Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prezydent RP po raz drugi popiera przepustkę Banku Centralnego

Kieruj globalną gospodarką i codziennie odkrywaj, co decydenci, firmy, inwestorzy i nowa gospodarka rozumieją dla Ciebie. Rejestracja tutaj

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Adam Klabiński, szef polskiego banku centralnego, „radzi sobie bardzo dobrze” w monitorowaniu gospodarki i finansów w czasie epidemii i zasługuje na drugą kadencję jako prezesa.

Prezydent nominuje kandydata na gubernatora, który następnie musi zostać zatwierdzony przez parlament. Sześcioletnia kadencja Klapińskiego kończy się w połowie 2022 roku.

„W mojej osobistej opinii chciałbym mocno podkreślić, że Adam Klapiński jest dobrym prezesem banku centralnego” – powiedział w piątek po południu Duda w wywiadzie dla Bolsat News. „Wydaje mi się, że jeśli jest dowódcą, jeśli dobrze poprowadzi armię, powierzone mu zadanie będzie trwać długo”.

Aby pomóc gospodarce wyjść ze skutków wirusa Corona, Klabiński i jego komisja polityki pieniężnej obniżyli polskie stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu. Planuje również bezprecedensowy plan łagodzenia skutków, który utrzyma koszty długu publicznego na niskim poziomie, jednocześnie zwiększając bodźce finansowe.

Czytaj więcej: Klabinsky’ego Ostatnie komentarze na temat złotego

Tymczasem na drugim miejscu jest polska inflacja UE jest o 3,2% wyższa niż cel banku 2,5%, a poprzednik Klabińskiego Marek Belka powiedział w tym tygodniu, że presja cenowa to ryzyko Wymyka się spod kontroli.

READ  Heimstadon poszerza portfolio w Polsce