Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła nowy projekt dla ukraińskich dzieci w Polsce

Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła nowy projekt dla ukraińskich dzieci w Polsce

Ukraińskie dzieci, które niedawno przeprowadziły się do Polski, odkrywają, jak aktywność fizyczna z innymi może pomóc im pokonać bariery językowe i nawiązać nowe przyjaźnie. Taka jest idea „Bądź aktywny, bądź zdrowy!” Projekt dla ukraińskich dzieci w wieku szkolnym, zainicjowany przez WHO/Europe we współpracy z polskim Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Instytutem Sportu – Narodowym Centrum Badawczym.

W ramach projektu odbył się cykl wydarzeń mających na celu poprawę samopoczucia dzieci, które przeprowadziły się do Polski oraz zainspirowanie ich i ich rodzin do znalezienia nowych relacji społecznych w nowym kraju.

Ochrona zdrowia ukraińskich rodzin

W każdym kraju Europejskiego Regionu WHO choroby niezakaźne (NCD) są przyczyną 90% przedwczesnych zgonów.

Kryzys na Ukrainie zmusił tysiące rodzin do opuszczenia kraju w poszukiwaniu nowego życia. Wiele z nich jest nadal bezbronnych i wymaga lepszej ochrony. – powiedział dr Kremlin Wickramasinghe, tymczasowy szef Europejskiego Biura ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób Niezakaźnych WHO, który jest jednym ze współorganizatorów projektu.

Aktywne gry przed świętami

Sport i aktywność fizyczna to nasz wspólny język – to motto Szkolnego Klubu Sportowego, polskiej organizacji koordynującej cykl imprez dla dzieci. Ma na celu pokazanie, że aktywność fizyczna, sport prozdrowotny i wspólne spędzanie czasu na zabawie mogą zmniejszać różnice kulturowe i przełamywać bariery językowe. Ponadto ćwiczenia mogą pomóc dzieciom poczuć się lepiej zarówno fizycznie, jak i psychicznie, zwiększając poczucie spokoju, zmniejszając niepokój i zapewniając ulgę w stresie związanym z kryzysem na Ukrainie.

Przed świętami klub zorganizował 10 imprez sportowo-edukacyjnych dla dzieci i nauczycieli. Oprócz aktywnego udziału w grach i zawodach sportowych, uczestnicy wzięli udział w warsztatach edukacyjnych dotyczących zdrowia psychicznego i zdrowego stylu życia. W zajęciach wraz z dziećmi brali udział znani sportowcy, w tym polska medalistka olimpijska.

„Aktywność fizyczna i sporty prozdrowotne przynoszą radość ludziom z każdego kraju i z każdego środowiska. Podczas aktywnych zabaw dzieci z Ukrainy i Polski mogą wspólnie odczuwać tę radość – i zaprzyjaźniać się” – zauważyła dr Paloma Koci, przedstawicielka WHO w Polsce. .

READ  Komisja Europejska zmienia swoje posty w mediach społecznościowych na temat Auschwitz po protestach Polski

„Sport pomaga przywrócić poczucie normalności i sprzyja zdrowiu psychicznemu. Aktywność fizyczna i sport mogą pomóc młodym ludziom radzić sobie i rozwijać się w sytuacjach kryzysowych, a takie projekty dają mi nadzieję na lepszą przyszłość dla nas wszystkich.”

Aktywność fizyczna dla zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dzieci w wieku szkolnym spędzały co najmniej 60 minut na jakiejkolwiek aktywności fizycznej lub grach o dowolnej intensywności — od gry w piłkę nożną na podwórku po taniec. Jakakolwiek aktywność fizyczna jest lepsza niż żadna, a im więcej, tym lepiej.

Idea wykorzystania aktywności fizycznej do poprawy zdrowia jest zakotwiczona w Europejskim Programie Działań WHO 2020-2025, który promuje wizję zjednoczonych działań na rzecz lepszego zdrowia w każdym kraju Regionu.


*Ten artykuł został zmieniony 23 grudnia 2022 r., aby podkreślić obecne zalecenia WHO dotyczące aktywności fizycznej dzieci w wieku szkolnym, polegającej na średnio 60 minutach dziennie umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej, głównie ćwiczeń aerobowych, w ciągu tygodnia.