Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna rosyjsko-ukraińska: alarmujący krok Iranu pomoże zabić ukraińskich cywilów – ekspert

Minister obrony Benny Hanary przebywa w Kijowie, aby spotkać się z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem i oddać hołd poległym w konflikcie.

Nastąpiła niepokojąca nowa eskalacja wojny na Ukrainie po tym, jak wyszło na jaw, że Rosja i Iran zawarły tajną umowę na produkcję nowych „dronów szturmowych”.

Rosnące więzi między dwoma zbójeckimi krajami znalazły się ostatnio w centrum uwagi po tym, jak w zeszłym miesiącu ujawniono, że członkowie irańskiej Gwardii Rewolucyjnej (IRGC) przebywali na okupowanym przez Rosję Krymie, aby uczyć siły Władimira Putina obsługi arsenału broni. Niedawno zakupione irańskie drony.

Pierwsza dostawa irańskich dronów dotarła w sierpniu, a zamówienie obejmowało drony Shaheed – drony jednorazowego użytku przeznaczone do bombardowania i niszczenia celów o zasięgu ponad 1600 km – oraz drony Mohajer 6, które są w stanie przewożenia czterech dronów.pilot. rakiety.

Początkowo Iran zaprzeczał wysłaniu dronów do Rosji w ramach przygotowań do inwazji, ale na początku tego miesiąca rząd ostatecznie potwierdził pogłoski.

— powiedział dziennikarzom The Time minister spraw zagranicznych Iranu Hossein Amirabdalahian.

Ale teraz stosunki te zaostrzyły się, a oba kraje planują współpracować w celu produkcji broni na rosyjskiej ziemi.

Słup dymu unosi się podczas pożaru spowodowanego rosyjskim atakiem w Chersoniu na południu Ukrainy.  zdjęcie/AP
Słup dymu unosi się podczas pożaru spowodowanego rosyjskim atakiem w Chersoniu na południu Ukrainy. zdjęcie/AP

Według The Washington Post wywiad ujawnił, że porozumienie – które zostało zawarte na początku tego miesiąca – przewiduje produkcję „setek uzbrojonych dronów” w Rosji, a projekty i „kluczowe komponenty” są obecnie przenoszone.

To niepokojące zjawisko, powiedziała Adrienne Watson, rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, w oświadczeniu wysłanym do publikacji.

Iran i Rosja mogą okłamywać świat, ale nie mogą ukrywać faktów: Teheran pomaga zabijać ukraińskich cywilów, dostarczając broń i pomagając Rosji w jej operacjach. To kolejny dowód na to, jak bardzo izolowane są zarówno Iran, jak i Rosja”.

Stany Zjednoczone – wraz ze swoimi sojusznikami i partnerami – starają się wszelkimi sposobami ujawnić, powstrzymać i skonfrontować dostarczanie przez Iran tej amunicji oraz użycie jej przez Rosję przeciwko narodowi ukraińskiemu.

READ  Odrzucono wynik referendum w Nowej Kaledonii

„Będziemy nadal zapewniać Ukrainie krytyczną pomoc w zakresie bezpieczeństwa, której potrzebuje do samoobrony, w tym systemy obrony powietrznej”.

Zdolność do produkcji dronów w Rosji pozwoliłaby temu krajowi poważnie zwiększyć zapasy broni, ponieważ drony stają się coraz ważniejszym elementem inwazji na Ukrainę.

Dron był widziany na niebie kilka sekund przed zbombardowaniem budynków w Kijowie w październiku.  zdjęcie/AP
Dron był widziany na niebie kilka sekund przed zbombardowaniem budynków w Kijowie w październiku. zdjęcie/AP

Rzeczywiście, w ciągu ostatnich trzech miesięcy ponad 400 irańskich dronów zostało użytych przeciwko narodowi, a infrastruktura cywilna była coraz częściej atakowana.

Jednak Iran wielokrotnie podkreślał, że jest neutralny w wojnie, pomimo ścisłej współpracy z Rosją, co skłoniło prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do skrytykowania „współudziału jego kraju w rosyjskim terroryzmie”.

Według CNN irańskie drony są „zdolne do krążenia przez pewien czas w obszarze zidentyfikowanym jako potencjalny cel i atakują dopiero po zidentyfikowaniu zasobów wroga” i są uważane za atut, ponieważ są „małe, przenośne i mogą być łatwe do wystrzelenia”, a także jest „trudny”. wykrywalny i można go wystrzelić z dużej odległości”.

Nowe zjawisko pojawiło się po tym, jak Instytut Studiów nad Wojną Instytutu Badań nad Oceną Kampanii Ofensywnej Rosji powiedział niedawno, że zaangażowanie Iranu w inwazję „umożliwiło rosyjskie zbrodnie wojenne”.

W raporcie stwierdzono, że „siły rosyjskie skierowały dziesiątki wyprodukowanych w Iranie Shahed-136 przeciwko celom cywilnym na Ukrainie od połowy września, stawiając na pierwszym miejscu psychologiczne skutki terrorystyczne dla ukraińskiej ludności cywilnej, a nie osiąganie namacalnych skutków na polu bitwy”.