Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska rafineria PKN sprzeda aktywa Lotus firmie Aramco, MOL

Logo PKN Orlen, najlepszej w Polsce rafinerii ropy naftowej, zostało odsłonięte 25 kwietnia 2019 roku na stacji benzynowej w Warszawie. REUTERS / Kacper Pempel

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Warszawa, 12 stycznia (Reuters) – największa polska rafineria PKN Orlan (PKN.WA) Mówi się, że sprzedaje kilka partii (LTSP.WA) Aktywa dla firm, w tym Saudi Aramco i węgierskiego MOL (MOLB.BU) Wykonywanie wyroków przeciwko zaufaniu UE i całkowite przejęcie małej firmy.

Przejęcie Lotosu PKN Orlen jest częścią szerszego planu rządzącego w Polsce Prawa i Sprawiedliwości (PiS), który ma kontrolować obie spółki.

MOL kupi 417 stacji benzynowych w Polsce za 610 mln USD, zwiększając swój regionalny przyczółek w największej gospodarce wschodniej części UE.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Saudi Aramco kupi 30% udziałów w Lotos Asfalt, jednym z największych producentów asfaltów w Europie, do którego należy Rafineria Lotos w Gdańsku, wraz ze stałą taryfą 1,15 mld slotów i zmiennymi komponentami. Kupi 100% udziałów w pozostałych dwóch jednostkach.

Arlene podpisała kontrakt z Aramco na dostawy 200 000-337 000 baryłek ropy dziennie i dodała więcej zakupów niż wcześniej uzgodniono. Prezes PKN powiedział dziennikarzom, że dystrybucja w ramach nowego kontraktu rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Unimoda Polski (UNTP.WA) A węgierskie Rossi Biofuel kupi część aktywów Lodos, dodał PKN Arlon.

Krytycy twierdzą, że sprzedaż aktywów Lotosu pozwoli na wejście do Polski większej liczby międzynarodowych konkurentów, ale Orlen i rząd przekonują, że schwytanie mniejszych konkurentów poprawi pozycję rynkową spółki, jej siłę przetargową i możliwości inwestycyjne.

„Ta nowa firma… to dla Polski wielka szansa… by z powodzeniem stawić czoła wyzwaniom, przed którymi stoimy dzisiaj. Wyzwania związane ze zmianą energetyki, globalnymi zmianami, jeśli chodzi o nową energię i paliwa” – Minister Stanu ds. Własności Polska powiedziała dziennikarzom.

READ  Zatrudnienie w Polsce dalej rośnie, a płace podwyżek już w czerwcu

– Orlen wzmocnią te aktywa Lotosu, ale mocno wierzę, że wzmocni go współpraca z Saudi Aramco – dodał Jacek Sasin.

PKN Orlen ogłosił plany kupna Lotosu w 2018 roku, ale musiał spełnić warunki określone przez Komisję Europejską. Lotos zgodził się na sprzedaż części aktywów w celu rozwiania konkurencyjnych obaw.

„Fuzja PKN Arlene z Kuruba Lotos to znaczące wydarzenie gospodarcze, polityczne i społeczne w naszym regionie Europy” – powiedział na Twitterze prezydent Polski i sojusznik PIS Andrzej Duda.

„Dzięki podpisanym porozumieniom znacznie zwiększa się bezpieczeństwo energetyczne Europy Środkowej” – dodał Duda.

Spółka wychodzi poza podstawową działalność rafineryjną, planując przejęcie polskiej spółki gazowniczej PGNiG. (PGN.WA), Umowa oczekuje na zatwierdzenie przez Polski Komitet Monitorujący Antymonopol.

Przejęła lokalne wydawnictwo gazetowe Polska Press. Krytycy mówią, że to próba rozszerzenia kontroli PiS nad mediami. PKN Arlon powiedział, że to prosta transakcja biznesowa.

„Dokonaliśmy wielu przejęć, ale wciąż mamy wiele przejęć” – powiedział na konferencji prasowej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Obajtek powiedział, że akwizycja Lotosu zostanie sfinalizowana pod koniec czerwca lub na początku lipca.

O 1217 GMT akcje PKN Orlen wzrosły o 3,8%, Lotosu o 3,5%, a MOL o 1,2%.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Anny Panaki i Carol Badohl w Gdańsku i Anny Koper w Warszawie, Kerkeli Sokoks w Budapeszcie; Napisane przez Alana Charlisha; Montaż przez Alexandrę Hudson, Alexander Smith i Bernadette Bam

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.