Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

SpaceX traci kontakt ze swoją masywną rakietą Starship po eksplozjach podczas drugiego lotu testowego  Wiadomości naukowe i technologiczne

SpaceX traci kontakt ze swoją masywną rakietą Starship po eksplozjach podczas drugiego lotu testowego Wiadomości naukowe i technologiczne

Firma należąca do Elona Muska twierdzi, że najnowsza misja pomoże poprawić przyszłą niezawodność pojazdu, co stanowi ważny element ambicji NASA, aby zapewnić astronautom powrót na Księżyc.


Sobota 18 listopada 2023 o 14:59, Wielka Brytania

SpaceX straciło kontakt ze swoją masywną rakietą Starship po eksplozjach podczas drugiego lotu testowego z południowego Teksasu.

Dwustopniowa rakieta o długości 397 stóp – największa i najpotężniejsza w historii – przeleciała nad Zatoką Meksykańską po wystrzeleniu z Elona MuskaFirma była właścicielem miejsca startu w pobliżu Boca Chica.

SpaceX Celem było osiągnięcie wysokości 250 mil, wystarczająco dużej, aby statek kosmiczny mógł okrążyć świat, a następnie wylądować na Pacyfiku w pobliżu Hawajów 90 minut po starcie.


zdjęcie:
Dwustopniowa rakieta ma długość 397 stóp i jest największą i najpotężniejszą, jaką kiedykolwiek zbudowano

Choć wydawało się, że niezwykle ciężki wzmacniacz pierwszego stopnia zdołał go oddzielić, wkrótce potem eksplodował.

Główny pojazd Starship kontynuował podróż w przestrzeń kosmiczną, ale po kilku chwilach nadawca firmy poinformował, że kontrola misji straciła kontakt z pojazdem.

„Straciliśmy dane z drugiego etapu… Uważamy, że mogliśmy stracić drugi etap” – powiedział gospodarz transmisji na żywo SpaceX, John Innsbrucker.

Po około ośmiu minutach misji testowej widok z kamery śledzącej główny wzmacniacz statku kosmicznego zdawał się pokazywać eksplozję, co oznaczało awarię pojazdu po osiągnięciu wysokości 91 mil (148 km).

„W przypadku takiego testu sukces zależy od tego, czego się nauczyliśmy, a dzisiejszy test pomoże nam poprawić niezawodność statku kosmicznego, ponieważ SpaceX stara się uczynić życie wieloplanetarnym” – stwierdziła firma w poście na portalu społecznościowym

Przeczytaj więcej w Sky News:
Teleskop wysyła pierwsze zdjęcia
NASA wysyła misję Psyche do rzadkiej metalicznej asteroidy

Start miał odbyć się w piątek, ale został przełożony o jeden dzień ze względu na wprowadzone w ostatniej chwili zmiany w sterach lotu.

READ  Po odkryciu niszy na rynku przeszła drogę od menedżera kempingu bez grosza przy duszy do przedsiębiorcy o wartości 2 miliardów funtów

Dziewiczy lot statku kosmicznego w kwietniu trwał zaledwie cztery minuty Eksplozja posłała gruz do zatoki.

Od tego czasu SpaceX wprowadziło dziesiątki ulepszeń rakiety i jej 33 silników, a także platformy startowej.

Rakieta stanowi ważną część ambicji NASA dotyczących powrotu astronautów na Księżyc.

Musk powiedział również, że statek kosmiczny mógłby być również używany w misjach na Marsa.