Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zamieszki w Nowej Kaledonii: Drugi lot Mercy wylatuje z Noumei przez Brisbane z większą liczbą Nowozelandczyków na pokładzie

Druga grupa 49 Kiwi jest ewakuowana dziś wieczorem z Nowej Kaledonii przez Brisbane przy pomocy sił francuskich, po tym jak wczoraj wieczorem w Auckland wylądował pierwszy lot okazjonalny.

Jeden z osieroconych Nowozelandczyków powiedział Newstalk ZB, że około 100 Kiwi opuściło Chateau Royale i udało się na lotnisko Magenta poza centrum miasta, aby następnie zostać przetransportowane przez francuskich pracowników ochrony na międzynarodowe lotnisko La Tontauta.

„(My) następnie wsiadamy na francuski samolot wojskowy do Brisbane ze 100 Australijczykami.

„Stamtąd Siły Obronne Nowej Zelandii będą obsługiwać Boeinga 757, który powróci do Auckland jutro rano około 2:30”.

Powiedzieli również, że nie wydano zezwolenia na lądowanie NZDF ani ADF Hercules, ponieważ prezydent Francji Emmanuel Macron przybędzie około 13:30.

„Okolica wszystkich hoteli i kurortów jest pełna francuskiej żandarmerii i sił specjalnych z GIGN”.

Inny Nowozelandczyk powiedział… Ogłaszać Chateau Royale to punkt wyjścia do ewakuacji w Nowej Zelandii.

Alex Smillie powiedział, że grupa Nowozelandczyków ma zostać zabrana na lotnisko La Magenta, skąd następnie zostaną przewiezieni na lotnisko La Tontota.

„Stamtąd polecimy do Brisbane większym francuskim samolotem wojskowym (podobnym do samolotu komercyjnego)” – powiedział.

„Następnie pracują nad zakupem większego samolotu NZDF, takiego jak Poseidon lub 757-2k2, aby stamtąd zabrać nas do domu.

„Wyobrażam sobie, że jeśli to wszystko pójdzie dalej, będziemy w domu około drugiej w nocy”.

Dzisiejszy lot miłosierdzia z Nowej Kaledonii odbywa się po tym, jak prawie 50 Nowozelandczyków o wysokim priorytecie przybyło na lotnisko w Auckland około godziny 22:00 zeszłej nocy w deszczowych i mglistych warunkach.

Byli wśród nich Mike i Christine Reilly z Kerikeri, którzy powiedzieli, że są wdzięczni za powrót do Nowej Zelandii po ośmiu „przerażających” dniach.

READ  Kim jest J.D. Vance, wybrany przez Donalda Trumpa na wiceprezydenta?

Dotarli do Numei bez uprzedzenia o zakłóceniach. „Air New Zealand podrzucił nas w połowie lotu” – powiedział Mike Reilly. Dodał: „Gdy tylko wysiedliśmy z samolotu, rozległ się hałas i nic nie powiedzieli… Transfer z lotniska do hotelu był bardzo straszny”.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu (MFAT) powiedział: „Samolot C-130 Sił Obronnych Nowej Zelandii (NZDF) wystartował wczoraj (wtorek 21 maja) z Nowej Kaledonii o 18:45, aby rozpocząć repatriację Nowozelandczyków, którzy utknęli w Nowej Zelandii Zelandia.” Kaledonii od wybuchu gwałtownych protestów w zeszłym tygodniu.

„W samolocie z Noumea do Auckland znajdowało się 48 pasażerów z najpilniejszymi potrzebami. Personel Konsulatu Nowej Zelandii w Noumea będzie w dalszym ciągu ustalał priorytet pasażerów w przypadku lotów w zależności od potrzeb.

„MFAT współpracuje dziś z Francją i Australią nad kolejnym lotem, aby sprowadzić kolejną grupę z powrotem do Nowej Zelandii przez Brisbane, korzystając z samolotów francuskich i nowozelandzkich.

„Załoga MFAT i NZDF nadal zajmuje się przygotowaniami logistycznymi na dzisiejszy lot i kolejne”.

Rzecznik biura ministra spraw zagranicznych Winstona Petersa powiedział, że władze ciężko współpracują z Francją i Australią, aby zapewnić możliwość większej liczby wspomaganych wyjazdów w nadchodzących dniach i których celem jest repatriacja każdego, kto w najbliższej przyszłości będzie chciał wrócić do Nowej Zelandii.

„Kształt i trasy lotów mogą ulec zmianie – są to codzienne ćwiczenia logistyczne z Francuzami i Australijczykami”.

„Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby ich wyciągnąć.” – Peters

Peters powiedział, że przez resztę tygodnia będzie więcej lotów okazjonalnych. Nie potrafił określić liczby lotów, które miałyby zostać wykonane, mówiąc: „Zobaczymy, kto będzie chciał przylecieć”.

Peters powiedział, że zespół do spraw zagranicznych i inne osoby zaangażowane w rozpoczęcie misji repatriacyjnej włożyły „dużo ciężkiej pracy”.

READ  Rzadkie beczki tornada w kierunku zachodniego Meksyku, południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych

Powiedział, że jest „wdzięczny” za pomoc udzieloną przez władze francuskie, które również uważają, że mogą zagwarantować bezpieczny przejazd na lotnisko pierwszej grupie 50 obywateli Nowej Zelandii, która opuści wyspę.

„Pierwszym celem jest znalezienie się Nowozelandczyków w niebezpiecznej sytuacji, a naszym zadaniem było dopilnowanie, aby zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby ich wydostać” – powiedział Peters.

„Jestem pewien, że możemy tego dokonać”.

Samolot NZDF C-130 Hercules czeka na płycie lotniska w Noumea, aby ewakuować Nowozelandczyków uwięzionych w Nowej Kaledonii.  Zdjęcie/Siły Obronne Nowej Zelandii
Samolot NZDF C-130 Hercules czeka na płycie lotniska w Noumea, aby ewakuować Nowozelandczyków uwięzionych w Nowej Kaledonii. Zdjęcie/Siły Obronne Nowej Zelandii

Peters powiedział, że lista Nowozelandczyków potrzebujących pomocy w Noumei obejmuje „ponad 300 osób”.

Peters powiedział wcześniej, że Nowozelandczycy w Nowej Kaledonii mieli przed sobą kilka trudnych dni, a ich repatriacja była pilnym priorytetem rządu.

Dodał: „Chcemy pochwalić wsparcie odpowiednich władz, czy to w Paryżu, czy w Noumei, w ułatwieniu tej podróży”.

„Sytuacja w Nowej Kaledonii pozostaje dynamiczna, a urzędnicy Nowej Zelandii nadal współpracują ze swoimi francuskimi odpowiednikami i innymi partnerami, zwłaszcza Australią, aby zrozumieć, co jest potrzebne, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym tamtejszym mieszkańcom”.