu Meksykańskiego Instytutu Kinematografii (IMCINE).

„Kino zachęca nas do myślenia o emocjach. Opowiadanie historii jest tak stare jak cywilizacja ludzka. Inspiruje nas i motywuje, budzi empatię oraz pomaga nam znajdować rozwiązania i dzielić się nimi razem” – powiedział dyrektor Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia, dr Jarbas Barbosa, na otwarciu filmu Festiwal.

Dodał: „Filmy pozwalają nam gromadzić historie o działaniach podejmowanych na rzecz zdrowia na świecie i mogą zachęcać do zmiany zachowań, dostarczając wiedzy, motywacji i umiejętności potrzebnych do motywowania ludzi do działania”.

Krótkie filmy poruszają różnorodne tematy, takie jak rozwój choroby Alzheimera u pacjentów w Meksyku, wysiłki pracowników służby zdrowia podczas pandemii Covid-19, historyczna wyprawa mająca na celu sprowadzenie szczepionki przeciwko ospie do obu Ameryk w XIX wieku oraz złożony problem. Wyzwania stojące przed osobami walczącymi z nowotworami i chorobami psychicznymi.

Festiwal odbędzie się w dniach 25–27 października 2023 r. w kinie Linterna Mágica, emblematycznej przestrzeni, która rozpoczęła działalność w 1964 r., ale została ponownie otwarta w styczniu 2023 r. po latach zamknięcia i niedawnej przebudowie.

„To prawdziwy zaszczyt, że pierwszy festiwal filmowy wyświetlany w Linterna Mágica zostaje zainaugurowany przez dyrektora Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia, wielostronnej organizacji, która poprzedzała nawet Organizację Narodów Zjednoczonych, Światową Organizację Zdrowia (WHO) i IMSS, – powiedział dyrektor IMSS. Zoe Robledo, nawiązując do 120. rocznicy powstania Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia.

READ  Ćwiczenia mogą pomóc w leczeniu jednego z najczęstszych i najbardziej wyniszczających skutków ubocznych leczenia raka prostaty

„Chodźmy dalej na filmy, które zmuszają do myślenia i kontemplacji” – dodała, podkreślając kluczową rolę, jaką kino odegrało w podnoszeniu świadomości i napędzaniu transformacji kwestii społecznych i zdrowotnych w kraju.

Festiwal filmowy obejmuje pokazy reżyserów, sesje pytań i odpowiedzi z ekspertami, a także dyskusje ułatwiające rozmowy i angażujące publiczność w działania na rzecz zdrowia.

Festiwal realizuje cel IMSS związany z ponownym otwarciem Kina Magiczna Latarnia: emituje filmy krótkometrażowe, autorskie i religijne, prowadzi kinową działalność edukacyjną oraz promuje zdrowie poprzez działalność kulturalną.

Festiwal był także okazją do ogłoszenia piątej edycji Festiwalu Filmowego WHO „Zdrowie dla wszystkich”, w ramach której od 1 listopada 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. będzie otwarty nabór filmów krótkometrażowych.

Organizowany corocznie od 2020 roku Festiwal Filmowy WHO Health for All otrzymał ponad 4300 filmów krótkometrażowych ze 110 krajów. W jej katalogu znajduje się obecnie blisko 300 tytułów, które mogą przyczynić się do poprawy zdrowia ludzi na całym świecie.

Panamerykańska Organizacja Zdrowia i Światowa Organizacja Zdrowia zapraszają instytucje zdrowia publicznego z całego świata, organizacje pozarządowe, społeczności, aktywistów i studentów zajmujących się zdrowiem publicznym, szkołami filmowymi i innymi pokrewnymi dziedzinami do przesyłania swoich oryginalnych filmów krótkometrażowych poruszających problem zdrowia. Do udziału zaproszeni są także niezależni filmowcy, firmy produkcyjne i nadawcy telewizyjni.