Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Izolacja społeczna prowadzi do zmniejszenia liczby komórek mózgowych i łagodnego upośledzenia funkcji poznawczych

Izolacja społeczna prowadzi do zmniejszenia liczby komórek mózgowych i łagodnego upośledzenia funkcji poznawczych

Najnowsze badanie naukowe opublikowane w czasopiśmie Struktura i funkcja mózgu Dostarcza dowodów na to, że izolacja społeczna nie tylko upośledza zdolność myszy do rozpoznawania innych myszy w społeczeństwie, ale także prowadzi do zmniejszenia liczby komórek mózgowych. Badania podkreślają znaczenie interakcji społecznych na wczesnym etapie życia dla zdrowia mózgu i poznania społecznego.

Poprzednie badania wykazały związek między deprywacją społeczną a różnymi zmianami w mózgu u ludzi i modeli zwierzęcych, szczególnie wpływającymi na obszary zaangażowane w przetwarzanie emocjonalne i interakcje społeczne. Jednakże nadal istnieją luki w zrozumieniu konkretnych zmian komórkowych zachodzących w wyniku izolacji i tego, jak te zmiany przekładają się na wyniki behawioralne.

W nowym badaniu starano się wypełnić te luki, analizując skutki izolacji społecznej z perspektywy neurorozwojowej, koncentrując się na krytycznym okresie wkrótce po odsadzeniu myszy od piersi. Okres ten ma kluczowe znaczenie dla rozwoju mózgu, a zaburzenia w tym okresie mogą mieć trwały wpływ na strukturę i funkcjonowanie mózgu.

Naukowcy wykorzystali samce myszy C57BL/6, odmianę popularną w badaniach neurologicznych ze względu na dobrze udokumentowaną genetykę i stosunkowo przewidywalne zachowanie. Myszy podzielono na dwie grupy: jedna doświadczyła izolacji społecznej, a druga przebywała w grupie stanowiącej grupę kontrolną. Podziału tego dokonano bezpośrednio po odsadzeniu, konkretnie w 21. dniu po urodzeniu. Wyizolowane myszy trzymano indywidualnie, aby symulować brak interakcji społecznych, podczas gdy myszy kontrolne trzymano w grupach po cztery.

Aby przeanalizować wpływ izolacji, w badaniu wykorzystano kombinację testów behawioralnych i testów biologicznych. Oceny behawioralne przeprowadzono za pomocą trójkomorowego testu podejścia społecznego Crowleya, który mierzy zarówno preferencje dotyczące interakcji społecznych (podejście społeczne), jak i zdolność rozpoznawania wcześniej napotkanych myszy (rozpoznanie społeczne).

Od strony biologicznej badacze przeprowadzili szczegółowe liczenie komórek w różnych obszarach mózgu, aby zmierzyć zmiany w liczbie neuronów i oligodendrocytów. Spisy te przeprowadzono w dwóch punktach czasowych (60 i 90 dni), aby śledzić zmiany w czasie.

READ  Izolacja społeczna zwiększa ryzyko demencji o 26% i zmniejsza mózg

Izolowane myszy wykazywały znaczące zmiany w strukturze i funkcjonowaniu mózgu w ciągu 90 dni w porównaniu do myszy trzymanych w grupie. W szczególności wyizolowane myszy wykazały zmniejszenie liczby neuronów i oligodendrocytów w obszarach mózgu, takich jak hipokamp i opuszka węchowa. Regiony te są niezbędne dla pamięci i przetwarzania sensorycznego, co sugeruje, że długotrwała izolacja społeczna może mieć szkodliwy wpływ na obszary mózgu ważne dla funkcji poznawczych.

Pomimo utraty neuronów, izolowane myszy początkowo nie wykazywały znaczących odchyleń w uwadze społecznej w porównaniu z grupą kontrolną podczas fazy eksperymentów z podejściem społecznym. Podobnie radzili sobie z bodźcami społecznymi, co sugeruje, że podstawowa motywacja społeczna pozostała nienaruszona pomimo izolacji.

Jednak podczas testów rozpoznawania społecznego izolowane myszy wykazywały upośledzenia. Nie wykazali preferencji wobec nowych myszy w stosunku do znanych myszy, co miało miejsce w przypadku myszy w grupie. Sugeruje to, że chociaż nie wpłynęło to na chęć interakcji społecznych, ich zdolność rozpoznawania i rozróżniania znanych i nowych kontaktów społecznych była upośledzona.

Modele zwierzęce, zwłaszcza gryzonie, takie jak myszy i szczury, są szeroko stosowane w badaniach psychologicznych i neuronaukowych w celu zbadania biologicznych podstaw zachowań i cech psychologicznych istotnych dla warunków ludzkich.

Pomimo swojej użyteczności modele te mają nieodłączne ograniczenia. Najważniejszym z tych wyzwań jest wyzwanie polegające na pełnym odtworzeniu u zwierząt złożonych stanów psychicznych i zachowań człowieka. Ludzie mają wyższe funkcje poznawcze, bogate życie emocjonalne i złożone interakcje społeczne, które mogą być trudne do naśladowania lub dokładnego zmierzenia u zwierząt.

Pomimo tych ograniczeń wiele zaburzeń zachowania obserwowanych w zaburzeniach psychicznych u ludzi ma podobne podłoże biologiczne u różnych gatunków. Zasadniczo, chociaż modele zwierzęce nie są w stanie uchwycić każdego aspektu warunków psychologicznych człowieka, są one cenne w odkrywaniu podstawowych mechanizmów neurobiologicznych, które prawdopodobnie odgrywają rolę w warunkach ludzkich.

Wyniki nowego badania wskazują nowe kierunki badań, w tym badanie szlaków komórkowych i molekularnych dotkniętych izolacją społeczną. Zrozumienie tych ścieżek może pomóc w identyfikacji biomarkerów umożliwiających wczesne wykrywanie zagrożeń dla zdrowia psychicznego związanych z deprywacją społeczną i może prowadzić do opracowania nowych metod leczenia uzależnień ukierunkowanych na te konkretne ścieżki.

READ  Firma Owlstone Medical rekrutuje pierwszego pacjenta do badania klinicznego II fazy mającego na celu wczesne wykrywanie raka płuc poprzez biopsję oddechu

badania, „Izolacja społeczna prowadzi do łagodnego upośledzenia w rozpoznawaniu społecznym i utraty komórek mózgowychnapisane przez Daniela Menezesa Guimarãesa, Brunę Valerio Gómeza, Rodrigo Jorge Vianę Barbosę, Washington Oliveira, Gildę Angelę Nieves, Fernandę Tovar Mol i Roberto Lint.