Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie: Polska zobowiązuje się wysłać więcej samolotów na Ukrainę z wizytą Zełenskiego

Wojna na Ukrainie: Polska zobowiązuje się wysłać więcej samolotów na Ukrainę z wizytą Zełenskiego

  • Antoinette Radford
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Radek Petroska/EPA

podpis pod zdjęciem,

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent Polski Andrzej Duda podają sobie ręce

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził Polskę, gdzie jego gospodarze obiecali wysłać na Ukrainę więcej myśliwców.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że wyśle ​​pozostałą polską flotę MiG-29 „jeśli nadal będą potrzebne”.

Zełenski podziękował krajowi za wsparcie przeciwko rosyjskiej inwazji.

Stało się tak, gdy prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył zachodnie służby wywiadowcze o udział w atakach terrorystycznych na Rosję.

Przemawiając przed Radą Bezpieczeństwa na Kremlu, Putin nie przedstawił żadnych dowodów, ale powiedział: „Są wszelkie powody, by twierdzić, że zasoby krajów trzecich, zachodnie służby wywiadowcze, są zaangażowane w przygotowywanie takich aktów sabotażu i terroryzmu”.

Zełenski przybył do Warszawy w środę rano – była to jego pierwsza oficjalna wizyta w Polsce od ubiegłorocznej inwazji Rosji na Ukrainę.

Polska była kluczowym sojusznikiem wspierającym Ukrainę i zwykle przoduje w naciskaniu na dostawy broni dla swojego sąsiada.

Był to pierwszy kraj, który przekazał Ukrainie czołgi Leopard 2, aw środę dostarczył więcej radzieckich myśliwców MiG-29.

Duda potwierdził, że jego kraj zdecydowanie popiera kandydaturę Kijowa do NATO i powiedział, że stara się o „dodatkowe gwarancje, gwarancje bezpieczeństwa, które wzmocniłyby potencjał militarny Ukrainy”.

Wcześniej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że aby Ukraina przystąpiła do NATO, kraj musi być niezależny i demokratyczny – to dwa kryteria, których nie można spełnić w wyniku rosyjskiej inwazji.

Prezydent Rosji Władimir Putin już wcześniej wykorzystywał chęć Ukrainy do przystąpienia do NATO jako uzasadnienie inwazji.

Przez Polskę przeszła fala protestów w związku z faktem, że ukraińskie zboże obniża cenę rynkową polskiego zboża. Rolnicy w Polsce argumentowali, że Unia Europejska powinna udzielić pomocy w zmniejszeniu wpływu ukraińskiego zboża na rynek.

Źródło obrazu, Marcin Bilicki/EPA

podpis pod zdjęciem,

Polscy rolnicy blokują ulicę podczas protestu w Szczecinie w północno-zachodniej Polsce

Kowalczyk powiedział, że jego decyzja o rezygnacji była spowodowana niedawną propozycją UE dotyczącą przedłużenia ulg podatkowych na ukraiński import zboża.

Powiedział, że działania UE „pokazują bardzo wyraźnie”, że żądania polskich rolników „nie zostaną spełnione przez Komisję”.

Dokładność

Zełenski poruszył podczas swojej wizyty kwestię zboża, mówiąc dziennikarzom, że bardzo szybko spodziewa się decyzji, które złagodzą gniew rolników.

– Znaleźliśmy wyjście – powiedział. „Wierzę, że w najbliższych dniach i tygodniach ostatecznie rozwiążemy wszystkie problemy, ponieważ nie może być żadnych wątpliwości ani żadnych komplikacji między bliskimi partnerami i prawdziwymi przyjaciółmi, takimi jak Polska i Ukraina”.

Gdy obaj przywódcy spotkali się w Warszawie, Putin zaatakował zachodnie służby bezpieczeństwa, oskarżając je o pomoc Kijowowi w organizowaniu „ataków terrorystycznych”.

Oskarżył również Ukrainę o popełnienie zbrodni przeciwko rosyjskim urzędnikom i dziennikarzom przy pomocy zachodnich środków w telewizyjnym wywiadzie z urzędnikami.