Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sektory IT Ukrainy, Polski i Wielkiej Brytanii są ze sobą coraz bardziej powiązane

Sektory IT Ukrainy, Polski i Wielkiej Brytanii są ze sobą coraz bardziej powiązane

Wojna na Ukrainie pchnęła polskie i ukraińskie sektory IT do bliższej współpracy – oferując brytyjskojęzycznym nabywcom wyjątkową, połączoną propozycję wartości.

Wielka Brytania źle opuściła Unię Europejską, Polska jest członkiem Unii Europejskiej, a Ukraina jest obecnie w trakcie przystępowania do bloku. Jednak w ostatnich latach te trzy rynki – każdy z własnymi zaletami i potrzebami – stają się coraz ważniejsze dla europejskiego IT.



Ukraina i Polska to dwie największe pule talentów technologicznych na kontynencie. Według raportu Future of IT in Emerging Europe Report 2023 zatrudnionych jest około 815 000 specjalistów IT, co stanowi jedną trzecią wszystkich specjalistów IT w regionie Europy wschodzącej. Ponadto Polska zajęła pierwsze miejsce wśród 23 krajów regionu pod względem talentów IT, a Ukraina zajęła siódme miejsce.

Chociaż starcia trwały już przed inwazją Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r., inwazja wymusiła wysiedlenie ponad 8,1 miliona Ukraińcy do sąsiednich krajów europejskich – z Ponad 1,3 mln stabilność w Polsce – i zakłócenia w łańcuchach dostaw, ale ukraiński sektor IT pozostaje szczególnie odporny.

Wyróżnienie Ukrainy

Rosyjska inwazja zachęciła do szybkiego rozwoju, modernizacji i eksportu nowych technologii wojskowych (MilTech) i rządowych (GovTech) — nieumyślnie podkreślając pomysłowość Ukraińców poprzez globalną ekspozycję na ich produkty. Producenci MilTech wykorzystują konflikt do testów warunków skrajnych swoich produktów. Estonia, która już jest światowym liderem w dziedzinie technologii rządowych i cyfrowych usług publicznych, korzysta z tokena z ukraińskiej aplikacji usług rządowych Diia i Mychajło Fedorowa, wicepremiera Ukrainy ds. na spotkaniu Tech Emerging Europe Advocates (TEEA) w Warszawie 31 marca, podczas gdy inne kraje wkrótce ogłoszą podobne partnerstwa z Ukrainą.

Te światła i chęć przekształcenia solidarności w wsparcie materialne skłoniły kupców z Wielkiej Brytanii, którzy już są ciekawi ukraińskich usługodawców, do faktycznego nawiązania partnerstwa.

READ  Kylian Mbappe strzelił dwie bramki przeciwko Polsce i poprowadził Francję do ćwierćfinału mistrzostw świata

„Kiedy kryzys naprawdę uderzył w Ukrainę, miłość do Ukrainy była tak wielka, że ​​wiele firm w Wielkiej Brytanii zdecydowało się po raz pierwszy udać się na Ukrainę, ponieważ chciały wesprzeć tamtejszą branżę IT” — mówi Kerry Hallard, dyrektor generalny Global Sources Association (GSA) i przewodniczący Global Business and Technology Services Council (GT & BSC), prelegent na wydarzeniu TEEA.

To nie tylko altruizm – sektor IT w Wielkiej Brytanii cierpi obecnie z powodu tysięcy wakatów i niedoboru talentów.

„Aby móc wprowadzać wielkie zmiany związane z wielką rewolucją przemysłową, która ma miejsce w dziedzinie technologii, potrzebny jest dostęp do talentów” — dodaje David Rampel, dyrektor Grupy Maistro.

„Migracja zarobkowa i osoby przesiedlone w wyniku konfliktu do Polski – to daje większe możliwości, czyni ją bardziej widoczną dla kupujących”.

Stwórz wspólną propozycję wartości

Ukraiński i polski sektor IT od dawna są przyjaznymi konkurentami i partnerami, a masowa migracja Ukraińców do Polski wzmocniła dotychczasową współpracę, stwarzając jednocześnie przestrzeń dla nowych możliwości.

„Z perspektywy kupującego uważano, że Polska jest całkowicie nasycona – a ze względu na wyniszczenie i 35-procentowy wzrost płac w ciągu roku nie ma miejsca na rozwój” – mówi Hallard. „Oczywiste jest zatem, że napływ wykwalifikowanych talentów IT z Ukrainy już ponownie stworzył możliwości dla organizacji do rozważenia inwestycji”.

Podczas gdy wielu ukraińskich pracowników IT pozostało na Ukrainie lub wróciło, przeniesienie operacji do Polski w oczekiwaniu na zakończenie działań wojennych zmniejszyło ryzyko i sprawiło, że zakup ukraińskich usług stał się bardziej akceptowalny dla brytyjskich firm.

„Mamy model biura rozproszonego, co oznacza, że ​​część siły roboczej i talentów nadal jest na Ukrainie, ale dużo osób pracuje z Polski. Jest więc synergia. I oczywiście po stronie klienta, od Najbezpieczniej do kontrakt z firmami posiadającymi otwarte stanowiska w Polsce, rozumiemy to.

READ  Solarisy elektryczne jeżdżą do Serbii i Polski

Stowarzyszenie Technologii Informatycznych Ukrainy w Wasiuku podpisało memorandum o porozumieniu z Chartered Institute of Information Technology Brytyjskiego Towarzystwa Komputerowego (BCS) Aby zacieśnić współpracę w październiku 2021 r.

„To niesamowite, jak płynnie przebiegło to połączenie – w dużej mierze dzięki znajomości języka angielskiego przez pracowników IT w Polsce i na Ukrainie” — dodaje Grzegorz Łańcucki, Head of Financial Services Industry w GFT Poland. Angielski jest nie tylko wspólnym językiem dla polskich i ukraińskich pracowników IT, ale także poprawia ofertę wartości dla rynku brytyjskiego.

następne kroki

Podczas gdy ukraińscy i polscy dostawcy usług IT mają wiele do zaoferowania brytyjskim nabywcom, budowanie świadomości marki na nowym rynku wymaga czasu.

„W miarę możliwości miej buty na ziemi w Wielkiej Brytanii” – radzi Hallard, zaznaczając, że może to przybrać formę partnera lub przedstawiciela, który może podejść do zainteresowanych klientów w imieniu polskich i ukraińskich firm, które nie mogą otworzyć pełnego biura w Wielkiej Brytanii.

Hallard wspiera również programy wprowadzania na rynek i standardowe umowy, aby ułatwić to udostępnianie. Nabywcy, którzy chcą zdywersyfikować swoje łańcuchy dostaw po szoku wywołanym inwazją, szukają również mniejszych, mniej znanych firm.

„Pragną też włączyć do swojego łańcucha dostaw mniejsze firmy” — zauważa Hallard. „Istnieje mandat, zgodnie z którym 25 procent wydatków w sektorze publicznym powinno być przeznaczane na mniejsze firmy, a 10 procent wszystkich znaków zapytania ofertowego (Request for Proposal) powinno dotyczyć wartości społecznej.

Gdy brytyjscy nabywcy zapoznają się z ofertą konkretnych polskich i ukraińskich firm, łatwiej będzie im znaleźć usługodawców najlepiej odpowiadających ich potrzebom – pobudzając sektory technologiczne w UE i poza jej granicami z korzyścią dla wszystkich stron.


Grzegorz Łańcucki, Konstanstin Vasyuk, Kerry Hallard i David Rumble rozmawiali z Andrew Wróblem z Emerging Europe na Tech Emerging Europe Advocates Spotkanie w Warszawie 31 marca. Całą dyskusję możecie obejrzeć poniżej.


W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych, pojawiające się w Europie Wolne do czytania i zawsze będzie. Nie ma tutaj firewalla. Jesteśmy niezależni, nie jesteśmy powiązani ani nie reprezentujemy żadnej partii politycznej ani organizacji komercyjnej. Chcemy jak najlepiej dla wschodzącej Europy, nic więcej, nic mniej. Twoje wsparcie pomoże nam w dalszym rozpowszechnianiu informacji o tym niesamowitym regionie.

READ  Bajka o polskiej piłce nożnej zrodzonej w Hiszpanii

Możesz przyczynić się Tutaj. Dziękuję.

Emerging Europe wspiera niezależne dziennikarstwo