Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska zmienia kurs i akceptuje niemiecki system obrony powietrznej

Minister obrony Polski powiedział we wtorek (czasu lokalnego), że jego kraj zaakceptuje system obrony przeciwrakietowej Patriot, który Niemcy zaproponowały do ​​rozmieszczenia w Polsce w zeszłym miesiącu.

Niemiecka oferta została złożona po tym, jak wadliwy pocisk wylądował w Polsce w pobliżu granicy z Ukrainą, zabijając dwóch Polaków. Polska i NATO stwierdziły, że sądzą, że to wadliwy ukraiński pocisk, ponieważ kraj ten bronił się przed ostrzałem rakietowym 15 listopada.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak początkowo stwierdził, że przyjął ofertę „z satysfakcją”. Ale lider potężnej partii rządzącej w Polsce, Jarosław Kaczyński, powiedział, że uważa, że ​​na Ukrainie powinien zostać wprowadzony reżim Patriotów, a Błaszczak i inni polscy przywódcy poszli w jego ślady. Linia.

To, co wydawało się zimną ofertą Polski ze strony Niemiec, grozi powstaniem nowych napięć w stosunkach między dwoma sąsiednimi krajami, które mają trudną historię, ale są dziś ważnymi partnerami handlowymi i sojusznikami w NATO.

Błaszczak powiedział we wtorek na Twitterze, że jest mu przykro, że Niemcy nie chcą umieścić systemu Patriot na Ukrainie.

„Byłem rozczarowany zaakceptowaniem decyzji o odmowie poparcia dla Ukrainy” – napisał. „Rozmieszczenie rakiet Patriot na zachodniej Ukrainie zwiększy bezpieczeństwo Polaków i Ukraińców”.

Dodał jednak, że ministerstwa obrony Niemiec i Polski prowadzą „ustalenia dotyczące rozmieszczenia wyrzutni rakietowych w Polsce i połączenia ich z naszym systemem dowodzenia”.

Niemcy poinformowały, że dostarczony Polsce system Patriot jest częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO i zostanie rozmieszczony wyłącznie na terytorium NATO.

Partia rządząca w Polsce spotkała się ze znaczną krytyką ze strony polityków i komentatorów, gdy powiedziała, że ​​chce, aby reżim udał się na Ukrainę, co wskazuje, że Polska tego nie chce. Krytycy oskarżyli partię o zagrażanie bezpieczeństwu kraju w czasie wojny na sąsiedniej Ukrainie poprzez dążenie do podsycania nastrojów antyniemieckich.

READ  🇵🇱 Polska: Ida Wargskog zdobywa miejsce w Szansie na Sukces: Finał Eurowizji Junior 2022

Ankieta opublikowana w tym tygodniu pokazuje przytłaczające poparcie zwykłych Polaków dla obecności niemieckiej wyrzutni rakiet w Polsce, ponieważ wzmocniłoby to obronę, którą Polska i Stany Zjednoczone już zbudowały od czasu pełnej inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego.

Paul Kowal, poseł opozycji, powiedział, że przepychanki rządu nie wydają się poważne.

Jak z takim rządem można poważnie traktować Polskę? „Bierzemy Patriotów – nie bierzemy – bierzemy…” – napisał na Twitterze po oświadczeniu Plashchak. „Ale presja ma sens. Sondaże dotyczące niemieckich patriotów też. Z nimi Polska będzie bezpieczniejsza”.

Gdy Polska przygotowuje się do wyborów krajowych w przyszłym roku, lider PiS Kaczyński skrytykował Niemcy podczas swoich spotkań z wyborcami. W miniony weekend Kaczyński oskarżył Berlin o dążenie do pokojowych środków do osiągnięcia celów, które „kiedyś chciał zrealizować środkami wojskowymi”.