Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wywiad z Putinem opublikowany przez byłego prezentera Fox Tuckera Carlsona

Wywiad z Putinem opublikowany przez byłego prezentera Fox Tuckera Carlsona

przez Mike'a Wendlinga Dla wiadomości BBC

Władimir Putin (po lewej) z amerykańskim dziennikarzem Tuckerem Carlsonem.
zdjęcie: Agencja prasowa Francji

Amerykański konserwatywny dziennikarz Tucker Carlson opublikował kontrowersyjny wywiad z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Carlson powiedział, że ponad dwugodzinne wideo zostało nakręcone we wtorek w Moskwie.

To pierwsze spotkanie rosyjskiego przywódcy z zachodnim dziennikarzem od czasu, gdy Rosja przeprowadziła inwazję na Ukrainę na dużą skalę w 2022 roku.

Rozmowa rozpoczęła się od pytania o powód, dla którego Putin zarządził inwazję na Ukrainę.

„Powiedz nam, dlaczego uważasz, że Stany Zjednoczone mogą nagle uderzyć w Rosję” – zapytał Carlson. – Jak do tego doszedłeś?

„To nie jest tak, że Ameryka i Stany Zjednoczone miały zamiar przypuścić niespodziewany atak na Rosję” – powiedział Putin przez tłumacza. – Tego nie powiedziałem. Będziemy prowadzić talk show czy poważną rozmowę?

Następnie Putin obszernie – ponad pół godziny – mówił o historii Europy Wschodniej, począwszy od powstania państwa rosyjskiego w IX wieku.

Prezydent Rosji powiedział, że część Ukrainy od dawna należała do Rosji. Podał różne uzasadnienia inwazji.

W trakcie wywiadu Putin udzielał długich odpowiedzi na pytania i wielokrotnie upominał Carlsona, gdy ten próbował wrócić do tematu wojny na Ukrainie.

Rosyjski prezydent omówił także swoje relacje z amerykańskimi prezydentami, powtarzając przywołaną wcześniej historię, a mianowicie, że Bill Clinton zaproponował Rosji przyłączenie się do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), ale wkrótce potem wycofał się z tej opcji.

Stwierdził, że ma „bardzo dobre stosunki” z Georgem W. Bushem.

„Nie był gorszy niż jakikolwiek inny polityk amerykański, rosyjski czy europejski” – powiedział Putin. „Zapewniam, że podobnie jak inni rozumiał, co robi. Miałem z nim osobistą relację [Donald] Trumpa też.”

READ  Szef powinien zapłacić 26 000 $ pracownikowi, który go nie docenił za nieprostowanie czapek

Putin powiedział, że nie pamięta, kiedy ostatni raz rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem.

Przed wywiadem Carlson stwierdził, że od 2022 roku „żaden zachodni dziennikarz nie zadał sobie trudu przeprowadzenia wywiadu” z Putinem.

Jednak sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow powiedział BBC: „Pan Carlson nie ma racji i nie mógł o tym wiedzieć. Otrzymujemy wiele próśb o wywiady z prezydentem”.

Niezliczeni korespondenci z krajów zachodnich, w tym redaktor BBC Russia Steve Rosenberg, wielokrotnie wysyłali Kremlowi prośby o wywiady.

Wszystkie prośby o wywiady wysyłane przez BBC były ignorowane.

Rosyjskie media państwowe przez kilka dni relacjonowały wizytę Carlsona, emitując materiały filmowe z jego różnych wycieczek do restauracji i wizyt na balecie Spartakus w Teatrze Bolszoj.

Carlson był najwyżej ocenianym gospodarzem Fox News w godzinach największej oglądalności, dopóki nie został usunięty z anteny w kwietniu 2023 r. z powodów, których kanał nigdy nie wyjaśnił.

Założył własną firmę medialną i znalazł punkt sprzedaży na X, dawniej Twitterze.

Treści w sieci Tuckera Carlsona obejmują głównie przyjacielskie wywiady z prawicowymi politykami – w tym rozmowę z Donaldem Trumpem zbiegającą się z debatą prezydencką Republikanów – oraz innymi postaciami, takimi jak Andrew Tate i Russell Brand.

Chociaż ponad 120 milionów ludzi obejrzało przynajmniej część jego wprowadzającego filmu Firma znana wcześniej jako Twitter twierdzi, że co najmniej dwie sekundy czasu oglądania liczy jako „wyświetlenie”.

-Ta historia została po raz pierwszy opublikowana przez BBC.