Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Komisja Europejska zatwierdziła OSGE, krok bliżej do rozwoju energetyki jądrowej w Polsce

Komisja Europejska zatwierdziła utworzenie ORLEN Synthos Green Energy (OSGE), w pełni funkcjonalnego joint venture polskiego giganta naftowego PKN ORLEN SA i Synthos Green Energy SA, które zajmie się rozwojem i komercjalizacją energetyki jądrowej w Polsce.

„Joint venture będzie rozwijać i wdrażać modułowe małe i mikroreaktory (odpowiednio „SMR” i „MMR”), badać potencjalne lokalizacje reaktorów, a po uruchomieniu elektrowni jądrowych będzie komercjalizować w Polsce energię elektryczną wytwarzaną w technologii SMR/MMR, Komisja Europejska napisała w oświadczeniu komunikat prasowy Piątek.

W swojej decyzji o zatwierdzeniu „joint venture” Komisja Europejska stwierdziła, że ​​„proponowane przejęcie nie wzbudziłoby obaw o konkurencję, biorąc pod uwagę jego bardzo ograniczony wpływ na rynek. Transakcja została zbadana w ramach uproszczonej procedury przeglądu fuzji”.

ORLEN, Synthos i OSGE

PKN ORLEN jest polską rafinerią ropy naftowej i dystrybutorem paliw. Firma działa w Europie Środkowej i Kanadzie, dostarczając energię i paliwo ponad 100 milionom ludzi.

Synthos Green Energy to firma chemiczna, która produkuje i dostarcza rozwiązania dla wielu gałęzi przemysłu. Firma pisze: „Produkujemy i dostarczamy kauczuk syntetyczny, tworzywa styrenowe, środki ochrony roślin, dyspergatory i lateks do firm na całym świecie”. ich strona internetowa.

„OSGE jest niepełnofunkcyjną spółką joint venture utworzoną w Polsce przez PKN ORLEN i SGE w 2022 roku… Podstawową działalnością OSGE jest rozwój i wdrażanie małych i mikroelektrowni jądrowych opartych na technologii (małych) reaktorów, eksploracja z reaktora potencjału miejscowego, a po uruchomieniu elektrowni jądrowych energia elektryczna wytwarzana z SMR/MMR będzie komercjalizowana w Polsce. Docelowo podstawową działalnością OSGE będzie wytwarzanie i dostarczanie energii elektrycznej w Polsce” dokument w sprawie wspólnego przedsięwzięcia.

Daniel Obagetek, prezes Orlenu Powiedział że firma zbuduje pierwsze w kraju małe reaktory modułowe w ciągu „trzech lat”.

źródło: