Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

UE może zaproponować zamrożenie funduszy dla Polski i Węgier przed kwietniem

Komisarz UE ds. Budżetu i Administracji Johannes Hahn przemawia podczas konferencji prasowej w siedzibie UE w Brukseli, Belgia 22 grudnia 2021 r. Virginia Mayo / Pool via REUTERS / File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

BRUKSELA, 25 stycznia (Reuters) – Komisja Europejska może zaproponować zamrożenie funduszy strukturalnych Unii Europejskiej dla Węgier i Polski w związku z obawami o praworządność przed wyborami parlamentarnymi na Węgrzech 3 kwietnia, powiedział we wtorek komisarz ds. budżetu Johannes Hahn.

„Musimy działać zgodnie z wytycznymi i zasadami i nie możemy patrzeć na terminy wyborów” – powiedział Hahn dziennikarzom, zapytany o termin działań władzy wykonawczej UE.

Polska i Węgry popadły w konflikt z nowym rozporządzeniem UE, które łączy wypłatę środków z długoterminowego budżetu 27-narodowego bloku z poszanowaniem praworządności.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Prawo, które obowiązuje od początku 2021 roku, daje Komisji zęby w walce o wartości demokratyczne z rządami nacjonalistycznymi i eurosceptycznymi w obu krajach, po latach nacisków dyplomatycznych nie przyniosły rezultatów.

Komisja już oddzielnie zamroziła miliardy euro dotacji dla Budapesztu i Warszawy ze swojego funduszu naprawczego po pandemii, powołując się na te same obawy.

Uważa, że ​​oba kraje nie spełniają podstawowych standardów UE – ponieważ polskie sądownictwo nie jest już niezależne i ponieważ okazało się, że znaczna część unijnych pieniędzy wykorzystywanych na zamówienia publiczne na Węgrzech trafia do dostawców powiązanych z rządzącą partią Fidesz. Oba oznaczają, że fundusze unijne mogą być wydawane w niewłaściwy sposób.

W listopadzie zeszłego roku Komisja zwróciła się do obu rządów o wyjaśnienie, w jaki sposób planują zaradzić jej obawom.

Hahn powiedział, że Komisja nie otrzymała odpowiedzi z Polski do poniedziałkowego terminu i teraz wyśle ​​przypomnienie. Węgry miały do ​​północy we wtorek. Czytaj więcej

READ  LIVESTREAM Polska: Tychy Falcons @ Silesia Rebels, 3 kwietnia, 15:00 CET (15:00, 09:00 EST)

Oba kraje zakwestionowały rozporządzenie w najwyższym sądzie UE, a wyrok ma nastąpić w lutym. Jeśli sąd stanie po stronie swojego rzecznika generalnego, który w zeszłym roku zalecił odrzucenie wyzwania, Komisja będzie mogła działać.

Urzędnicy UE powiedzieli, że nie spodziewają się, że żadne polskie i węgierskie odpowiedzi będą przełomowe, ponieważ w żadnym z tych krajów nie wprowadzono żadnych zmian prawnych, które rozwiałyby obawy UE.

Jeśli Komisja nie będzie zadowolona z odpowiedzi, będzie miała miesiąc na przygotowanie propozycji zamrożenia unijnych pieniędzy dla Polski i Węgier, a rządy UE będą miały wtedy miesiąc na zatwierdzenie jej kwalifikowaną większością głosów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Jana Strupczewskiego; Montaż przez Kevina Liffey

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.