Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Samokontrola zwiększa aktywność fizyczną osób starszych wymagających opieki: badanie |  zdrowie

Samokontrola zwiększa aktywność fizyczną osób starszych wymagających opieki: badanie | zdrowie

Samokontrola aktywności fizycznej za pomocą akcelerometru i informacji zwrotnej jest użyteczną metodą poprawy aktywności fizycznej u osób starszych wymagających długoterminowej opieki. Badanie Uniwersytetu w Kobe jako pierwsze wykazało, że aktywność fizyczną w tej populacji można promować prostymi i bezpiecznymi metodami, które prawdopodobnie pomogą uniknąć poważnych chorób i zmniejszyć wydatki na opiekę długoterminową.

Samokontrola zwiększa aktywność fizyczną osób starszych wymagających opieki: badanie (Unsplash)

Wiadomo, że robienie większej liczby kroków i mniej siedzenia ma znaczący wpływ na szeroką gamę chorób niezakaźnych, takich jak choroby serca, cukrzyca, choroby kości i udar. Jest to szczególnie problematyczne w przypadku osób starszych, które wymagają opieki długoterminowej, np. w ośrodkach opieki dziennej, ponieważ wykonują one mniej kroków i spędzają więcej czasu w pozycji siedzącej niż zdrowe osoby w tym samym wieku. Wysokie ryzyko chorób nie tylko obniża jakość życia tych osób związaną ze zdrowiem, ale także wyczerpuje i tak już ograniczone zasoby w systemach opieki zdrowotnej. Chociaż wiadomo, że samokontrola może poprawić aktywność fizyczną nawet wśród osób starszych, nie wykazano skuteczności tego podejścia w tej populacji wysokiego ryzyka.

Odkryj emocje krykieta jak nigdy dotąd, wyłącznie w HT. Dowiedzieć się teraz!

Przeczytaj także: Pozytywne nastawienie do aktywności fizycznej może wiązać się z mniejszym lękiem przed starzeniem się: badania

Zespół badawczy Uniwersytetu w Kobe, składający się z naukowców zajmujących się zdrowiem, Aizawy Kazuhiro i Kitamury Masahiro, wypełnił tę lukę, przeprowadzając analizę porównawczą z 52 pacjentami objętymi długoterminową opieką w ośrodku opieki dziennej w Japonii, dotyczącą skuteczności samokontroli aktywności fizycznej. Edukowali uczestników na temat znaczenia zwiększania aktywności fizycznej i poprosili ich o noszenie akcelerometrów rejestrujących kroki, czas siedzenia i aktywność o różnej intensywności. Ponadto 26 uczestników grupy interwencyjnej poproszono o codzienne zapisywanie swoich postępów w kalendarzu i otrzymywali cotygodniowe informacje zwrotne i porady.

Wyniki, opublikowane obecnie w Journal of European Geriatrics, pokazują, że grupa interwencyjna podjęła więcej kroków, spędzała mniej czasu w pozycji siedzącej i była bardziej zaangażowana w lekką aktywność fizyczną. „Wyniki tej interwencji, która promuje aktywność fizyczną w tej populacji docelowej, były nowością w tym badaniu” – piszą autorzy. „Starsi dorośli wymagający długoterminowej opieki mają zmniejszoną mobilność i aktywność w porównaniu ze zdrowymi osobami starszymi, dlatego zwiększenie aktywności fizycznej jest nie jest to łatwe.” Jednakże „Cele takie jak zwiększenie liczby kroków można łatwo zrozumieć i wyćwiczyć oraz skrócenie czasu spędzanego na siedzącym trybie życia, takim jak stanie lub chodzenie na krótki dystans, to czynności, które można wykonywać w pomieszczeniach zamkniętych i które nie wymagają wysoka mobilność.”

READ  Problemy zdrowotne są często związane z długotrwałymi objawami COVID

Ponieważ było to pierwsze badanie, które obejmowało nie tylko etapy samokontroli, ale także czas spędzony w pozycji siedzącej, możliwe jest, że te dwa elementy wpływają na siebie. „Poprzednie badanie przeprowadzone na zdrowych starszych osobach wykazało, że umiarkowana do intensywnej aktywność fizyczna wzrosła, gdy zmniejszył się siedzący tryb życia, co jest nieco podobne do wyników obecnego badania” – wyjaśniają naukowcy z Uniwersytetu w Kobe. „Podczas gdy tradycyjne interwencje polegające na samokontroli skupiały się głównie na liczbie wykonanych kroków, w tym badaniu skupiono się zarówno na wykonanych krokach, jak i na siedzącym trybie życia. W rezultacie wierzymy, że mogło to ułatwić zmianę zachowania” – dodaje Aizawa.

Chociaż badanie to wyraźnie pokazuje skuteczność prostych środków, takich jak noszenie akcelerometru, samokontrola i otrzymywanie informacji zwrotnych na temat postępów w aktywności fizycznej, okres pięciu tygodni był zbyt krótki, aby uzyskać rzeczywiste korzyści w zakresie jakości życia związanej ze zdrowiem. „Wyniki tego badania mogą posłużyć jako ważna podstawa dla przyszłych badań nad promowaniem aktywności fizycznej wśród starszych osób dorosłych potrzebujących pomocy” – mówią Aizawa i Kitamura. „W szczególności wykazano, że interwencje polegające na samokontroli przyczyniają się do poprawy aktywności fizycznej i można zastosować w strategiach opieki profilaktycznej.” Przyszłe badania obejmują większe próby, szerszy zakres działań i długoterminową obserwację w celu sprawdzenia trwałej skuteczności interwencji.

Ta historia została opublikowana z kanału agencji informacyjnej bez modyfikacji tekstu. Zmienił się tylko tytuł.