Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Vodafone potwierdza rozmowy z Three UK w sprawie fuzji | Vodafone

Vodafone i właściciel Three UK potwierdzili, że rozmawiają o możliwej fuzji, która stworzyłaby największego operatora komórkowego w Wielkiej Brytanii.

W obliczu fali konsolidacji w brytyjskim i europejskim sektorze telekomunikacyjnym w ostatnich latach, Vodafone i CK Hutchison, spółka matka Wealthy UK, od dawna są uważani za potencjalnych kandydatów do przyłączenia się.

Fuzja Vodafone i Threat – odpowiednio trzeciego i czwartego co do wielkości operatorów telefonii komórkowej w Wielkiej Brytanii – wywindowałaby nowo połączoną firmę ponad jej rywali EE i O2, z ponad 27 milionami abonentów.

„Vodafone potwierdza, że ​​prowadzi rozmowy z CK Hutchison Holdings dotyczące możliwego połączenia Vodafone UK i Three UK” – podała firma w oświadczeniu. „Przewidywana transakcja obejmowałaby obie firmy łączące swoje biznesy w Wielkiej Brytanii, gdzie Vodafone jest właścicielem 51%, a nasz partner CK Hutchison jest właścicielem 49% połączonej działalności”.

Następuje pierwsza akceptacja rozmów między obiema firmami Francuski miliarder telekomunikacyjny Xavier Niel i Szwedzki aktywista inwestor Sivian Kupno udziałów w Vodafone, którego wartość akcji od 2018 roku spadła o ponad połowę. Akcje spółki zamknęły się w poniedziałek o 2,6% wyżej.

Hutchison z siedzibą w Hongkongu badał sprzedaż, nie zdołał jednak urosnąć Three UK, który wystartował ponad dwie dekady temu, do poziomu trzech największych graczy, EE, O2 i Vodafone.

W lutym Nick Read, dyrektor generalny Vodafone, powiedział, że tak: Prowadzi rozmowy z konkurentami na swoim największym rynku Aby zawierać umowy z „szybkością i determinacją”, argumentując, że europejski przemysł telekomunikacyjny musi się zjednoczyć, aby tworzyć bardziej dochodowe przedsiębiorstwa, które są bardziej atrakcyjne dla inwestorów.

Vodafone powiedział, że osiągnięcie porozumienia w sprawie stworzenia większej puli telekomunikacyjnej jest konieczne, biorąc pod uwagę ogromne koszty wdrażania i utrzymania nowych sieci 5G.

„Warunki niezbędne do zapewnienia dobrze prosperującej konkurencji na rynku muszą być pielęgnowane, w przeciwnym razie Wielka Brytania może stracić szansę na zostanie liderem 5G” – powiedział Vodafone. „Jak ustalił Ofcom, niektórym operatorom w Wielkiej Brytanii – Vodafone UK i Three UK – brakuje możliwości zarabiania na kosztach kapitału.

„Łącząc nasze firmy, Vodafone UK i Three UK osiągną skalę potrzebną do przyspieszenia wdrożenia pełnej sieci 5G w Wielkiej Brytanii i rozszerzenia łączności szerokopasmowej na społeczności wiejskie i małe firmy”.

Firmy poinformowały, że nie będzie elementu pieniężnego w transakcji – Vodafone ma dwukrotnie większą bazę klientów niż trzech – z proporcjonalną strukturą własności, która ma zostać osiągnięta poprzez „różnicę wkładu dźwigni finansowej” obejmującą zadłużenie. Vodafone ma około 18 milionów abonentów telefonii komórkowej w porównaniu do 9,3 miliona abonentów Three.

Połączenie zostanie poddane szczegółowemu dochodzeniu przez Urząd ds. Konkurencji i Rynków. Vodafone zauważył jednak, że BT kupiło operatora komórkowego EE w 2015 roku, podczas gdy Virgin Media i O2 połączyły się w 2020 roku.

Vodafone powiedział: „Połączona działalność będzie stanowić wyzwanie dla już skonsolidowanych graczy dla wszystkich klientów w Wielkiej Brytanii i przyniesie korzyści dzięki konkurencyjnemu cenowo dostępowi do niezawodnej, wysokiej jakości i bezpiecznej sieci 5G w całej Wielkiej Brytanii”.

W lutym Ofcom, brytyjski regulator telekomunikacyjny, utorował drogę do potencjalnej umowy Vodafone 3 poprzez Porzuć jego mocną wiarę Że jakakolwiek fuzja któregokolwiek z czterech największych operatorów telefonii komórkowej w Wielkiej Brytanii musi zostać zakazana za wszelką cenę.

Ofcom zmienił swoje stanowisko, mówiąc, że każda potencjalna fuzja byłaby „świadoma szczególnych okoliczności tej konkretnej fuzji, a nie tylko liczby konkurentów”.

Organ regulacyjny wcześniej wyraźnie stwierdził w swoich rocznych planach, że rynek brytyjski potrzebuje czterech wiodących graczy mobilnych do efektywnego działania.

„Podczas gdy strony mogą postrzegać konsolidację jako sposób na poprawę zwrotów i odblokowanie wartości dla akcjonariuszy, oczekujemy, że CMA będzie ostrożnie chronić się przed ryzykiem wyższych cen konsumenckich – szczególnie w świetle obecnego kryzysu kosztów utrzymania” – powiedział James. Robinsona. , starszy analityk w Assembly. „Dlatego spodziewamy się, że ta kwestia będzie najbardziej kontrowersyjnym punktem w ramach fuzji trzech Vodafone i prawdopodobnie będzie wymagała prawnie wiążących koncesji”.

READ  Nowa nadzieja na ceny benzyny, ponieważ ceny ropy spadają do mniej niż 100 USD