Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rocket Out of Control: North Island nazwana najnowszym miejscem katastrofy

Naukowiec

Wyspa Północna została nazwana „świadomą prognozą”, gdzie spadną szczątki chińskiego pocisku. Zdjęcie / via Aerospace Corporation

Obliczenia dotyczące miejsca, w którym część pocisku wyląduje poza kontrolą, zostały zaktualizowane w ten weekend – najnowszą „świadomą prognozą” jest wyspa północna Nowej Zelandii.

Ale nie panikuj – chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych powiedziało, że większość szczątków pocisków spali się po powrocie i jest mało prawdopodobne, aby spowodowały jakiekolwiek szkody. Eksperci dodali, że zlokalizowanie miejsca powrotu jest bardzo trudne, a gruz prawdopodobnie wpadnie do oceanu.

W tweecie wysłanym w piątek wieczorem w Stanach Zjednoczonych firma Aerospace Company poinformowała, że ​​najnowsze prognozy dotyczące ponownego wejścia do 18-tonowego korpusu pocisku rakietowego Long March 5B przez Centrum Powrotu Orbitalnego i Badań Odłamków (CORDS) dotyczyły ośmiu godziny. Side o 0419 GMT w niedzielę (od 8:00 do północy w niedzielę czasu nowozelandzkiego).

Pokazał najnowszą „świadomą prognozę” CORDS w pobliżu Wyspy Północnej jako możliwą lokalizację – ale wskazał, że powrót jest możliwy w dowolnym miejscu wzdłuż szlaków obejmujących duże części globu.

Rakiety pierwszego stopnia zwykle wchodzą ponownie ponownie wkrótce po starcie, zwykle nad wodą i nigdy nie wchodzą na orbitę w ten sposób.

Astrofizyk ujawnił na początku tego tygodnia, że ​​Nowa Zelandia jest jednym z wielu miejsc na świecie na trajektorii trajektorii rakiety – chociaż prawdopodobnie zrzuci gruz do oceanu.

Rakieta z długiego marca 5B z jednostką chińskiej stacji kosmicznej startuje 29 kwietnia z miejsca startu statku kosmicznego Wenchang w Wenchang w prowincji Hainan w południowych Chinach.  Zdjęcie / AP
Rakieta z długiego marca 5B z jednostką chińskiej stacji kosmicznej startuje 29 kwietnia z miejsca startu statku kosmicznego Wenchang w Wenchang w prowincji Hainan w południowych Chinach. Zdjęcie / AP

Jonathan McDowell, astrofizyk z Uniwersytetu Harvarda, powiedział, że potencjalnie niebezpieczne szczątki prawdopodobnie unikną spalenia, ale prawdopodobnie wpadną do morza, biorąc pod uwagę, że 70 procent świata pokrywa ocean.

READ  Niedrogie wakacje szkolne: jak zapewnić dzieciom radość i rozrywkę bez rozbijania banku

McDowell, członek Harvard Smithsonian Center for Astrophysics, powiedział, że rdzeń głównej sceny pocisku prawdopodobnie pękłby w gradie szczątków odpowiadających katastrofie małego samolotu i wpadłby do wąskiego korytarza rozciągającego się na około 160 kilometrów.

Biorąc pod uwagę jego obecną orbitę, ślad gruzu prawdopodobnie spadnie gdzieś na północ, jak Nowy Jork, Madryt lub Pekin, i tak daleko na południe, jak południowe Chile i Wellington w Nowej Zelandii, lub gdziekolwiek pomiędzy, powiedział McDowell na początku tego tygodnia.

Nazwa North Island pochodzi od
Wyspa Północna została nazwana „świadomą prognozą”, gdzie spadną szczątki chińskiego pocisku. Zdjęcie / via Aerospace Corporation

China Global Times, opublikowany przez Komunistyczną Partię Chin, powiedział, że „cienka” powłoka ze stopu aluminium teatru łatwo wypaliłaby się w atmosferze, stwarzając bardzo odległe zagrożenie dla ludzi.

Powołując się na znawców branży, stwierdziła, że ​​sytuacja „nie jest warta paniki”.

„Większość gruzu zostanie spalona podczas ponownego wejścia na pokład … i tylko bardzo mała część zostanie, która może spaść na ziemię, prawdopodobnie lądując na obszarach z dala od działalności człowieka lub w oceanie” – powiedział Wang Yanan, redaktor – naczelny redaktora naczelnego magazynu „Wang Yanan”, cytując czasopismo Journal of Aerospace Knowledge.

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych powiedział na początku tego tygodnia, że ​​rdzeń pocisku Long March 5B „można zidentyfikować tylko w ciągu kilku godzin od ponownego wejścia na pokład”.

„Biorąc pod uwagę rozmiar obiektu, z pewnością pozostaną duże fragmenty” – powiedział Florent Delevi, astronom z Obserwatorium Paris-PSL. Dodał jednak: „Szanse na to, że szczątki spadną na zaludniony obszar są niewielkie, może jedna na milion”.

Sekretarz prasowy Białego Domu, Jane Psaki, powiedziała w środę na konferencji prasowej, że Dowództwo Lotnictwa i Kosmonautyki USA „było świadome i śledziło położenie” chińskiego pocisku.

Rakieta Long March 5B przenosząca jednostkę do chińskiej stacji kosmicznej zostaje wystrzelona.  Zdjęcie / AP
Rakieta Long March 5B przenosząca jednostkę do chińskiej stacji kosmicznej zostaje wystrzelona. Zdjęcie / AP

Rakieta Long March 5B wyniosła jednostkę główną z Tianhe, czyli Niebiańskiej Harmonii, na orbitę 29 kwietnia. Chiny planują wystrzelić 10 kolejnych części, aby wprowadzić dodatkowe części stacji kosmicznej na orbitę.

Scena o długości około 30 metrów będzie jednym z największych kosmicznych śmieci, które spadną na Ziemię.

READ  Giganci budowlani mierzą się z „niezrównoważonymi” problemami przemysłu

18-tonowa rakieta, która wylądowała w maju zeszłego roku, była najcięższym gruzem, który wymknął się spod kontroli od czasu byłej radzieckiej stacji kosmicznej Salut 7 w 1991 roku.

Pierwsza chińska stacja kosmiczna, Tiangong-1, rozbiła się na Oceanie Spokojnym w 2016 roku po tym, jak Pekin potwierdził, że stracił kontrolę. W 2019 roku agencja kosmiczna przejęła kontrolę nad wyburzeniem swojej drugiej stacji Tiangong-2 w atmosferze.

W marcu szczątki pocisku Falcon 9 wystrzelonego przez amerykańskie linie lotnicze SpaceX spadły na ziemię w Waszyngtonie i na wybrzeżu Oregonu.