Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wędkarstwo czy rakiety?  Firma kosmiczna zaprzecza swojemu udziałowi w ewakuacji chat nad jeziorem

Wędkarstwo czy rakiety? Firma kosmiczna zaprzecza swojemu udziałowi w ewakuacji chat nad jeziorem

Zatoka Kaitoriti oddziela jezioro Ellesmere/Te Waihora od Zatoki Canterbury.
zdjęcie: Wikimedia Commons/Philip Capper

83-letni rybak z Canterbury chce wiedzieć, czy zakazano mu opuszczania jego domku nad jeziorem, ponieważ firma chce wystrzelić w jego pobliżu rakiety.

Radio Nowa Zelandia ujawniło w zeszłym tygodniu, że Narodowe Centrum Aerokosmiczne Tauhiki prowadzi rozmowy z anonimowymi partnerami międzynarodowymi na temat utworzenia portu kosmicznego zawierającego wiele platform startowych na wyspie Kaitoriti.

Don Brown twierdzi, że nie może powstrzymać się od myśli, że on i inni mieszkańcy jeziora Te Waihora Elsimere Spit są ofiarami wyścigu o zdobycie kosmicznych dolarów.

„Oczywiście dobry dzień na wędkowanie jest dobrym dniem na rakiety” – powiedział Brown w środę Radio New Zealand. „Myślę, że ewakuacja skupia się bardziej na prowadzonej działalności kosmicznej, a nie na innych powodach, dla których jest to konieczne. wspomniany.”

Zarządca szanty, Te Rūnanga o Ngāi Tahu, zaprzeczył jakimkolwiek powiązaniom.

„Nie ma związku pomiędzy zakończeniem umów najmu w Green Park Huts i Tāwhaki” – powiedział RNZ rzecznik firmy.

Domki położone są około 7 km po drugiej stronie jeziora od pierwszej infrastruktury kosmicznej na mierzei – małego pasa startowego i niedawno otwartego hangaru lotniczego.

Brown zamierza poruszyć tę kwestię z Runangą podczas rutynowego spotkania w niedzielę. Pochodzi z Ngāi Tahu i jest rybakiem na jeziorze. Dostrzega ironię w szukaniu odpowiedzi w spółce joint venture Crown i Runananga poszukującej nowych gruntów w doskonałym miejscu postojowym.

„Przyglądamy się uczestnikom takim jak NASA, być może Lockheed Martin i niektórym osobom często korzystającym z witryny, które chcą uzyskać dostęp do witryny” – powiedział.

„Istnieje więc taka możliwość, a społeczność – w tym ja – zastanawia się, jaki jest naprawdę ważny powód?

„Rozumiem ich zdenerwowanie z powodu ludzi, z którymi prawdopodobnie będą robić interesy”.

READ  Strzelanina w Sali Świadków Jehowy w Hamburgu powoduje ofiary śmiertelne

Rząd zainwestował 30 milionów dolarów w projekt Tauhaki, który określa jako „pierwszą na świecie rodzimą inicjatywę kosmiczną”.

Tauhaki oświadczyła, że ​​nie zajmuje się wynajmem domków i nie będzie komentować tej sprawy. Firma nie podała również, z kim rozmawia w sprawie portu kosmicznego.

„Naszą zasadą nie jest komentowanie szczegółów osób, z którymi współpracujemy, ponieważ są to rozmowy wrażliwe pod względem handlowym… Ważne jest, aby każdy potencjalny partner lub klient wiedział, że to uszanujemy”.

Tahuki „nie jest instytucją plemienną” – powiedział Ngāi Tahu.

Rządowa Narodowa Agencja Kosmiczna stwierdziła, że ​​nie ma to nic wspólnego z promocją biznesu Tauhiki.

Chociaż oficjalne raporty wydawane na mocy kierowanej przez rząd stanowy ustawy o informacjach urzędowych (OIA) miały kluczowe znaczenie dla wzbudzenia zaufania partnerów zagranicznych do krajowego przemysłu kosmicznego, agencja kosmiczna stwierdziła, że ​​pełni jedynie „szeroką” rolę promocyjną i że „nie ma mandatu lub Otrzymujesz zasoby do prowadzenia spotkań.”

Agencja dodała, że ​​nie jest świadoma żadnego amerykańskiego zainteresowania wojskowego tą sprawą.

Radio Nowa Zelandia zwróciło się do Departamentu Obrony USA o komentarz w tej sprawie.

Tāwhaki, spółka joint venture firm Crown, Te Taumutu Rūnanga i Wairewa Rūnanga, kupiła 1000 hektarów gruntów rolnych na mierzei w 2021 r. po tym, jak w ocenach uznano je za najlepsze miejsce w kraju od jednego do maksymalnie sześciu wyrzutni, ale prawdopodobnie będzie to dwa lub dwa trzy małe i średnie podkładki.

Ta rożen jest dla rządu kartą wejścia na kwitnący światowy rynek wystrzeliwania rakiet, po sukcesach projektu Starlink zapoczątkowanego przez Elona Muska.

Firma Tawaki przygotowuje nowe studium wykonalności i w ciągu najbliższych miesięcy przedstawi je rządowi.

W raporcie dotyczącym Kaiturity z 2020 r. wskazano, że można go wykorzystać jako stanowisko testowe prędkości hipersonicznej – czegoś, o co wciąż rywalizują siły zbrojne Stanów Zjednoczonych, Chin i Rosji. Zostały już przetestowane.

READ  Katastrofa lotnicza w Nepalu: ostatnie chwile skazanego na niepowodzenie lotu

Brown uważa, że ​​rozwój lotnictwa – a nie problemy z przestrzeganiem przepisów oraz problemy z wodą i warunkami sanitarnymi, jak im powiedziano – jest prawdziwym powodem rozbiórki baraków w przyszłym roku, stwierdził jednak, że są oni „w dużej mierze niedoinformowani”.

„Wydaje się, że mogą istnieć interesy zewnętrzne, więc w pewnym stopniu rozumiem ich niechęć do mówienia otwarcie o różnych sprawach, ale niektórym ich oświadczeniom trudno zaufać”.

W wydanym w 2023 roku raporcie znalazł się rozdział poświęcony przyszłej strategii Tauhaki, który został usunięty z dokumentów wydanych na podstawie ustawy o inwestycjach zagranicznych. Z raportów wynika, że ​​projekt może stworzyć setki miejsc pracy.

Poprzednia ocena portu kosmicznego sugerowała, że ​​jezioro Ellesmere „może działać jako naturalna bariera bezpieczeństwa” podczas startów, co „prawdopodobnie wiązałoby się z zamknięciem części jeziora” – tymczasowo lub na stałe, jest niejasne.

Jackie Kane, dyrektor ds. strategii i środowiska w Te Rūnanga o Ngāi Tahu, powiedziała, że ​​zaproponowali, że zapłacą za rozbiórkę chat w Green Park, które stanowiły własność plemienną.

„Chociaż zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych najemców jest to trudna decyzja do zaakceptowania, skupiamy się na reprezentowaniu interesów 83 000 członków iwi, którzy chronią rzekę Ngāi Tahu i przywracają zdrowie Te Waihora, aby mogła służyć jako taonga dla przyszłych pokoleń ” – oznajmił Keane w oświadczeniu.

Dodała, że ​​dostęp do jeziora w celach mahinga-kai pozostanie dostępny.

Graeme Young

Graeme Young mieszkał kilka kilometrów od jakiejkolwiek wyrzutni, w Upper Selwyn Cottages.
zdjęcie: Zgłoszono/Wysoki Trybunał Christchurch

Graeme Young mieszkał kilka kilometrów od jakiejkolwiek wyrzutni, w Upper Selwyn Cottages, gdzie mieszkańcom groził 15-letni termin opuszczenia tego obszaru przez Radę Okręgu Selwyn. Pięćdziesiąt stron sprawozdań Rady na ten temat z marca nie zawierało żadnej wzmianki o przestrzeni kosmicznej.

READ  Swifties zgarniają duże pieniądze na gadżety przed występem w Melbourne

„Być może znajdujemy się na obszarze zastrzeżonym lub bezpiecznym i dlatego myślimy, że… może to jest prawdziwy powód, dla którego próbują nas przenieść” – powiedział Young.

„I mogliby tam usiąść i powiedzieć: «No cóż, nie mamy jeszcze żadnych dużych międzynarodowych graczy, którzy chcieliby stąd wysłać rakiety», ale powiedzieli, że właśnie tego chcą”.

Mapy pokazały, że szczątki rakiety nie rozprzestrzeniły się nigdzie w pobliżu chat ani miasta Birdlings Flat na wschodzie.

Mapy pokazały, że szczątki rakiety nie rozprzestrzeniły się nigdzie w pobliżu chat ani miasta Birdlings Flat na wschodzie.

Mapa pokazująca obszary, na których rozrzucono odłamki rakietowe, nie wskazywała żadnego miejsca w pobliżu chat ani miasta Birdlings Flat na wschodzie.
zdjęcie: Cena/pod warunkiem

Young stwierdził jednak, że mieszkańcy powinni otrzymać odszkodowanie, tak samo jak SpaceX Elona Muska zapłaciło miastu w Teksasie.

Jednak plany ekspansji ustalone przez SpaceX są Okazało się kontrowersyjne.

Opcje rozwoju w Kaitoriti obejmowały firmy zajmujące się platformami kosmicznymi budujące platformy na terenie spółki joint venture do użytku przez oddzielne firmy wystrzeliwujące.