Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W miarę pogłębiania się kryzysu w sektorze energetyki wiatrowej Siemens Energy stara się o gwarancje rządowe

W miarę pogłębiania się kryzysu w sektorze energetyki wiatrowej Siemens Energy stara się o gwarancje rządowe

Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest

Siemens Energy prowadzi rozmowy z niemieckim rządem w sprawie zabezpieczenia miliardów euro w postaci gwarancji na długoterminowe projekty po tym, jak ostrzegł, że straty w jego borykającej się z trudnościami działalności związanej z turbinami wiatrowymi będą wyższe niż oczekiwano.

Notowana na DAX spółka stwierdziła w czwartek, że potrzebuje wsparcia dla projektów ze względu na pogarszającą się sytuację finansową swojej branży turbin wiatrowych. W czerwcu grupa podała, że ​​naprawa odcinka, na którym występują awarie techniczne, będzie kosztować 1 miliard euro.

Zdaniem kierownictwa monachijskiej firmy, bez tych gwarancji planowany przez firmę portfel projektów związanych z czystą energią o wartości 110 miliardów euro byłby zagrożony.

Siemens Energy oświadczył w oświadczeniu, że ocenia również środki mające na celu „wzmocnienie swojego bilansu”, nie podając dalszych szczegółów, a także prowadzi rozmowy z bankami i rządem.

Akcje Siemens Energy spadły o 35 procent, kontynuując gwałtowny spadek od czerwca, kiedy po raz pierwszy ujawniono pełen zakres problemów technicznych wpływających na łożyska i wirniki turbin.

„Ich działalność jest w całkowitym chaosie” – powiedział William Mackey, szef działu badań nad dobrami inwestycyjnymi w Kepler Chevro. „W tym kontekście szczególne szanse spółki na finansowanie są słabe ze względu na kryzys zaufania co do części perspektyw finansowych przedsiębiorstwa”.

Ujawnienie przez Siemens Energy informacji o chęci wzmocnienia swojego bilansu „otwiera drzwi do spekulacji, że będzie szukać wielu potencjalnych środków zwiększenia kapitału, co w naturalny sposób wywołuje reakcję na giełdzie” – dodał Mackie.

Kryzys w branży energii wiatrowej, znanej jako Siemens Gamesa, której firma Siemens Energy przejęła pełną własność dopiero w czerwcu, następuje w momencie, gdy cała branża energii wiatrowej staje w obliczu skutków rosnących stóp procentowych i rosnących kosztów.

READ  Coinbase ponosi stratę w wysokości 1,1 miliarda dolarów, gdy spada wolumen obrotu kryptowalutami

Chociaż firma Siemens Energy ujawniła niewiele szczegółów na temat usterek technicznych, które nękały turbiny, osoby zaznajomione z tą sprawą stwierdziły, że problemy są powiązane z główną turbiną 5.X firmy oraz jej poprzedniczką, 4.X, która weszła na rynek. Rynek w latach 2017-2019

W sierpniu Siemens Energy ostrzegł, że spodziewa się w tym roku straty w wysokości 4,5 miliarda euro. Firma podała, że ​​jej działalność w zakresie energii wiatrowej zawiesiła przyjmowanie zamówień na niektóre turbiny lądowe i stała się bardziej selektywna w pozyskiwaniu kontraktów na morzu.

Prezes Christian Bruch opisał „gorzki” moment, w którym w czerwcu firma ujawniła powagę kryzysu.

Pogarszająca się sytuacja w branży energetyki wiatrowej niepokoi pożyczkodawców, powiedziała w czwartek osoba zaznajomiona z tą sprawą. Rzecznik niemieckiego Ministerstwa Gospodarki powiedział, że rząd prowadzi „ścisłe rozmowy” ze spółką.

W czwartek grupa stwierdziła, że ​​jej spółki gazowe i energetyczne są na dobrej drodze do osiągnięcia celów w tym roku dzięki „doskonałym wynikom”. Siemens Energy produkuje także turbiny dla elektrowni gazowych, falowniki sieciowe i elektrolizery.

Ale Siemens Gamesa okazał się katastrofalnym dziedzictwem. Siemens Energy została wydzielona z niemieckiej grupy przemysłowej Siemens w 2020 roku, co dało jej 67% udziałów w Siemens Gamesa.

W maju Siemens Energy wykupił udziały mniejszościowe w branży energetyki wiatrowej i w następnym miesiącu przejął pełną kontrolę. Siemens nadal posiada 25 procent udziałów w Siemens Energy.

Pogłębiający się kryzys w Siemens Energy nastąpił po tym, jak w zeszłym miesiącu prezydent UE Ursula von der Leyen w swoim corocznym orędziu o stanie Unii określiła dostęp do odpowiednich gwarancji finansowych jako kluczową kwestię dla całego sektora energii wiatrowej.

Na początku tygodnia Komisja Europejska przedstawiła nowy „pakiet środków dotyczących energii wiatrowej”, który obejmuje środki ułatwiające dostęp do finansowania.

.

.