Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska wzywa białoruskiego dyplomatę w sprawie aresztowania dziennikarza

Zawieszenie

WARSZAWA, Polska – Polskie MSZ w czwartek wezwało białoruskiego chargé d’affairs do wyrażenia swoich zaniepokojenia po tym, jak białoruski sąd skazał dziennikarza pracującego dla polskich mediów na 5 lat więzienia.

Rzecznik resortu Lukas Jasina powiedział, że na spotkaniu pojawiły się obawy Polski dotyczące traktowania dziennikarzy i polskiej mniejszości na Białorusi.

Dziennikarka Irina Słonikawa została skazana w środę. Jej aresztowanie w zeszłym roku nastąpiło w wyniku większej represji wobec niezależnych mediów w następstwie masowych protestów przeciwko spornym wyborom w 2020 roku. Krajowa komisja wyborcza przyznała prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence szóstą kadencję w głosowaniu powszechnie uważanym za oszukańcze.

Komitet Ochrony Dziennikarzy nazwał skazanie Słonikawy „kolejnym przykładem śmieszności i wysoce mściwej natury białoruskiego rządu”.

Svyatlana Tsykhanoskaya, liderka białoruskiej opozycji, napisała w środę na Twitterze, że czuje się „smutna i zła” z powodu wyroku.

„Musimy zrobić wszystko, aby wesprzeć naszych niezależnych dziennikarzy, którzy podejmują ryzyko, aby powiedzieć prawdę”, powiedziała Cykhanoskaya, która mieszka poza Białorusią.

Jasina powiedział, że białoruski dyplomata powiedział ministrowi spraw zagranicznych Zbigniewowi Rau, że jego rząd uznał skargi Polski za ingerencję w wewnętrzne sprawy Białorusi.

Slaunikava pracował w przeszłości w Biełsacie, państwowej polskiej stacji nadającej wiadomości na Białoruś.

Została skazana za „organizowanie lub udział w poważnych naruszeniach porządku publicznego” i „tworzenie grupy ekstremistycznej”, według Komitetu Ochrony Dziennikarzy, powołującego się na doniesienia mediów i przedstawicieli praw człowieka.

Mniejszość polska na Białorusi, reprezentowana przez federację niezależną od rządu Mińska, była obiektem represji za Łukaszenki, co zaostrzyło napięcia między sąsiadami.

READ  Iga Świątek pierwszą polską zawodniczką na pierwszym miejscu w historii tenisa