Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Starsi dorośli mogą mieć lepsze umiejętności słuchania w hałaśliwym otoczeniu niż wcześniej sądzono

Zawsze narzekaj na skłonność dziadka do oszukiwania podczas ożywionej gry w remika Gin; Albo mamrotać pod nosem, gdy babcia prosi cię o pomoc w posprzątaniu stołu podczas rodzinnego obiadu? Cóż, możesz chcieć zrobić to ciszej, ponieważ jest duża szansa, że ​​usłyszą cię lepiej niż myślisz.

Według nowego wspólnego badania przeprowadzonego przez Baycrest i Western University, starsi dorośli mogą mieć lepsze umiejętności słuchania w hałaśliwym otoczeniu, niż nam się wydaje. Niezależnie od tego, czy odbywa się to na ruchliwym wydarzeniu rodzinnym, czy w zatłoczonej restauracji, starsi dorośli mogą cieszyć się i przetwarzać rozmowy lepiej, niż sugerowały to dotychczasowe badania. Jeśli tak, poprawi to ich jakość życia i pomoże im nawiązać znaczące kontakty z innymi w podobnych sytuacjach, ostatecznie zmniejszając ryzyko izolacji społecznej – a ponieważ izolacja społeczna jest czynnikiem ryzyka pogorszenia funkcji poznawczych – demencji.

Naukowcy od dawna uważają, że w porównaniu z młodszymi dorosłymi wydaje się, że starsi dorośli są mniej zdolni do używania „przebłysków” mowy (używając mowy, którą słyszą wyraźniej podczas skrótów w hałasie w tle), aby lepiej rozumieć rozmowy w hałaśliwym otoczeniu. Jednak badanie Baycrest-Western University pokazuje, że może to dotyczyć tylko stosunkowo nudnych, niezwiązanych i nienaturalnych zdań zwykle używanych w warunkach laboratoryjnych, ale nie w przypadku mowy naturalnej. Innymi słowy, trudności, jakie starsi ludzie doświadczają podczas słuchania mowy w hałaśliwych sytuacjach codziennego życia, mogą być krótsze niż długie myślenie.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Raporty naukowe, młodsi i starsi uczestnicy słyszeli interaktywne historie lub osobne zdania bez jasnego tematu – np. „Dymom brakuje ognia i ciepła”. Naukowcy dodali dwa rodzaje szumu tła: jeden o różnej głośności, umożliwiający przebłyski, i taki, który nie różnił się. Naukowcy regularnie wyłączali mowę i hałas w tle, aby poprosić uczestników, aby dokładnie opowiedzieli, co zrozumieli. Następnie naukowcy policzyli, ile słów zostało poprawnie zrozumianych.

READ  Szczegóły: Zwiększamy nasze szanse na zmierzenie się z epidemią Covid-19

Odkryli, że w przypadku mowy naturalnej, która naśladuje mowę codzienną, taką jak opowiadania, starsi dorośli korzystają z przebłysków mowy w takim samym lub większym stopniu, jak młodsi dorośli. I odwrotnie, mniej skorzystali, słuchając oddzielnych zdań.

Odkrycia te sugerują, że starsi dorośli mogą być lepsi w słuchaniu w hałaśliwym otoczeniu społecznym, niż od dawna sądzono. Nasze badanie podkreśla również znaczenie czynników poznawczych i motywacyjnych dla rozumienia mowy. Starsi dorośli, którzy nie radzą sobie dobrze z zadaniami słuchowymi w warunkach laboratoryjnych, mogą lepiej radzić sobie w warunkach rzeczywistych”.


Dr Bjorn Hermann, Canadian Baycrest Chair for Research in Auditory Aging, naukowiec w Rotman Institute for Research in Baycrest i główny autor

Przy dodatkowym finansowaniu dr Hermann i jego zespół mogą zbadać mechanizmy w mózgu, które umożliwiają starszym dorosłym czerpanie większych korzyści z mowy naturalnej niż dyskretnych zdań laboratoryjnych, oraz jak można powszechnie stosować mowę naturalną w praktyce klinicznej do oceny słuchu u osób starszych. .

źródło:

Numer czasopisma:

Irsik, wiceprezes, i in. (2022) Deficyty związane z wiekiem w słuchaniu immersyjnym są oczywiste w przypadku pojedynczych zdań, ale nie w przypadku opowiadanych historii. Raporty naukowe. doi.org/10.1038/s41598-022-09805-6.