Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pracownicy TikTok muszą zapłacić wysokie podatki w USA od zapasów, których nie mogą sprzedać

Pracownicy TikTok muszą zapłacić wysokie podatki w USA od zapasów, których nie mogą sprzedać

Amerykańscy pracownicy TikTok są obciążeni wielomilionowymi zobowiązaniami podatkowymi od akcji, których nie mogą sprzedać, podczas gdy należąca do Chin aplikacja do udostępniania wideo grozi potencjalnym amerykańskim zakazem.

Jak wynika z wywiadów z kilkunastu firmami, ByteDance, spółka matka aplikacji z siedzibą w Pekinie, spotyka się z ostrą reakcją amerykańskich pracowników w związku z programem nagród za akcje, który uniemożliwia im wypłatę akcji, narażając ich jednocześnie na potencjalnie wysokie podatki. obecnych i byłych pracowników.

Frustracja skierowała niektórych pracowników TikTok w USA przeciwko firmie w newralgicznym momencie dla jej przywództwa. Senat USA rozważa projekt ustawy, która wymusiłaby sprzedaż aplikacji ze względów bezpieczeństwa narodowego lub zakazała jej.

Nnete Matima, która w sierpniu odeszła z pracy jako dyrektor sprzedaży TikTok, powiedziała, że ​​grozi jej „potencjalnie wysoki” podatek. „Są ludzie, którzy mają sześciocyfrowe zobowiązania podatkowe [income] „Nigdy nie otrzymali” – powiedziała.

Jedną z takich osób jest Patrick Spaulding Ryan, który pracował w ByteDance jako dyrektor w latach 2020–2022 i musi zapłacić ponad 100 000 dolarów podatku od akcji, których nie mógł sprzedać.

„To strasznie zarządzana firma” – stwierdził Spaulding-Ryan. Wysłał listy ze skargami do Urzędu Skarbowego, Departamentu Pracy oraz Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w związku z obsługą przez ByteDance nagród w postaci akcji.

ByteDance w sobotniej notatce skierowanej do pracowników w USA przyznała się do obaw pracowników, argumentując, że jej praktyki podatkowe są „zgodne” z prawem amerykańskim. W notatce podano, że zewnętrzne kancelarie prawne i firma księgowa Wielkiej Czwórki oceniły system wynagrodzeń oparty na akcjach.

ByteDance ma na celu zapewnienie „znacznych możliwości wykupu każdego roku w oparciu o stanowiska w firmie” – czytamy w notatce dla pracowników.

„Naszym celem jest rozwiązanie problemu płynności [restricted stock units] W Stanach Zjednoczonych zapewnia konkurencyjne wynagrodzenie i umożliwia pracownikom czerpanie korzyści z rozwoju firmy.

READ  ExxonMobil zgadza się kupić grupę naftową Pioneer za kwotę 59,5 miliarda dolarów

Jest jednak mało prawdopodobne, aby ByteDance pozyskał od inwestorów dużą rundę finansowania na zakup akcji pracowniczych lub przeprowadzenie pierwszej oferty publicznej, podczas gdy jej przyszłość w USA jest niepewna.

Rzecznik TikTok powiedział: „Ściśle przestrzegamy wymogów amerykańskiego prawa podatkowego. Ponieważ jest to pierwszy rok podatkowy po uruchomieniu programu odkupu, zapewniliśmy również pracownikom dyżur telefoniczny, w którym mogą oni odpowiedzieć na ich pytania i wątpliwości.

Chińska grupa oprócz tysięcy byłych pracowników zatrudnia w Stanach Zjednoczonych około 7 000 pracowników. Jak wynika z ubiegłorocznego oświadczenia firmy, na całym świecie pracownicy ByteDance posiadają 20 procent jej udziałów.

Regularnie przyznaje pracownikom akcje w formie ograniczonych jednostek akcyjnych. Jednostki RSU nie mają żadnej wartości materialnej, dopóki nie zostaną nabyte, kiedy to przypisywana jest im godziwa wartość rynkowa i są opodatkowane jak zwykły dochód w tym roku.

Miliardy dolarów w jednostkach RSU ByteDance zostały przyznane w zeszłym roku po tym, jak grupa, próbując zadowolić pracowników, odstąpiła od wywołania „zdarzenia związanego z płynnością” dla jednostek giełdowych. Oznacza to, że pracownicy nie muszą już czekać, aż spółka pojawi się na giełdzie, zanim wypłaci swoje akcje, twierdzi kilka osób zaznajomionych z tą sprawą.

Jednak to posunięcie oznaczało również, że dotacje na akcje stały się wówczas przedmiotem podatku dochodowego. Liczba RSU zatrzymanych przez ByteDance na pokrycie zobowiązania podatkowego była w wielu przypadkach niewystarczająca, przez co wiele osób musiało dokonać dodatkowej wpłaty gotówkowej na rzecz IRS.

Od tego czasu ByteDance prowadziła jedynie niewielkie programy odkupu – w niektórych przypadkach, według byłych pracowników, oferując odkup akcji za znacznie niższą kwotę, od której miałyby zostać opodatkowane – i ograniczała osobom fizycznym sprzedaż swoich akcji inwestorom zewnętrznym.

Jednocześnie wycena ByteDance wzrosła z około 100 miliardów dolarów w 2020 r. do 268 miliardów dolarów w grudniu 2023 r., co spowodowało, że pracownicy, którym przyznano RSU wiele lat temu, spodziewali się nieoczekiwanych zysków w momencie ich nabycia. Zamiast tego brak płynności oznaczał, że duża liczba osób nie była w stanie sprzedać akcji, aby pokryć swoje zobowiązania podatkowe.

READ  Sklepy chcą zebrać 3,6 miliarda funtów w Boxing Day, ponieważ 13 milionów ludzi spodziewa się wyjść na ulice

Niektórym byłym pracownikom powiedziano, że wartość ich akcji jest o około 20 procent niższa niż wartość akcji posiadanych przez obecnych pracowników, ale mimo to płacą podatki wynikające z wyższej ceny.

ByteDance nałożyło surowe wymagania dotyczące zakazu dyskredytowania pracowników otrzymujących nagrody w postaci akcji, uniemożliwiając im krytykowanie firmy i komplikując wszelkie wyzwania.

Matema, która pozywa ByteDance za dyskryminację rasową, oświadczyła, że ​​rozważa dostępne możliwości prawne w kwestii podatkowej. TikTok stwierdził, że „poważnie” podchodzi do obaw pracowników i ma mocne doświadczenie w „promowaniu różnorodności i włączenia społecznego”.

Amerykański biznes TikTok zaprzecza, jakoby udostępniał dane o swoich amerykańskich użytkownikach podmiotom w Chinach. Spór wokół RSU pokazuje jednak, że może nie dotyczyć to informacji o jej pracownikach w Stanach Zjednoczonych.

Kilku obecnych i byłych pracowników stwierdziło, że nie było w stanie łatwo uzyskać dostępu do informacji o ich udziałach w firmie i przejrzeć je, zauważając, że danymi właścicielskimi zarządza się za pośrednictwem chińskiej platformy giełdowej ByteDance.

Inne start-upy technologiczne poczyniły ustalenia, aby pomóc pracownikom płacić podatki od zarobionych RSU.

W zeszłym roku firma płatnicza Stripe zawarła umowę o wartości 6,5 miliarda dolarów, która umożliwiła pracownikom sprzedaż liczby akcji potrzebnych do pokrycia zobowiązań podatkowych nabytych RSU. Instacart, startup zajmujący się dostawą artykułów spożywczych, przeprowadził częściową ofertę publiczną, aby zapewnić płynność pracownikom, którym przyznano RSU.

W grudniu ByteDance zaoferował pracownikom odkupienie akcji o wartości prawie 5 miliardów dolarów. Byli pracownicy twierdzili, że formuła spółki na zakup udziałów w programie jest „arbitralna” lub „niejasna”.

Z dokumentu udostępnionego przez „Financial Times” wynika, że ​​ByteDance podało, że godziwa wartość rynkowa swoich akcji wynosi około 158 dolarów za akcję. Jednakże pięciu byłych pracowników powiedziało, że pod koniec ubiegłego roku firma zaoferowała odkupienie akcji od obecnych pracowników po 160 dolarów za sztukę w porównaniu do 128 dolarów w przypadku tych, którzy już tam nie pracują.

READ  Kontrakt na eko-sterowiec w celu uruchomienia 1800 miejsc pracy w South Yorkshire | Linie lotnicze

Zgodnie z innym planem ByteDance w zeszłym miesiącu zaoferował zakup akcji pracowniczych po około 171 dolarów za sztukę, czyli 145 dolarów w zależności od „stosunku pracy lub świadczenia usług” akcjonariusza ze spółką, jak wynika z osobnego dokumentu, do którego wgląd miał „Financial Times”.