Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sacheen Littlefeather umiera: aktywistka, która odrzuciła Oscara w imieniu Marlona Brando, umiera w wieku 75

Sacheen Littlefeather umiera: aktywistka, która odrzuciła Oscara w imieniu Marlona Brando, umiera w wieku 75

Sacheen Littlefeather, indiański aktor i aktywista, który odrzucił Oscara Marlona Brando, nie żyje.

Wiadomość została ogłoszona przez Academy of Motion Pictures, która napisała na Twitterze: „Sacheen Littlefeather, indiańska aktywistka na rzecz praw obywatelskich, która odrzuciła nagrodę Marlona Brando dla najlepszego aktora w 1973 roku, zmarła w wieku 75 lat”.

Aktorka i aktywistka po raz pierwszy ogłosiła swoją diagnozę przerzutowego raka piersi w poście na Facebooku w 2021 roku.

We wrześniu podczas ceremonii „Wieczór z Sacheen Littlefeather” powiedziała tłumowi: „Wkrótce przejdę do świata duchów/Wiesz, nie boję się śmierci. Bo pochodzimy od tego kim jesteśmy/my /naszego społeczeństwa. Nie wywodzimy się ze społeczeństwa, które składa się ze mnie/ja/sam”. I uczymy się odpuszczać od bardzo młodego wieku.Kiedy mamy zaszczyt dawać.

Littlefeather znalazł się na czarnej liście Hollywood po otrzymaniu Oscara w imieniu Brando, kiedy zdobył nagrodę dla najlepszego aktora za Ojciec chrzestny w 1973 roku. W mocnym przemówieniu Littlefeather odrzucił trofeum w ramach protestu aktora przeciwko przedstawieniu przez Hollywood rdzennych Amerykanów

Gest miał również na celu podkreślenie wydarzeń w Wounded Knee w Południowej Dakocie, gdzie w 1890 r. doszło do masakry rdzennych Amerykanów i gdzie trwały protesty.

w samą porę, Jej komentarze spotkały się z kilkoma głosami poparciaale sam w sobie otrzymał buczenie od kilku aktorów, W tym John WayneKtórzy nie zgadzali się z nią w zajmowaniu stanowiska politycznego podczas ceremonii.

Na początku tego roku, 49 lat po wydarzeniu, było Akademia Littlefeather wydała przeprosiny.

W odpowiedzi aktorka wyraziła swoje szczęście, że przyznano się do jej nadużyć, mówiąc: „To spełnienie marzeń. To bardzo budujące, gdy widzę, jak wiele się zmieniło, odkąd nie przyjęłam Oscara 50 lat temu”.

„Jestem bardzo dumny z każdego, kto pojawi się na scenie”.

READ  Producent nagrań Pop Idol, Pete Waterman, zestawia skład Taylor Swift ze skuterem Brauna

Sacheen Littlefeather zmarła w wieku 75 lat

(Frederick M. Brown/Getty Images)

Kariera aktorska Littlefeathera, który zagrał w filmach roześmiany policjantA Proces Billy’ego Jacka A Johnny FirecloudWkrótce skończyło się po występie na Oskarach. Jej ostatnia rola była w 1978 roku Strzelaj do zachodu słońca.