Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rocket Out of Control: North Island nazwana najnowszym miejscem katastrofy

Rocket Out of Control: North Island nazwana najnowszym miejscem katastrofy

Obliczenia dotyczące miejsca, w którym część pocisku wyląduje poza kontrolą, zostały zaktualizowane w ten weekend – najnowszą „świadomą prognozą” jest wyspa północna Nowej Zelandii.

Ale nie panikuj – chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych powiedziało, że większość szczątków pocisków spali się po powrocie i jest mało prawdopodobne, aby spowodowały jakiekolwiek szkody. Eksperci dodali, że zlokalizowanie miejsca powrotu jest bardzo trudne, a gruz prawdopodobnie wpadnie do oceanu.

W tweecie wysłanym w piątek wieczorem w Stanach Zjednoczonych firma Aerospace Company poinformowała, że ​​najnowsze prognozy dotyczące ponownego wejścia do 18-tonowego korpusu pocisku rakietowego Long March 5B przez Centrum Powrotu Orbitalnego i Badań Odłamków (CORDS) dotyczyły ośmiu godziny. Side o 0419 GMT w niedzielę (od 8:00 do północy w niedzielę czasu nowozelandzkiego).

Pokazał najnowszą „świadomą prognozę” CORDS w pobliżu Wyspy Północnej jako możliwą lokalizację – ale wskazał, że powrót jest możliwy w dowolnym miejscu wzdłuż szlaków obejmujących duże części globu.

Rakiety pierwszego stopnia zwykle wchodzą ponownie ponownie wkrótce po starcie, zwykle nad wodą i nigdy nie wchodzą na orbitę w ten sposób.

Astrofizyk ujawnił na początku tego tygodnia, że ​​Nowa Zelandia jest jednym z wielu miejsc na świecie na trajektorii trajektorii rakiety – chociaż prawdopodobnie zrzuci gruz do oceanu.

Jonathan McDowell, astrofizyk z Uniwersytetu Harvarda, powiedział, że potencjalnie niebezpieczne szczątki prawdopodobnie unikną spalenia, ale prawdopodobnie wpadną do morza, biorąc pod uwagę, że 70 procent świata pokrywa ocean.

McDowell, członek Harvard Smithsonian Center for Astrophysics, powiedział, że rdzeń głównej sceny pocisku prawdopodobnie pękłby w gradie szczątków odpowiadających katastrofie małego samolotu i wpadłby do wąskiego korytarza rozciągającego się na około 160 kilometrów.

Biorąc pod uwagę jego obecną orbitę, ślad gruzu prawdopodobnie spadnie gdzieś na północ, jak Nowy Jork, Madryt lub Pekin, i tak daleko na południe, jak południowe Chile i Wellington w Nowej Zelandii, lub gdziekolwiek pomiędzy, powiedział McDowell na początku tego tygodnia.

READ  Covid 19: 13 milionów Australijczyków zostaje zablokowanych, gdy Delta się rozprzestrzenia

China Global Times, opublikowany przez Komunistyczną Partię Chin, powiedział, że „cienka” powłoka ze stopu aluminium teatru łatwo wypaliłaby się w atmosferze, stwarzając bardzo odległe zagrożenie dla ludzi.

Powołując się na znawców branży, stwierdziła, że ​​sytuacja „nie jest warta paniki”.

„Większość gruzu zostanie spalona podczas ponownego wejścia na pokład … i tylko bardzo mała część zostanie, która może spaść na ziemię, prawdopodobnie lądując na obszarach z dala od działalności człowieka lub w oceanie” – powiedział Wang Yanan, redaktor – naczelny redaktora naczelnego magazynu „Wang Yanan”, cytując czasopismo Journal of Aerospace Knowledge.

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych powiedział na początku tego tygodnia, że ​​rdzeń pocisku Long March 5B „można zidentyfikować tylko w ciągu kilku godzin od ponownego wejścia na pokład”.

„Biorąc pod uwagę rozmiar obiektu, z pewnością pozostaną duże fragmenty” – powiedział Florent Delevi, astronom z Obserwatorium Paris-PSL. Dodał jednak: „Szanse na to, że szczątki spadną na zaludniony obszar są niewielkie, może jedna na milion”.

Sekretarz prasowy Białego Domu, Jane Psaki, powiedziała w środę na konferencji prasowej, że Dowództwo Lotnictwa i Kosmonautyki USA „było świadome i śledziło położenie” chińskiego pocisku.

Rakieta Long March 5B wyniosła jednostkę główną z Tianhe, czyli Niebiańskiej Harmonii, na orbitę 29 kwietnia. Chiny planują wystrzelić 10 kolejnych części, aby wprowadzić dodatkowe części stacji kosmicznej na orbitę.

Scena o długości około 30 metrów będzie jednym z największych kosmicznych śmieci, które spadną na Ziemię.

18-tonowa rakieta, która wylądowała w maju zeszłego roku, była najcięższym gruzem, który wymknął się spod kontroli od czasu byłej radzieckiej stacji kosmicznej Salut 7 w 1991 roku.

Pierwsza chińska stacja kosmiczna, Tiangong-1, rozbiła się na Oceanie Spokojnym w 2016 roku po tym, jak Pekin potwierdził, że stracił kontrolę. W 2019 roku agencja kosmiczna przejęła kontrolę nad wyburzeniem swojej drugiej stacji Tiangong-2 w atmosferze.

READ  Kryzys na Ukrainie: siły rosyjskie gromadzą się w pobliżu granicy; Prezydent gani Joe Bidena za „poślizg”, który daje Putinowi „zielone światło do inwazji”

W marcu szczątki pocisku Falcon 9 wystrzelonego przez amerykańskie linie lotnicze SpaceX spadły na ziemię w Waszyngtonie i na wybrzeżu Oregonu.