Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Strategiczne ramy wzmocnienia zapobiegania i kontroli ospy prawdziwej, 2024–2027 – Świat

Strategiczne ramy wzmocnienia zapobiegania i kontroli ospy prawdziwej, 2024–2027 – Świat

Załączniki

Mpox w dalszym ciągu wpływa na ludzi na całym świecie. nowy Domena Opublikowany dzisiaj przez WHO raport będzie stanowił wskazówkę dla władz odpowiedzialnych za opiekę zdrowotną, społeczności i innych interesariuszy w zakresie zapobiegania epidemiom ospy prawdziwej i ich kontrolowania, eliminowania przenoszenia wirusa z człowieka na człowieka oraz ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa ze zwierząt na ludzi.

Mpox jest chorobą wirusową wywoływaną przez wirusa ospy małpiej (MPXV). Może powodować bolesną wysypkę, obrzęk węzłów chłonnych i gorączkę. Większość ludzi wraca do zdrowia całkowicie, ale niektórzy poważnie chorują. Wirus przenoszony jest z osoby na osobę poprzez bliski kontakt, w tym kontakt seksualny. Posiada również rezerwuary zwierzęce w Afryce Wschodniej, Środkowej i Zachodniej, gdzie czasami mogą wystąpić skutki uboczne ze zwierząt na ludzi, co prowadzi do dalszych ognisk.

Istnieją dwa różne podtypy wirusa: podtyp I i ​​podtyp II. Ogniska typu 1 są bardziej śmiertelne niż epidemie typu 2.

Poważna epidemia ospy prawdziwej związanej z gałęzią II rozpoczęła się w 2017 r., a od 2022 r. rozprzestrzeniła się na wszystkie regiony świata. W okresie od lipca 2022 r. do maja 2023 r. epidemię uznano za stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Chociaż epidemia w dużej mierze ustąpiła, nadal zgłaszane są przypadki i zgony, co wskazuje na ciągłe przenoszenie wirusa na niskim poziomie na całym świecie.

Obecnie poważna epidemia wirusa kategorii 1 występuje również w Demokratycznej Republice Konga, gdzie liczba przypadków rośnie od dziesięcioleci. Od początku roku w Demokratycznej Republice Konga zgłoszono ponad 6500 przypadków i 345 zgonów. Prawie połowa z nich to dzieci poniżej 15 roku życia.

the Ramy strategiczne mające na celu wzmocnienie zapobiegania ospie prawdziwej i jej kontroli (2024–2027) Zawiera plan działania dla organów odpowiedzialnych za opiekę zdrowotną, społeczności i interesariuszy na całym świecie, umożliwiający kontrolowanie epidemii ospy prawdziwej w każdym kontekście, usprawnianie badań nad ospą prawdziwą i dostęp do środków zaradczych oraz ograniczanie przenoszenia chorób odzwierzęcych.

READ  Pacjenci z POChP mają zmniejszoną przeżywalność i zwiększone koszty w roku następującym po operacji