Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Republikanie zastępują Liz Cheney zwolenniczką Trumpa Elise Stefanik

Republikanie wybrali reprezentantkę Elise Stefanik na przewodnictwo Izby Reprezentantów w piątek (czasu lokalnego) i wybrali zagorzałego obrońcę Donalda Trumpa w nadziei na uspokojenie ich pozycji. Wojna domowa szaleje z powodu toczącej się odizolowanej walki Rep. Liz Cheney z byłym prezydentem.

Stephanic, umiarkowany zwolennik Trumpa, który udzielił głosu wielu swoim fałszywym zarzutom fałszowania wyborów, został wybrany, zgodnie z oczekiwaniami, na trzecim miejscu, które Cheney zajmował od ponad dwóch lat.

Wspierany przez Trumpa i dwóch republikańskich przywódców w Izbie Reprezentantów, Stephanic pokonał w tajnym głosowaniu za zamkniętymi drzwiami rep. Chipa Roya, 134-46. Roy, członek Kongresu Wolności w Konserwatywnej Izbie Reprezentantów, był ekstrawaganckim wieloletnim pilotem, którego kandydatura wydawała się być sygnałem dla republikańskich przywódców, że skrajnie prawicowi republikanie oczekują silnego głosu w przyszłości.

Elise Stefanic zastąpiła Liz Cheney na jednym z najwyższych stanowisk w amerykańskiej polityce.

Scott Applewhite / AP

Elise Stefanic zastąpiła Liz Cheney na jednym z najwyższych stanowisk w amerykańskiej polityce.

36-letni Stephanik daje Republikanom szansę na zmianę tematu zaciekłej walki o Cheney, który jest wyzwaniem, przez umieszczenie lojalistki Trumpa – i względnej kobiety w Kongresie – w widocznej roli.

Czytaj więcej:
* Republikanie wydalają krytyk Trumpa Liz Cheney z najwyższego stanowiska w Izbie Reprezentantów USA
* Liz Cheney mówi, że Trump i jego republikańscy zwolennicy zagrażają demokracji
* Trump: Kluczem do sukcesu republikanów jest więcej trumpizmu
* Najlepsi republikanie otwarcie kłócą się o przyszłość Donalda Trumpa w partii
* Republikanie odmawiają podjęcia działań w związku z ekstremistyczną retoryką nowej kongresmenki USA

Ale podziały w Partii Republikańskiej raczej nie znikną szybko. Wielu konserwatystów ze skrajnej prawicy ma obawy co do rekordowego wyniku głosowania Stephanika, napięcia pozostają trudne z powodu zacieśniania się uścisku Trumpa w partii i obalenia urazy Cheneya, a Cheney powiedziała, że ​​pozostanie głośnym wrogiem Trumpa.

Podczas gdy Cheney i inni republikanie przeciwko Trumpowi próbują zdystansować się od partii, Stephanic powtórzył swój pogląd na jej znaczenie, potwierdzając swój ciągły wpływ w partii.

READ  Epidemia Covid 19 Delta: 24-letni australijski ocalały z koronawirusa opisuje 18-miesięczną próbę jako „niesamowicie przerażającą”

„Wyborcy określają przywódcę Partii Republikańskiej, a prezydent Trump jest liderem, którego podziwiają” – powiedziała dziennikarzom po głosowaniu. Dodała: „Jest ważnym głosem w Partii Republikańskiej i nie możemy się doczekać współpracy z nim”.

Liz Cheney obiecała kontynuować wypowiadanie się przeciwko Donaldowi Trumpowi.

AP

Liz Cheney obiecała kontynuować wypowiadanie się przeciwko Donaldowi Trumpowi.

Stephanic podziękowała swoim kolegom po wyborach, powołując się na Revolutionary War Square w Saratoga w stanie Nowy Jork, niedaleko jej domu. Opisując tematy podobne do tych, które często podkreślali republikanie, Stephanic powiedział, że Amerykanie tam walczyli o „wolność, wolność i ograniczony rząd”, według osoby, która przedstawiła komentarze pod warunkiem zachowania anonimowości.

Trump wydał oświadczenie, w którym gratulował Stephanikowi, dodając, że „Partia Republikańska w Izbie Reprezentantów jest zjednoczona, a Make America Great Again silna!”

Roy powiedział, że startuje, ponieważ wyniki głosowania Stefanica są zbyt umiarkowane i nie chce, aby Republikanie potwierdzali, który kandydat wybrał lider partii bez walki. Po głosowaniu zbagatelizował podziały w Partii Republikańskiej.

„Odbyliśmy ożywioną dyskusję” – powiedział dziennikarzom. „Teraz zajmiemy się wskazywaniem, jak Partia Demokratyczna niszczy Amerykę” – dodał.

Republikanie wyrzucili Cheneya z przywództwa w tym tygodniu zaTrump kategorycznie zganił go za zachęcanie zwolenników, którzy zaatakowali budynek Kapitolu USA 6 stycznia I na jego kłamstwie, że jego reelekcja w 2020 roku została mu skradziona przez oszukańcze głosowanie.

Przywódca mniejszości domowej Kevin McCarthy uratował Liz Cheney podczas pierwszego głosowania dotyczącego jej przywództwa, ale nie pomógł, gdy głosowanie odbyło się po raz drugi.

Scott Applewhite / AP

Przywódca mniejszości domowej Kevin McCarthy uratował Liz Cheney podczas pierwszego głosowania dotyczącego jej przywództwa, ale nie pomógł, gdy głosowanie odbyło się po raz drugi.

Wyzywająco powiedziała, że ​​nadal będzie obwiniać Trumpa, który pozostaje potężny w Partii Republikańskiej, i będzie pracować, aby go pokonać, jeśli posunie się naprzód z propozycją powrotu do Białego Domu w 2024 roku.

Stefanek bardzo wcześnie zaczął lobbować za następcą Cheneya, co było decydującym czynnikiem w wyścigach przywódczych. Jest również wspierany przez Trumpa i przywódcę mniejszości Izby Reprezentantów Kevina McCarthy’ego, a także dwóch najbardziej wpływowych konserwatystów w Izbie Reprezentantów: lidera Republikanów nr 2 Steve’a Scalesa z Luizjany i aktora Jima Jordana.

READ  Ojciec Gabe Pettito do mediów: Poświęć taką samą uwagę wszystkim zaginionym osobom

Cheney, córka byłego wiceprezydenta Dicka Cheneya, ambitnej siły partyjnej, była jedną z 10 republikanów w Izbie Reprezentantów, którzy w tym roku głosowali za oskarżeniem Trumpa o podżeganie do zamieszek na Kapitolu. Od tego czasu ciężko walczyła z Trumpem, a wielu Republikanów w końcu odwróciło się od niej, argumentując, że kłótnia była niszczycielską rozrywką.

Stefanek powiedział swoim współpracownikom, że będzie na stanowisku kierowniczym tylko do przyszłego roku, według republikańskiego prawodawcy i jego doradcy, którzy w zeszłym tygodniu przemawiali pod warunkiem zachowania anonimowości, aby omówić wewnętrzne rozmowy. Następnie zapewnił najwyższy status republikanów w Komisji ds. Edukacji i Pracy Izby Reprezentantów, który niektórzy uważają za silniejszą pozycję, ponieważ może tworzyć ustawodawstwo w ważnych kwestiach.

Cheney, którego ojciec, Dick Cheney jest wiceprezesem, jest nie lada wyzwaniem, jeśli chodzi o krytykę Donalda Trumpa.

Scott Applewhite / AP

Cheney, którego ojciec, Dick Cheney jest wiceprezesem, jest nie lada wyzwaniem, jeśli chodzi o krytykę Donalda Trumpa.

Stephanik jest czteroletnim ustawodawcą z hrabstwa North New York, który dwukrotnie poparł Trumpa i Baracka Obamę w ostatnich czterech wyborach prezydenckich. Lokalne doniesienia prasowe podały, że była krytykiem Trumpa podczas jego kampanii wyborczej w 2016 roku, opisując jego nagrane na wideo komentarze na temat napaści seksualnej na kobiety jako „całkowicie błędne” i czasami unikając wymienienia jego nazwiska.

Jej wynik głosowania należy do najbardziej umiarkowanych ze wszystkich Republikanów w Izbie Reprezentantów, według konserwatywnych rankingów grupowych. Sprzeciwił się obniżce podatków Trumpa w 2017 r. I jego staraniom o przekierowanie środków budżetowych na budowę muru wzdłuż granicy z Meksykiem.

Wzmocniło to prestiż Partii Republikańskiej – i zainteresowanie Trumpa – broniąc go w 2019 roku podczas jego pierwszego oskarżenia za jego wysiłki wywarcia nacisku na Ukrainę, by podburzyła polityczny brud na Joe Bidena, ówczesnego demokratycznego kandydata na prezydenta.

Nadal wspierała Trumpa i dołączyła do niego w kwestionowaniu ważności wyborów w 2020 roku, pomimo ustaleń sędziów i lokalnych urzędników, że nie ma dowodów na powszechne oszustwa. Kilka godzin po ataku na Kapitol zagłosowała przeciwko formalnemu zatwierdzeniu głosów wyborczych zatwierdzonych w Pensylwanii.

READ  Wybuch epidemii Covid-19 Delta: Nowa Zelandia i jej szpitale – przepełnione czy wystarczająco obsadzony personelem?

Trump powtórzył w czwartek swoje poparcie dla Stephanica i sprzeciw wobec Roya. Roy starł się z Trumpem w styczniu, kiedy głosował za formalnym potwierdzeniem porażki Trumpa przez Kolegium Elektorów, mówiąc, że konstytucja nie pozostawia Kongresowi prawa do zawetowania sposobu, w jaki stany poradziły sobie z wyborami.