Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Image: Bloomberg

ponownie przesuń EM-Stocks; Turecka lira chce przegrać rajd

Akcje rynków wschodzących spadły w poniedziałek czwartą sesję z rzędu, ponieważ wzrost liczby przypadków Covid-19 w Europie i jastrzębie komentarze amerykańskiej Rezerwy Federalnej zaważyły ​​na apetycie na ryzyko, podczas gdy turecka lira ustabilizowała się po rekordowo niskim poziomie.

Indeks rynków wschodzących MSCI osiągnął dwutygodniowe minimum, spadając o 0,4%, przy czym giełdy w Hongkongu, Indiach i Tajwanie straciły na popularności. Straty poza Azją obejmowały Rosję i Bliski Wschód.

Dołącz do gorących dyskusji ze społecznością Moneyweb i uzyskaj pełny dostęp do naszych wskaźników rynkowych i narzędzi danych z wysokiej jakości wsparciem dziennikarskim.

R63/Miesiąc lub R630/ogólny

Zapisz się teraz

Mógłbyś Anulowanie Kiedy.

Jednak akcje w Chinach kontynentalnych wzrosły w związku z oczekiwaniami na złagodzenie polityki.

Była to czwarta narodowa blokada Austrii mająca na celu powstrzymanie infekcji Covid-19, a Niemcy ostrzegły, że mogą pójść w ich ślady, alarmując inwestorów o skutkach ekonomicznych.

W międzyczasie decydenci Fed, tacy jak wiceprzewodniczący Richard Clarida i gubernator Christopher Waller, debatują, czy amerykańskie bodźce stymulacyjne powinny być szybciej ograniczane wraz ze wzrostem inflacji.

Ogromne bodźce ze strony głównych banków centralnych pomogły w napływie aktywów rynków wschodzących podczas pandemii Covid-19. Ponieważ wiele banków centralnych rynków wschodzących znacząco podnosi stopy procentowe, różnice między stopami procentowymi a rynkami rozwiniętymi sprawiają, że waluty rynków wschodzących są atrakcyjne dla transakcji typu carry trade.

Jednak podnoszenie cen w Stanach Zjednoczonych może zmniejszyć tę atrakcyjność.

„Jeśli zmniejszanie wydaje się teraz bardziej pilne, sugeruje to, że nie za późno w 2022 r., amerykańska waluta znów będzie miała dodatni bilans” – powiedział Ulrich Leuchtmann, szef badań walutowych i towarowych w Commerzbanku.

„Oznacza to, że możemy zobaczyć więcej siły w dolarze amerykańskim”.

liry firm

Jednak waluty rynków wschodzących były w poniedziałek zasadniczo stabilne po bolesnym tygodniu z powodu wzrostu wartości dolara oraz obaw o wzrost i inflację.

READ  Brytyjskie firmy planują zwiększyć inwestycje i przejęcia; Obawy o wzrost ciąży na rynkach – biznes na żywo | Biznes

Lira turecka wzrosła o 0,7 procent do 11,1 za dolara, po spadku o około 14 procent w ciągu ostatnich 10 sesji. Dane z poniedziałku pokazały, że zaufanie tureckich konsumentów spadło do rekordowo niskiego poziomu, odzwierciedlając ból związany ze sprzedażą liry do rekordowo niskiego poziomu.

Rubel umocnił się, gdy ropa wróciła z najniższego poziomu od siedmiu tygodni. Jednak oskarżenie Kremla wobec krajów zachodnich o podsycanie napięć na Ukrainie trzyma emocje w ryzach.

W Europie Środkowo-Wschodniej złoty nie był daleko od piątkowych 12-letnich minimów wobec euro.

Premier Polski Mateusz Morawiecki ostrzegł w niedzielę, że kryzys migracyjny na granicy białoruskiej może być preludium do „czegoś znacznie gorszego”, a polscy pogranicznicy powiedzieli, że siły białoruskie nadal przewożą migrantów na granicę.

Tymczasem Komisja Europejska wszczęła długo oczekiwane śledztwo w sprawie tego, czy Polska i Węgry powinny nadal otrzymywać miliardy euro z unijnego budżetu.

Ponieważ zaufanie konsumentów na Węgrzech również spada, forint nie skorzystał na słabszym euro.