Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Dublinie naprzeciw rynku mieszkaniowego stoi Elon Musk

W europejskiej centrali Twittera pozostali przy życiu pracownicy mają do czynienia z jednym dużym problemem — zapytał Elon Musk Aby każdy wrócił do biura: znajdź miejsce do życia.

Dublin, stolica Irlandii, gdzie firma technologiczna ma biuro zatrudniające około 500 pracowników W środku kryzysu mieszkaniowego Napędzany chronicznym niedoborem nowych domów i exodusem prywatnych właścicieli. Ceny niedawno przekroczyły szczyt, który osiągnęły w 2007 r., na krótko przed krachem gospodarczym, który prawie doprowadził kraj do bankructwa.

Zamówienie Muska wywołało skargi na Twitterze, że nie można po prostu przenieść się do Dublina i rozpocząć pracy w biurze. Dyrektor generalny Twittera wyjaśnił to w tweecie Pracownicy mogą pracować z domu Ze względów logistycznych, spraw osobistych lub „jeśli ich kierownik poświadczy doskonałość”.

Mimo że personel biura Twittera w Dublinie skurczył się o około jedną trzecią Po ostatnim exodusieWiersz podkreśla rosnący problem dla irlandzkiej gospodarki, która stoi w obliczu recesji. Dublin rozkwitł w ostatnich latach, stwarzając atrakcyjne warunki dla dużych firm do zakładania dużych biur. 1,3-milionowe miasto szybko straci swoją przewagę, jeśli nie będzie w stanie zapewnić mieszkań firmom, które chcą przywrócić pracowników do pracy.

Czytaj więcej:
* Nie sądzę, aby „hardcore” oznaczało to, co myśli Elon Musk
* Jak zakończy się Twitter?
* „Ludzie przemówili”: przywróć konto Donalda Trumpa na Twitterze

W latach 2007-08 Dublin doświadczył jednego z najbardziej wyraźnych załamań mieszkaniowych w historii Europy.  Irlandzka stolica znajduje się obecnie w środku kryzysu mieszkaniowego, napędzanego przez chroniczny brak nowych domów i exodus prywatnych właścicieli.

dostarczone

W latach 2007-08 Dublin doświadczył jednego z najbardziej wyraźnych załamań mieszkaniowych w historii Europy. Irlandzka stolica znajduje się obecnie w środku kryzysu mieszkaniowego, napędzanego przez chroniczny brak nowych domów i exodus prywatnych właścicieli.

Nawet jeśli ktoś ma pieniądze na wynajem, nie może wynajmować, powiedział Stephen Kinsella, profesor ekonomii i kierownik katedry na Uniwersytecie w Limerick. „To ryzyko systemowe”.

Niektóre duże światowe firmy biorą sprawy w swoje ręce. Firma powiązana z Goldman Sachs Group, która po Brexicie przeniosła swoją europejską działalność w zakresie zarządzania aktywami do Dublina, chce wybudować prawie 1000 mieszkań na parkingu centrum handlowego w północno-zachodnim Dublinie o wartości 400 mln euro (670 mln NZ). , według Sunday Times. Dział inwestycyjny Ikei przeznaczył 100 mln EUR (167 mln NZD) na sfinansowanie budowy ponad 250 mieszkań socjalnych.

Mniej niż 1200 nieruchomości było dostępnych do wynajęcia w całej Irlandii na popularnej stronie z ogłoszeniami daft.ie na dzień 18 listopada. Według najnowszych dostępnych statystyk, średni zarejestrowany czynsz wzrósł o 12,6% do 1618 EUR (2710 NZD) w porównaniu z rokiem poprzednim w drugim kwartale. To najwyższy wzrost rok do roku od co najmniej 2005 roku.

Dublin nie jest obcy Kryzysy mieszkaniowe, ale to bardzo różni się od pęknięcia tak zwanej celtyckiej bańki tygrysiej w 2008 roku. Wtedy chodziło o niezrównoważoną nadpodaż i kredyt. Tym razem problem jest Po prostu nie ma wystarczającej liczby domów, aby zaspokoić popyt.

Początkowa odmowa Elona Muska na pracę zdalną zraziła wielu pracowników, którzy przeżyli zwolnienia na Twitterze.

Mary Altaver/AP

Początkowa odmowa Elona Muska na pracę zdalną zraziła wielu pracowników, którzy przeżyli zwolnienia na Twitterze.

Liczba prywatnych właścicieli opuszczających rynek podwoiła się w drugim kwartale w porównaniu z rokiem poprzednim, ponieważ rosnące ceny nieruchomości, czynsze kapitalne i perspektywa wyższych spłat kredytów hipotecznych sprawiły, że wynajmowane nieruchomości stały się coraz mniej atrakcyjne.

Tymczasem populacja Irlandii rośnie, a wojna na Ukrainie podniosła koszty materiałów budowlanych, zmniejszając zachęty dla deweloperów i właścicieli ziemskich. Według opublikowanego w zeszłym tygodniu raportu BNP Paribas Construction PMI, aktywność w zakresie projektów mieszkaniowych spadła w ciągu czterech z ostatnich pięciu miesięcy.

Nowy blok mieszkalny w Dublinie, którego właścicielem jest Irish Residential Properties REIT, został w pełni wynajęty tydzień po ukończeniu budowy w lecie, według CEO Margaret Sweeney. Powiedziała, że ​​firma otrzymała 600 kandydatów w ciągu półtorej godziny na pierwsze 20 sprzedawanych jednostek i nadal obserwuje wysoki poziom popytu w całym mieście.

Jak dotąd rządowe środki wsparcia, takie jak dotacje dla deweloperów, niewiele przyczyniły się do złagodzenia presji podażowej. Oczekuje się, że cel wyznaczony we wrześniu 2021 r. zostanie już zrewidowany, aby dostarczać średnio 33 000 nowych mieszkań rocznie do końca 2030 r. ze względu na zwiększony popyt.

przychodzący premiera Leo Varadkara Zobowiązał się przyspieszyć prace nad budową mieszkań w sobotę.

„Zbudujemy więcej domów i mieszkań i sprawimy, że więcej ludzi będzie mieszkać w odpowiednich i przystępnych cenowo mieszkaniach” – powiedział klubowi, wymieniając plany budowy większej liczby mieszkań socjalnych i rozszerzenia programu Help to Buy. Tymczasem bank centralny złagodzi wymogi dotyczące dochodu do kredytu od przyszłego roku, ułatwiając potencjalnym kredytobiorcom zakwalifikowanie się do kredytów hipotecznych.

„Nic jeszcze nie wskazuje na to, by popyt spadał” – powiedział główny ekonomista Goodbody, Dermot O’Leary, po opublikowanych w środę danych, które pokazały, że ceny domów i transakcje wzrosły we wrześniu.

Irlandzki polityk Sean O'Leary przybywa do Dail Eireann (parlamentu) w szpitalnym łóżku, aby podkreślić trwający tam kryzys mieszkaniowy.

Charlesa McQuillana/Getty Images

Irlandzki polityk Sean O’Leary przybywa do Dail Eireann (parlamentu) w szpitalnym łóżku, aby podkreślić trwający tam kryzys mieszkaniowy.

Redukcje zatrudnienia w sektorze technologicznym, który obecnie zapewnia około 6% miejsc pracy w Irlandii, uderzyły w dużych irlandzkich pracodawców, takich jak Meta Platformy macierzyste Facebooka i mogą złagodzić część presji, chociaż będzie to kosztować gospodarkę. Na całym świecie branża technologiczna zwolniła w październiku 9 587 miejsc pracy, co jest najwyższą miesięczną liczbą od listopada 2020 r. Jak dotąd irlandzki rząd otrzymał na Twitterze powiadomienie o około 140 zwolnieniach, powiedział Varadkar dziennikarzom w piątek.

Z drugiej strony jednak niepewność zatrudnienia może pozwolić Muskowi na powrót ludzi do biura, co wywarłoby większą presję na rynek mieszkaniowy.

Decyzje o zatrudnieniu „w coraz większym stopniu zmierzają w kierunku kandydata, który oferuje elastyczność powrotu na stanowisko”, powiedział Robert McGwella Fadrige, dyrektor handlowy w Sigmar Recruitment Consultants w Dublinie. „Ludzie, którzy podnieśli stawkę i przenieśli się na podstawie obietnicy długoterminowej pracy zdalnej w pełnym wymiarze godzin, mogą potrzebować ponownego rozważenia”.

READ  Kryzys na Ukrainie: jakie są możliwości nałożenia sankcji na Putina przez USA?