Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kazachstan, Gruzja, USA i Polska zapewniły sobie miejsce w ćwierćfinale

Kazachstan, Gruzja, USA i Polska zapewniły sobie miejsce w ćwierćfinale

Kazachstan odniósł czwarte zwycięstwo z rzędu, a jego zespół wydaje się nie do zatrzymania, a Stany Zjednoczone okazały się najsilniejszą drużyną w grupie B.

Runda 3

Baraka A

Kazachstan (2½-1½) Francja
Gruzja (3½-½) Egipt
Ukraina (2½-1½) Indie

Baraka ur

Stany Zjednoczone Ameryki (2-2) Międzynarodowa Federacja Ameryk
Chiny (1-3) Bułgaria
Polska (2½-1½) Niemcy

Liderzy grupy 1 Kazachstan świetnie rozpoczęli mecz, a Bibisara Asaobayeva zajęła bardzo obiecującą pozycję przed Dimanti Doltey-Cornet. Bebesara nie grała jednak wystarczająco precyzyjnie i pozwoliła, aby jej przewaga na początku meczu osłabła. W ich kolejce, mając czarne figury, przyszło zwycięstwo Kazachstanu: Merwirt Kamaldinova przekonująco pokonała Sophie Millet, a Amina Kirbekova zdobyła cały punkt przed Natashą Benmesbah. Mistrzyni Francji Mitra Hejazipur odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w reprezentacji, ale to nie wystarczyło, aby zmienić losy meczu.

Gruzja minęła Egipt, aby otrząsnąć się po porażce w poprzedniej rundzie. Shahenda Wafa była bardzo blisko zwycięstwa z Nino Batsiaashvili, gdyż przez większość meczu była pionkiem, ale przedwcześnie zamieniła hetmany i została wyeliminowana do końcówki wieży, która zakończyła się teoretycznym remisem.

Mecz z Ukrainą był zimnym deszczem dla Indii. Pod koniec rundy najbardziej prawdopodobny wynik wydawał się 3-1, gdyż Vantika Agrawal miała przeważającą przewagę nad Buxą, a Savitha Shree również dobiegła do końca meczu w meczu z Elizavetą Hrebinschikovą. Ostatecznie Savitha musiała zadowolić się remisem, ale najgorsze miało dopiero nadejść: na drugim statku Agrawal popełnił ogromny błąd (29.d7??) i niemal natychmiast przegrał. Poważna porażka Indii i cudowne zwycięstwo Ukraińców.

Być może najbardziej znaczącym wynikiem w grupie B była szokująca porażka Chin 3:1 z Bułgarią. W pewnym momencie pozycja Stefanowej wobec Yuexin Song wydawała się nieco wątpliwa, jednak pokazała swoje kompetencje potężnym kontratakiem po stronie króla. Drugie zwycięstwo dla Bułgarek odniosła Viktoria Radeva po tym, jak Yi Xiao został przyłapany na prostej taktyce.

READ  Zmiany podatkowe dla inwestorów w polskie nieruchomości

Polska odniosła także znaczące zwycięstwo nad swoim historycznym rywalem, Niemcami. Na czwartym szachownicy Claudia Colón, bardzo agresywna i dynamiczna zawodniczka, otrzymała pozycję, na której lubiła grać, jako jeden pionek kontra inicjatywa. Zwycięstwo nad Hanną Marie Klek zmusiło Dinarę Wagner do forsowania zwycięstwa w bardzo delikatnej sytuacji, dając zdecydowaną przewagę Monice Socko. Jednak w problemie z czasem Sukko spadł do prostego szacha na stojąco, ale na szczęście dla polskiej drużyny wystarczyło to do przypieczętowania zwycięstwa w meczu.

W bitwie o Amerykę Północ i Południe podzieliły się punktami. Alice Lee kontynuowała swój imponujący występ, pokonując Kubańską Lisandrę Ordaz, a Argentynka Maria Jose Campos odniosła zwycięstwo Amerykańskiej Federacji Szachowej nad Annie Wang. Końcowy wynik 2:2 był sprawiedliwym wynikiem.

Runda 4

Baraka A

Francja (3-1) Egipt
Kazachstan (2½-1½) Ukraina
Indie (1-3) Gruzja

Baraka ur

USA (2½-1½) Chiny
FIDE Ameryka (1½-2½) Niemcy
Bułgaria (2-2) Polska

W czwartej rundzie Kazachstan kontynuował passę zwycięstw odnosząc ważne zwycięstwo nad Ukrainą (2½-1½). Bibisara rozegrała świetny mecz z Anną Usheniną i sprawnie wykorzystała swojego dodatkowego pionka w końcówce gońca. Alloa Normanova zdobyła dla Kazacha drugi pełny punkt, a Natalia Żukowa na czwartej tablicy odniosła drugie zwycięstwo z rzędu.

Spotkanie dwóch głównych pretendentów do ostatecznego zwycięstwa, Indii i Gruzji, rozstrzygnęło się na korzyść Gruzinów wynikiem 3:1. Indianie byli wciąż nieco wstrząśnięci po dramatycznej porażce w poprzedniej rundzie, a Harika przegrała z White w korzystnym meczu rozegranym przez Belę Khotnashvili. Drugie zwycięstwo Gruzji również przyniosło czarne figury: Divya Deshmukh próbowała obronić słabego pionka za pomocą taktyki, która nie do końca się sprawdziła, a Nino Batsiashvili z dodatkowym pionkiem znalazł się w bardzo wygodnej pozycji. GM z Batumi zemścił się za zeszłotygodniową porażkę z rąk Deshmukha w Tata Steel Chess India Championship.

READ  Verkada otwiera Centrum Inżynieryjne w Polsce

Francja – Mecz z Egiptem był jednostronny, a Europejczycy wygrali 3:1. Dobra wiadomość jest taka, że ​​Egipt odniósł swoje pierwsze zwycięstwo na szachownicy po tym, jak Aya Moataz (1959) pokonała na trzeciej szachownicy Sophie Millet (2335).

W grupie B głównym spotkaniem czwartej rundy był mecz USA – Chiny, w którym Amerykanie objęli prowadzenie 2½-1½. To druga porażka tego dnia młodej chińskiej drużyny i rozczarowujący wynik po dobrym występie, jaki zaprezentowała pierwszego dnia zawodów. 13-letnia Alice Lee ponownie zwyciężyła i obecnie zajmuje 3½/4. miejsce, tracąc tylko jeden remis w pierwszej rundzie. Sposób, w jaki na koniec meczu zagrała na równych zasadach z Yuxin Song, mówi wiele o tym, jak pewna siebie czuje się młoda Amerykanka na szachownicy, zawsze starając się utrzymać grę i czekając na okazję.

Mecz FIDE Americas vs. Germany był bardzo zacięty, ale ostatecznie rozstrzygnął się na korzyść Europejczyków dzięki zwycięstwu na szachownicy czwartej, gdzie Jana Schneider wyprzedziła Marię José Campos z Argentyny.

Polska musiała zadowolić się remisem z Bułgarią. Claudia Colon wpadła w szał i wygrała trzeci mecz z rzędu, tym razem z Beloslavą Krastevą, ale Girgana Picheva wyrównała. Wynik ten był jednak na tyle dobry, że gospodarze bez względu na wynik jutrzejszego meczu zakwalifikowali się do fazy pucharowej.

Dzięki takim wynikom Kazachstan i Gruzja zakwalifikowały się do fazy pucharowej Grupy A, zaś o dwa pozostałe miejsca w eliminacjach powalczą w piątej rundzie Francja, Ukraina i Indie.

W drugiej grupie miejsca w ćwierćfinale zapewniły sobie Stany Zjednoczone i Polska. Co najmniej cztery drużyny – Chiny, Bułgaria, FIDE obu Ameryk i Niemcy – będą walczyć o pozostałe dwa miejsca w fazie pucharowej.

Napisane przez Davida Ładę

Zdjęcia: Michał Valusha

Oficjalna strona internetowa: Worldwomenteams.fide.com.


O wydarzeniu

Drużynowe Mistrzostwa Świata FIDE Kobiet 2023 odbędą się w dniach 5–12 września w Bydgoszczy (Polska).

READ  Masterpress rozbudowuje zaplecze badawcze w Polsce

Bierze w nim udział dwanaście drużyn: Gruzja, USA, Chiny, Indie, Ukraina, Polska, Niemcy, FIDE Americas, Francja, Kazachstan, Bułgaria i Egipt, każda z czterema zawodnikami (plus dwóch rezerwowych). Dzielą się na dwie grupy o przybliżonej sile. Cztery drużyny zostaną wyeliminowane z fazy grupowej, a osiem najlepszych drużyn zakwalifikuje się do dwurundowej fazy pucharowej.

Mecze są rozstrzygane na podstawie punktów drużynowych, przy czym w przypadku remisu dwa punkty dla zwycięskiej drużyny i jeden punkt dla każdej drużyny. Kontrola czasu wynosi 45 minut dla całego meczu, z 10-sekundowymi przyrostami na każde posunięcie, począwszy od ruchu 1.

Lokalizacja wydarzenia: Worldwomenteams.fide.com

O Bydgoszczy

Miasto Bydgoszcz położone jest w północnej Polsce, niecałe 200 kilometrów od stolicy, Warszawy, u zbiegu rzek Wisły i Brdy. Liczy 350 000 mieszkańców i jest obsługiwany przez własne lokalne lotnisko. Bydgoszcz jest miastem bogatym architektonicznie i jest siedzibą wielu uniwersytetów, m.in. Wielkiego Uniwersytetu Kazimierza, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego i Konserwatorium. Tętniące życiem kulturalnym, gości także Salę Koncertową Filharmonii Pomorskiej i Operę Opera Nova. więcej informacji: bydgoszcz.pl