Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polski Tusk mówi, że spory z UE mogą ostatecznie zakończyć blok

WARSZAWA (Reuters) – Były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk ostrzegł w piątek, że konflikty Polski i Węgier z Unią Europejską mogą rozpocząć proces, który doprowadzi do rozpadu bloku w obliczu narastającej konfrontacji o normy demokratyczne.

Bruksela była w konflikcie z Warszawą i Budapesztem w kwestiach takich jak niezawisłość sędziowska i wolność prasy, konflikt, który pogłębił się w tym tygodniu, kiedy polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kraj nie powinien stosować się do żądań Sądu Najwyższego UE, podczas gdy Komisja Europejska podjęła kroki prawne przeciwko oba kraje nad prawami obu krajów geje.

„Jeżeli znajdzie się więcej tego typu krajów, które upierają się przy krzywdzie… Unii Europejskiej, może to po prostu oznaczać koniec tej organizacji” – Tusk, który powrócił do polityki wewnętrznej jako lider platformy obywatelskiej głównej partii opozycyjnej w Polsce. (PO), powiedział: Dla programu TVN24.

Sondaże pokazują, że zdecydowana większość Polaków popiera członkostwo w UE i nie ma legalnego sposobu na wyrzucenie krajów z bloku. .

Ale Tusk, który pomógł pokierować Unią Europejską przez burzliwy okres, kiedy Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, powiedział, że istnieje ryzyko ostatecznego wyjścia.

„Jutro nie opuścimy Unii Europejskiej, a Unia Europejska nie upadnie pojutrze. To są procesy, które mogą trwać latami” – powiedział.

W czwartek Sąd Najwyższy Unii Europejskiej orzekł, że Polska musi zawiesić Izbę Dyscyplinarną Sędziów, która jej zdaniem nie spełnia niezbędnych kryteriów niezależności.

Dzień wcześniej polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wcześniejszy wniosek o zawieszenie izby jest sprzeczny z polską konstytucją, a kraj nie powinien się podporządkować. .

W piątek Małgorzata Manowska, pierwsza w Polsce kobieta prezes Sądu Najwyższego, wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że ​​jest „absolutnie przekonana”, że Izba Dyscyplinarna jest niezależna.

Raportowanie Alana Sharlisha; Edytowanie przez Alistaira Bella