Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna rosyjsko-ukraińska: polski przywódca poinformował rosyjskich dowcipnisiów o ataku rakietowym

Wojna rosyjsko-ukraińska: polski przywódca poinformował rosyjskich dowcipnisiów o ataku rakietowym

Rosyjscy komicy udający prezydenta Francji oszukali polskiego prezydenta Andrzeja Dudę, aby przekazał im poufne informacje po wybuchu pocisku we wschodniej Polsce w zeszłym tygodniu. Foto/Andrew Kravchenko, AP, plik

Rosyjscy komicy udający prezydenta Francji oszukali polskiego prezydenta Andrzeja Dudę, aby przekazał im poufne informacje po wybuchu pocisku we wschodniej Polsce w zeszłym tygodniu.

Kancelaria Dudy potwierdziła we wtorek, że został przekazany w zeszłym tygodniu komuś, kto twierdzi, że jest prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Biuro Dudy poinformowało, że było to jedno z kilku międzynarodowych wezwań, które prezydent otrzymał w napiętym czasie 15 listopada, po tym, jak pocisk uderzył we wschodnią Polskę w pobliżu granicy z Ukrainą, zabijając dwóch mężczyzn. Przywódcy NATO i Polski stwierdzili, że pocisk najprawdopodobniej pochodzi z ukraińskiego systemu obrony powietrznej wystrzelonego w odpowiedzi na rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy.

Dwa pociski, prawdopodobnie pochodzenia rosyjskiego, ale wystrzelone przez Ukrainę w obronie, wylądowały w Polsce, zabijając dwie osoby.  foto/@visegrad24, twitter
Dwa pociski, prawdopodobnie pochodzenia rosyjskiego, ale wystrzelone przez Ukrainę w obronie, wylądowały w Polsce, zabijając dwie osoby. foto/@visegrad24, twitter

Biuro poinformowało, że odpowiednie służby już po raz drugi sprawdzają, jak oszuści dostali się do Dody. W 2020 roku rozmawiają z nim udając Sekretarza Generalnego ONZ.

W nowym nagraniu opublikowanym na YouTube przez rosyjskich żartownisiów Władimira Kuzniecowa i Aleksieja Stoljarowa, znanych jako Vovan i Lexus, można usłyszeć, jak Duda dziękuje człowiekowi, który uważa się za Macrona za telefon.

Przemawiając po angielsku, Duda opowiedział o szczegółach incydentu rakietowego, swoich planach zasięgnięcia konsultacji NATO i zachowaniu szczególnej ostrożności, by nie zaostrzyć sytuacji z Rosją, która 24 lutego dokonała inwazji na sąsiednią Ukrainę.

Rosyjscy oszuści Władimir Kuzniecow i Aleksiej Stolarow, znani jako Vovan i Lexus, przesłali nagranie rozmowy telefonicznej z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.  Zrzut ekranu/YouTube
Rosyjscy żartownisie Władimir Kuzniecow i Aleksiej Stolarow, lepiej znani jako Vovan i Lexus, przesłali nagranie rozmowy telefonicznej z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Zrzut ekranu/YouTube

W ciągu ponad siedmiu minut Duda najwyraźniej powiedział rozmówcy, że prezydent USA Joe Biden nie obwinia Rosji za incydent z rakietą, ale prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski twierdzi, że był to pocisk wystrzelony przez Rosję. Mówi, że sam jest „niezwykle ostrożny”, aby nie obwiniać Rosji, ale że Polska będzie dążyć do konsultacji bezpieczeństwa ze wszystkimi partnerami z NATO.

READ  Innowacyjne startupy i nowe technologie napędzają zmiany w rolnictwie w Polsce

Politycy opozycji zaatakowali Dudę, zarzucając mu i jego urzędowi zbytnie pobłażanie w sprawach bezpieczeństwa.

To „hańba dla służb specjalnych i dla wszystkich tych, którzy powinni sprawdzać, komu pozwalają kontaktować się z Najwyższym Wodzem” – powiedział poseł opozycyjnej Lewicy Tomas Trela.

„To cios w nasze bezpieczeństwo i opinię, jaką mamy w oczach naszych sojuszników” – napisał Trella na Twitterze.

W lipcu 2020 r. ci sami rosyjscy żartownisie udostępnili nagranie rozmowy telefonicznej z Dudą, w której Kuzniecow podszywał się pod sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa i pozbawił prezydenta mówienia pytaniami o Ukrainę, Rosję i jego nową reelekcję. . Kancelaria Dudy potwierdziła też autentyczność nagrania. Dwóch urzędników z polskiej misji przy ONZ zostało odwołanych w związku z tym incydentem.

Oszuści wcześniej wprawiali w zakłopotanie europejskich polityków, w tym Macrona, a następnie brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, a także Eltona Johna i księcia Harry’ego podobnymi oszustwami.