Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Stampede na Israel Festival: 10 zabitych dzieci i młodych ludzi

Stampede na Israel Festival: 10 zabitych dzieci i młodych ludzi

Naukowiec

Młodzieniec charedi ogląda pogrzeb Cheragi Gestetner, kanadyjskiej piosenkarki, która zmarła podczas obchodów Lag Baumer w Mt. Meron w północnym Izraelu. Zdjęcie / AP

Co najmniej 10 dzieci i nastolatków poniżej 18 roku życia znalazło się wśród 45 ultraortodoksyjnych Żydów zabitych w panice na festiwalu religijnym w północnym Izraelu, zgodnie z częściową listą nazwisk opublikowaną w sobotę jako ofiary najkrwawszej izraelskiej katastrofy cywilnej. zidentyfikowane.

Wśród zabitych było czterech Amerykanów, Kanadyjczyk i mężczyzna z Argentyny. Każda z dwóch rodzin straciła dwoje dzieci. Najmłodsza ofiara miała dziewięć lat.

W międzyczasie w sobotę eskalowano apele o utworzenie formalnej komisji śledczej, której celem jest oszacowanie odpowiedzialności polityków i wyższych decydentów za zezwolenie na masowy wiec, pomimo powtarzanych przez lata ostrzeżeń o lukach w bezpieczeństwie.

Panika na początku piątku przerwała doroczny festiwal Lag Bomer na górze Meron w Izraelu. Festiwal przyciągnął prawie 100 000 ludzi na swoje największe zgromadzenie w tym roku, ponieważ udana izraelska kampania szczepień pozwoliła krajowi uwolnić się od ograniczeń koronawirusa.

Kiedy duża liczba ludzi zaczęła opuszczać wydarzenie na festiwalu, gromadzą się w wąskim korytarzu przypominającym tunel, który opada w dół i kończy się szeregiem stopni. Naoczni świadkowie powiedzieli, że ziemia stała się śliska z powodu wycieku wody i soku. Gdy część tłumu zsunęła się, upadli za nimi, nad tymi na ziemi.

Weteran medycyny Yossi al-Halabi powiedział w sobotę izraelskiej telewizji Channel 12, że „napotkał ścianę ciał” po tym, jak po raz pierwszy został ostrzeżony o katastrofie z pobliskiego miejsca. Powiedział, że zajęło jemu i innym ratownikom około 40 minut, aby wyciągnąć zmarłych i rannych z chaosu.

Ultra-ortodoksyjni mężczyźni niosą ciała 14-letniego Moshe Englarda i jego 12-letniego brata Joshuy, którzy zginęli podczas obchodów Lag Baumer na Mt.  Meron znajduje się w północnym Izraelu, w Jerozolimie.  Zdjęcie / AP
Ultra-ortodoksyjni mężczyźni niosą ciała 14-letniego Moshe Englarda i jego 12-letniego brata Joshuy, którzy zginęli podczas obchodów Lag Baumer na Mt. Meron znajduje się w północnym Izraelu, w Jerozolimie. Zdjęcie / AP

Powiedział, że był to „jeden z najgorszych, jeśli nie najgorszy wypadek”, jaki widział w ciągu 30 lat pracy w branży.

READ  Szczyt G7: Donald Trump wskazuje, że nadal wierzy we Władimira Putina o amerykańskich agencjach wywiadowczych podczas nękania Joe Bidena

Izraelskie media podały, że 32 z 45 ofiar zostało zidentyfikowanych przed rozpoczęciem żydowskiego szabatu, o zachodzie słońca w piątek. Spośród nich 22 zostało pochowanych przed szabatem. Identyfikacja i pochówek pozostałych ofiar zostanie wznowiona po zachodzie słońca w sobotę.

W szpitalu pozostało szesnaście osób, w tym trzy w stanie krytycznym.

Lage Baumer cieszy się popularnością wśród ultraortodoksyjnej społeczności w Izraelu z powodu uhonorowania rabina Szimona Bar Joshai, mędrca i mistyka z II wieku, którego prawdopodobnie tam pochowano. Tłumy rozpalają ogniska, tańczą i jedzą duże świąteczne posiłki w ramach uroczystości. W całym kraju, nawet na świeckich obszarach, mniejsze grupy gromadzą się w parkach i lasach na grillach i ogniskach.

Eksperci od dawna ostrzegają, że obchody Mount Meron są gotowe do katastrofy z powodu zatłoczonych warunków, dużych pożarów i upałów. W raporcie z 2008 r. State Comptroller, rządowy urząd nadzoru, ostrzegł, że warunki na miejscu, w tym drogi ewakuacyjne, „zagrażają społeczeństwu”.

Funkcjonariusze bezpieczeństwa i izraelscy ratownicy niosą ciało ofiary, która zginęła podczas uroczystości Laj Omar w Jabal.  Meron w północnym Izraelu.  Zdjęcie / AP
Izraelscy funkcjonariusze bezpieczeństwa i ratownicy niosą ciało ofiary, która zginęła podczas obchodów Laj Omar w Jabal. Meron w północnym Izraelu. Zdjęcie / AP

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że wszczęło dochodzenie w sprawie możliwego przestępstwa popełnionego przez funkcjonariuszy policji. Świadkowie narzekali, że policyjne punkty kontrolne uniemożliwiają ludziom prawidłowe wydostanie się.

Jednak w sobotę rosły żądania, w tym emerytowanych szefów policji, o powołanie oficjalnej komisji śledczej, która mogłaby również rozpatrywać decyzje przywódców politycznych.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia liczba zgromadzeń publicznych jest nadal ograniczona do nie więcej niż 500 osób. Ale izraelskie media podały, że premier Benjamin Netanjahu zapewnił ultraortodoksyjnych przywódców, że obchody odbędą się pomimo sprzeciwu urzędników służby zdrowia. Biuro Netanjahu nie odpowiedziało na prośby o komentarz.

Izraelscy funkcjonariusze bezpieczeństwa i ratownicy usuwają ciała ofiar, które zginęły podczas uroczystości Laaj Omar w Jabal.  Meron w północnym Izraelu.  Zdjęcie / AP
Izraelscy funkcjonariusze bezpieczeństwa i ratownicy usuwają ciała ofiar, które zginęły podczas uroczystości Laaj Omar w Jabal. Meron w północnym Izraelu. Zdjęcie / AP

Netanjahu zawsze polegał na potężnych ultraortodoksyjnych partiach jako sojusznikach. Będzie potrzebował ich wsparcia, jeśli ma podtrzymać gasnące nadzieje na utrzymanie się u władzy po nierozstrzygniętych marcowych wyborach, czwartych w ciągu zaledwie dwóch lat. Oczekuje się, że przyszły tydzień będzie decydujący dla jego dotychczas nieudanych starań o utworzenie rządu koalicyjnego z partiami prawicowymi i ultraortodoksyjnymi.

READ  Covid-19: `` Havoc '' trwa nadal w stolicy Indii, New Delhi, ale oczekuje się, że nowe dostawy złagodzą presję

W zeszłym roku Netanjahu znalazł się pod ostrzałem, ponieważ pozwolił ultraortodoksyjnym społecznościom łamać wytyczne dotyczące bezpieczeństwa, otwierając szkoły i synagogi oraz organizując masowe pogrzeby. Sekty ultraortodoksyjne należą do najbardziej dotkniętych w kraju przez COVID-19.