Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W nowym, światowym badaniu podkreślono powiązanie zanieczyszczenia powietrza z chorobami serca

W nowym, światowym badaniu podkreślono powiązanie zanieczyszczenia powietrza z chorobami serca

Nowe badanie pokazuje, że miliony ludzi umiera co roku z powodu chorób serca i udarów mózgu, które można powiązać z zanieczyszczeniem powietrza.

the Badanie przeprowadzone przez World Heart Foundation Ostrzega, że ​​zanieczyszczenie powietrza stanowi obecnie „największe środowiskowe zagrożenie dla zdrowia”, a połowa z około 7 milionów zgonów spowodowanych rocznie zanieczyszczeniem powietrza jest spowodowana chorobami układu krążenia.

Według badania oznacza to, że aż 1,9 miliona ludzi umiera rocznie z powodu chorób serca, a prawie milion z powodu udarów mózgu z powodu samego zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz.

Badanie wykazało również, że w ciągu ostatniej dekady liczba zgonów z powodu chorób serca spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza wzrosła na niektórych obszarach aż o 27%.

Twierdzi, że zanieczyszczenie powietrza jest prawie 10 razy większe od poziomu zalecanego przez Światową Organizację Zdrowia w krajach Azji Południowo-Wschodniej i wschodniej części Morza Śródziemnego.

Z badania wynika, że ​​w regionie zachodniego Pacyfiku odnotowano największą liczbę zgonów z powodu chorób serca i udarów mózgu spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza na zewnątrz – w 2019 r. odnotowano prawie 1 milion zgonów.

Na drugim miejscu z niewielką przewagą znalazła się Azja Południowo-Wschodnia, w której odnotowano 762 000 zgonów.

Naukowcy szacują, że w regionie zachodniego Pacyfiku w 45% krajów odnotowano większe zanieczyszczenie powietrza i najwyższy wskaźnik zgonów z powodu udarów i chorób serca przez nie wywołanych lub zaostrzonych.

W Azji Południowo-Wschodniej, Afryce i wschodniej części Morza Śródziemnego stężenia zanieczyszczeń powietrza są około 10 razy wyższe niż zalecane.

Badanie ostrzega, że ​​do krajów stojących przed największymi wyzwaniami w zakresie zanieczyszczenia powietrza zaliczają się kraje wschodniego regionu Morza Śródziemnego, przy czym Kuwejt, Egipt i Afganistan charakteryzują się najwyższym poziomem zanieczyszczenia PM2,5, czasami określanego jako sadza.

Chociaż zanieczyszczenie powietrza od dawna łączono z astmą i chorobami płuc, coraz więcej osób zaczyna dostrzegać powiązania z innymi schorzeniami, powiedział w wywiadzie dr Mark Miller, szef grupy ekspertów fundacji ds. zanieczyszczenia powietrza i zmian klimatycznych.

„Chcemy, aby ludzie zrozumieli, że zanieczyszczenie to nie tylko problem płuc, to także problem układu krążenia” – dodał dr Miller.

„Na całym świecie zanieczyszczenie powietrza jest powiązane z 1,9 milionami zgonów z powodu chorób serca i prawie 1 milionem zgonów z powodu udarów. To oszałamiające liczby.

„I nie chodzi tylko o śmiertelność, ale także o zły stan zdrowia. Wiele chorób układu krążenia powoduje poważne choroby, może uniemożliwić im pracę i może mieć znaczący wpływ na ich życie i samopoczucie.

Dr Miller stwierdziła, że ​​jednym z kluczowych zaleceń raportu jest także poprawa monitorowania i modelowania substancji zanieczyszczających powietrze, szczególnie w krajach o niskich i średnich dochodach.

Wyjaśnił, że jest to ważne, ponieważ wiele z tych krajów staje się coraz bardziej zurbanizowanych, co może skutkować większym narażeniem na szkodliwe zanieczyszczenia powietrza, ale często gorszym dostępem do opieki zdrowotnej i mniejszą świadomością na temat takich kwestii, jak zanieczyszczenie powietrza.

Dodał, że z raportu wynika również, że zła jakość powietrza w pomieszczeniach i na zewnątrz to problem nie tylko krajów o niskich i średnich dochodach, ale także krajów bardziej rozwiniętych.

„Nie ma bezpiecznego poziomu zanieczyszczenia powietrza, a naukowcy nie znają jeszcze szkód powodowanych przez wiele różnych rodzajów zanieczyszczeń powietrza we współczesnych domach” – powiedział Lee.

Toksyczne powietrze stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego i przyczynia się do aż 43 000 przedwczesnych zgonów rocznie w całej Wielkiej Brytanii, powiedział w e-mailu Tim Dexter, lider czystego powietrza w organizacji charytatywnej Asthma + Lung UK.

Wśród pracowników służby zdrowia wyłania się także konsensus co do tego, że potrzebne są pilne i odważne działania, aby rozwiązać problem toksycznego powietrza – dodał Dexter.

„Nadszedł czas, aby zakończyć politykę dotyczącą zanieczyszczeń i skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na naszym zdrowiu” – powiedział.

„Istnieją rozwiązania umożliwiające oczyszczenie powietrza, a teraz przywódcy muszą wykazać się odwagą polityczną i działać”.

READ  W ciągu ostatniej dekady liczba reumatologów wzrosła o ponad 20%.