Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Komisja Europejska zmienia swoje posty w mediach społecznościowych na temat Auschwitz po protestach Polski

Komisja Europejska zmienia swoje posty w mediach społecznościowych na temat Auschwitz po protestach Polski

WARSZAWA, Polska (AP) – Polska zwróciła się w niedzielę do Komisji Europejskiej o poprawienie wpisu w mediach społecznościowych dotyczącego Holokaustu, twierdząc, że błędnie łączy on obóz zagłady Auschwitz z Polską, a nie nazistowskimi Niemcami.

W nagraniu wideo opublikowanym w sobotę przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen na stronie:

Wiele ofiar uznano za „zabite w Auschwitz w Polsce”, nie wspominając, że cieszący się złą sławą obóz zagłady został zbudowany i zarządzany przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej.

„Odnosząc się do nazistowskiego obozu zagłady w Auschwitz, należy zaznaczyć, że powstał on pod okupacją niemiecką” – napisał minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski w dniu X. Dodał: „Informacje publikowane w mediach społecznościowych Komisji Europejskiej zostaną wyjaśnione”.

W niedzielę napisy do filmu zmieniono na „Auschwitz, niemiecki nazistowski obóz zagłady”.

Komisja Europejska nie odpowiedziała natychmiast na prośby o komentarz.

Marszałek polskiego parlamentu Simon Holonia z radością przyjął tę zmianę, mówiąc: „Auschwitz był niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym założonym na terenach okupowanych przez Niemcy w 1939 roku. To jedyna prawda”.

Polacy są bardzo wrażliwi na każdy opis Auschwitz, który nie wspomina, że ​​nazistowskie Niemcy zbudowały obóz po inwazji na Polskę.

W sobotę grupa Ocaleni z Holokaustu i urzędnicy państwowi wzięli udział w skromnej ceremonii W miejscu pamięci i muzeum w Auschwitz-Birkenau z okazji 79. rocznicy wyzwolenia obozu przez wojska radzieckie 17 stycznia 1945 r. Obecnie dzień ten wyznaczony został na upamiętnienie Holokaustu.

Niemcy rozpoczęły napaść na sąsiednią Polskę 1 września 1939 roku II wojna światowa. Od 1940 roku naziści wykorzystywali stare austriackie koszary wojskowe w południowym mieście Oświęcim, które przemianowali na Auschwitz, jako obóz koncentracyjny i obóz zagłady dla członków polskiego ruchu oporu. W 1942 r. dodali pobliską Birkenau, w której znajdowały się komory gazowe i krematoria, jako miejsce ludobójstwa, w którym dokonywali głównie Żydzi.

READ  Mistrzostwa Świata 2022, dzień 7: Tunezja – Australia; Polska vs Arabia Saudyjska, Francja vs Dania, Argentyna vs Meksyk

Szacuje się, że aż do wyzwolenia w Auschwitz-Birkenau zamordowano 1,1 miliona ludzi, w większości Żydów. W tym okresie Polska znajdowała się pod brutalną okupacją niemiecką i straciła około 6 milionów obywateli, z czego połowę stanowili Żydzi.

Polskie prawo karze każdego, kto niesłusznie obwinia Polaków za zbrodnie nazistowskich Niemiec na polskiej ziemi.