Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wyższe ryzyko ospy małp u dzieci w wieku 8 lat lub młodszych: naukowcy

LondynNaukowcy donoszą, że dzieci w wieku 8 lat lub młodsze powinny być uważane za grupę zagrożoną cięższą ospą małpią.

Jak dotąd niewiele dzieci jest dotkniętych ospą małp, ale ryzyko jest wyższe u dzieci w wieku 8 lat lub młodszych, zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie Pediatric Infectious Disease Journal.

Pomimo niskich wskaźników zgłoszonych do tej pory u dzieci, istnieją szczególne obawy dotyczące powikłań i innych poważnych skutków małpiej ospy u dzieci.

Dr Petra Zimmermann z Uniwersytetu we Fryburgu w Szwajcarii i Nigel Curtis z Uniwersytetu w Melbourne powiedzieli: „Raporty wskazują, że dzieci mają wyższy wskaźnik hospitalizacji i wzrost śmiertelności, nawet w krajach o wysokim dochodzie”.

Na podstawie danych pochodzących głównie z krajów o niskich dochodach dzieci poniżej 8 roku życia są szczególnie narażone na powikłania, w tym potencjalnie poważne infekcje bakteryjne.

Naukowcy twierdzą, że małe dzieci mogą być również bardziej narażone na komplikacje związane z drapaniem i rozprzestrzenianiem się infekcji na inne części ciała, w tym oczy.

Do sierpnia na całym świecie zgłoszono prawie 47 000 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków ospy małpiej.

Spośród nich tylko 211 dotyczyło dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Wydaje się, że podczas obecnej epidemii wirus ospy małp rozprzestrzeniał się głównie poprzez kontakty seksualne lub inne bliskie kontakty. Rola innych sposobów transmisji, w tym poprzez kropelki, zanieczyszczone powierzchnie i przedmioty, pozostaje do ustalenia.

Większość pacjentów z małpią ospą wraca do zdrowia dzięki opiece podtrzymującej.

Jednak bardziej specyficzne leczenie jest konieczne w przypadku ciężkich przypadków i grup wysokiego ryzyka – zwłaszcza dzieci poniżej 8 roku życia i tych z podstawowymi chorobami skóry – zauważono w badaniu.

Inne wrażliwe grupy to kobiety w ciąży, pacjenci z obniżoną odpornością, osoby z egzemą lub osoby z ospą małpią w pobliżu ust, oczu i narządów płciowych.

Szczepionka przeciw ospie jest skuteczna w zapobieganiu ospie małp, chociaż czas trwania ochrony nie jest znany.

READ  Naukowcy identyfikują nowy typ syncytialnego wirusa oddechowego związanego z długotrwałą infekcją

W przypadku dzieci narażonych na wirus ospy małp zalecano leki lub szczepionki zapobiegające ospie małp, ponownie z „bardzo ograniczonymi danymi”.

Ponieważ małpia ospa może przebiegać bezobjawowo, epidemie mogą wymknąć się spod kontroli i rozprzestrzenić się na wrażliwe grupy, w tym małe dzieci.