Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przegląd systematyczny donosi o rozedmie płuc w tomografii komputerowej związanej z wyższym ryzykiem raka płuc

Przegląd systematyczny donosi o rozedmie płuc w tomografii komputerowej związanej z wyższym ryzykiem raka płuc

Obecność rozedmy ilościowej lub ocznej na A tomografia komputerowa Wiąże się z ponad dwukrotnie większym ryzykiem raka płuc

Stwierdzono, że wykrywanie rozedmy za pomocą wizualnej lub ilościowej oceny na skanach CT wiąże się z większym prawdopodobieństwem zachorowania na raka płuc. Był to wynik systematycznego przeglądu przeprowadzonego przez naukowców z Wydziałów Epidemiologii, Radiologii i Pulmonologii, Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Groningen, Uniwersytetu w Groningen, Groningen, Holandia.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że w 2020 r. odnotowano 2,21 mln przypadków raka płuc, co spowodowało 1,8 mln zgonów. a Tomografia komputerowa klatki piersiowej (TK) pozwala zmierzyć wielkość rozedmy w płucach Chociaż niektóre dowody Wskazuje, że rozedma płuc w tomografii komputerowej jest związana z rakiem płuc w populacji wysokiego ryzykaw przeciwnym razie Dane wskazują, że nie ma niezależnego związku między pomiarami tomografii komputerowej rozedmy płuc a rakiem płuc.

Mając pewną niepewność co do związku między obecnością rozedmy płuc obserwowanej w tomografii komputerowej a rakiem płuc, w tym badaniu holenderscy naukowcy postanowili przeprowadzić przegląd systematyczny i metaanalizę w celu dalszego zbadania tego związku. Przeszukali wszystkie główne bazy danych i włączyli badania, które konkretnie oceniały związek między rozedmą płuc a diagnozą raka płuc na podstawie histologii. Zespół zdefiniował widoczną rozedmę płuc jako pęknięcie naczyń krwionośnych płuc i miąższ o niskim tłumieniu zajmujący dowolny obszar płuc w tomografii komputerowej klatki piersiowej i rozedmę ilościową jako procent całkowitej objętości płuc Poniżej pewnego progu jednostki Hounsfielda (-950 HU przy pełnym wdechu). Starali się również zbadać, czy ciężkość rozedmy płuc jest związana z rakiem płuc i skategoryzowali ją jako wpływową, łagodną i umiarkowaną/ciężką. Badania były stratyfikowane w zależności od tego, czy zastosowano ocenę wizualną, czy ilościową, a obecność potwierdzonego raka płuca była głównym wynikiem zainteresowania, wyrażonym i wyrażonym jako iloraz szans, dostosowany do wieku, płci i palenia tytoniu.

READ  Nowa, specyficzna dla projektu skala do oceny jakości życia pacjentów z nawracającym rakiem odbytnicy

Ryzyko rozedmy i raka płuc

Łącznie 21 badań spełniło kryteria włączenia z 3907 pacjentami z rakiem płuc i 103175 kontrolami.

Łączny iloraz szans dla raka płuca w obecności rozedmy wyniósł 2,3 (95% CI 2 – 2,6) w badaniach wykorzystujących ocenę wizualną i 2,2 (95% CI 1,8 – 2,8), gdzie autorzy stosowali ocenę ilościową.

W przypadku stratyfikowania według ciężkości choroby ogólny łączny iloraz szans dla raka płuca wzrastał wraz z nasileniem choroby, chociaż występowały różnice w zależności od tego, czy dane uzyskano na podstawie oceny wizualnej czy ilościowej. Na przykład w badaniach wykorzystujących ocenę wizualną OR dla raka płuca wynosiły 2,5 (wpływ choroby), 3,7 (choroba łagodna) i 4,5 (choroba umiarkowana do ciężkiej). Chociaż te OR były nadal wysokie w oparciu o oceny ilościowe, wartości były nieco niższe, np. 1,9 w przypadku śledzenia choroby i 2,5 (choroba umiarkowana do ciężkiej).

Na podstawie swoich ustaleń autor doszedł do wniosku, że rozpoznanie rozedmy płuc w tomografii komputerowej klatki piersiowej było niezależnie powiązane z wyższym prawdopodobieństwem zachorowania na raka płuc.

cytat
Yang X i in. Związek między rozedmą a rakiem płuca klatki piersiowej zdefiniowanym w tomografii komputerowej: przegląd systematyczny i metaanaliza. Promienie 2022