Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Postęp w eliminacji raka szyjki macicy – ​​Gwinea

Postęp w eliminacji raka szyjki macicy – ​​Gwinea

KonakriW Gwinei około 30 ośrodków zdrowia zapewnia bezpłatne badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy, dając tysiącom kobiet możliwość wczesnego wykrycia choroby i uzyskania odpowiedniego leczenia. W przeszłości wiele kobiet w Gwinei nie miało dostępu do badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy – ​​najczęstszego nowotworu wśród kobiet – zwłaszcza w odległych obszarach.

Skoordynowana kampania prowadzona przez władze ds. zdrowia mająca na celu włączenie badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy do usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, co stanowi kluczową interwencję w kraju, w którym rak szyjki macicy stanowił 26,3% wszystkich nowotworów w 2021 r., a wskaźnik śmiertelności wynosił 71%.

„Obecnie ponad 50% przypadków wykrywa się w pierwszym lub drugim stadium, co zwiększa szanse na wyzdrowienie”. — Profesor Keita Namori, kierownik oddziału onkologii w Donka

„Szczerze mówiąc, gdyby to centrum nie było blisko mojego domu, nie sądzę, że poświęciłabym czas na wykonanie testu na raka szyjki macicy” – mówi Nancyra Koroma Traoré. 34-letni obywatel mieszkający w stolicy Conakry skorzystał z usług Centrum Onkologii Szpitala Donka.

W przypadku Traoré do przesłuchania przekonał ją program radiowy. „Program wywarł na mnie ogromne wrażenie” – przyznaje.

Szpitale na poziomie regionalnym i prowincjonalnym w Kankan, a także w ośrodkach miejskich Sigiri i Varana, są od 2004 roku wyposażane do badań przesiewowych i leczenia raka szyjki macicy dzięki wsparciu USAID. W październiku 2021 r. dodano 15 ośrodków, zwiększając łączną liczbę placówek świadczących te usługi do 32. Powołano także przychodnię mobilną, która przeprowadza badania i kieruje przypadki do ośrodka opiekuńczego, jeśli jest to konieczne do obsługi odległych wiosek.

« Integracja działań związanych z rozwojem nowotworów w minimalnym pakiecie działań ośrodków zdrowia i szpitali to „Najlepszym sposobem na poprawę opieki poprzez włączenie badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy do minimalnego pakietu usług świadczonych przez ośrodki zdrowia i szpitale” „Aby zapobiec poddawaniu się kobietom badań za późno.” – Dr Casimir Maningo, Przedstawiciel WHO w Gwinei

Dwie placówki są przystosowane do leczenia zmian przednowotworowych. Usługa ta ma zostać rozszerzona na wszystkie ośrodki.

READ  Aplikacja rzeczywistości rozszerzonej pomaga ludziom zmniejszyć strach przed pająkami

„Rak szyjki macicy rozwija się cicho przez co najmniej 15 lat, jeśli nie ma choroby podstawowej” – mówi profesor Keita Namori, kierownik oddziału onkologii w Donka. „Jeśli choroba zostanie zdiagnozowana w tym okresie, zmiany przedrakowe można leczyć, a leczenie pacjenta można łatwo wyleczyć”. Dodajmy, że leczenie to jest bezpłatne w publicznych placówkach służby zdrowia.

Im wcześniej wykryty zostanie rak szyjki macicy, tym większe są szanse na wyleczenie. „Kiedy badania przesiewowe przeprowadza się późno, leczenie jest bardzo kosztowne, a szanse na wyzdrowienie znacznie zmniejszone” – mówi profesor Namori. „Ale obecnie ponad 50% przypadków wykrywa się w pierwszym lub drugim etapie, co zwiększa szanse na wyzdrowienie .” .

Ustanowieniu lokalnych ośrodków badań przesiewowych towarzyszą działania podnoszące świadomość.

„Poprawa opieki poprzez włączenie badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy do minimalnego pakietu usług świadczonych przez ośrodki zdrowia i szpitale to najlepsze podejście, aby zapobiec zbyt późnemu badaniu kobiet. Pracujemy” – mówi dr Casimir Maningo, przedstawiciel WHO w Gwinei. Omówimy tę kwestię z władzami sanitarnymi.”

Światowa Organizacja Zdrowia wspiera kampanię Gwinei mającą na celu wyeliminowanie raka szyjki macicy poprzez szkolenie pracowników służby zdrowia. Do tej pory przeszkolono 495 osób. WHO wsparła także utworzenie frankofońskiego regionalnego centrum szkoleniowego w zakresie profilaktyki raka ginekologicznego w Conakry.

Ponadto WHO zapewnia wiedzę specjalistyczną w zakresie opracowywania krajowego planu strategicznego dotyczącego chorób niezakaźnych, w tym nowotworów ginekologicznych, opracowywania krajowej karty nowotworów oraz wdrażania krajowego planu kontroli raka.

Aby uzyskać dodatkowe informacje lub poprosić o rozmowę kwalifikacyjną, prosimy o kontakt:

Kay Lawson

Pracownik komunikacji
Biuro Regionalne dla Afryki
E-mail: [email protected]