Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Polska wróciła do Unii Europejskiej”: były polski minister ds. europejskich

„Polska wróciła do Unii Europejskiej”: były polski minister ds. europejskich

Wydane w:

W tym numerze skupiamy się na Polsce, gdzie partie opozycyjne zdobyły w wyborach parlamentarnych wystarczającą liczbę mandatów, aby po ośmiu latach sprawowania władzy obalić rządzącą konserwatywną Partię Prawa i Sprawiedliwości. Aby przeanalizować tę istotną zmianę i jej znaczenie dla miejsca Polski w UE, rozmawialiśmy z Danutą Hubner, członkinią głównej partii opozycyjnej Platformy Obywatelskiej. Jest byłą ministrem ds. Europy Polski, byłym komisarzem europejskim, a obecnie eurodeputowaną do Parlamentu Europejskiego.

Pytamy Hübnera, dlaczego rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość nie poddała się, mimo że nie ma drogi do sformowania kolejnego rządu. „Myślę, że są w głębokim szoku i próbują naprawić sytuację wewnętrzną w swojej partii i pogodzić się z tym, co się stało” – mówi. „Ale decyzja Polaków jest bardzo jasna. Opozycja ma większość i musi utworzyć rząd. Mam pewność, że Prezydent RP, który do tej pory był zawsze z partią rządzącą, zrozumie, że tak zrobi .” „Nie może to być sprzeczne z suwerenną wolą większości Polaków, którzy chcą powrotu do normalnego życia i chcą jak najszybciej nowego rządu”.

Jeśli zatem władzę przejmie koalicja opozycyjna, co będzie to oznaczać dla Polski i UE? „Pamiętasz, jak prezydent Joe Biden powiedział: «Ameryka wróciła»? Czyli Polska wróciła do UE, z powrotem do świata. Wróciła prawdziwa Polska, Polska demokratyczna też. Skończyła się idea Polexitu” – Hübner odpowiedzi. Skończyły się powiązania z Madame Le Pen i partiami skrajnie prawicowymi. „Odbudujemy pewność siebie i będziemy aktywni przy (europejskim stole)”.

Zapytany o priorytety, Hübner powiedział: „Nie mamy luksusu ustalania kolejności spraw – najpierw stosując praworządność, a potem ustalając budżet. Następnie patrząc na Europę, Ukrainę, potem na świat. Myślę, że musimy zrobić wszystko optymalnie.” „W tym samym czasie.”

READ  Estonia, Rumunia i Polska to kolejne transmisje na żywo na taśmach w kolejce - escYOUnited

Czy widzisz rozłam w Grupie Wyszehradzkiej, być może między Polską i Czechami z jednej strony, a Słowacją i Węgrami z drugiej? „Tak, masz rację, widząc tę ​​nową polaryzację w przyszłości” – odpowiada. „Ale w rzeczywistości Wyszehrad i tak nie radzi sobie ostatnio najlepiej. Nie we wszystkim jest po jednej linii. A pan Fico (który niedawno wygrał wybory na Słowacji) także ma pewne różnice z Węgrami. Zatem interes publiczny nie jest najważniejszy bramka.” . Ten sam. Ale Polska jest z pewnością jasna: jeśli inni koledzy z Grupy Wyszehradzkiej pójdą drogą Orbána, my tego nie zrobimy.

Jeśli chodzi o relacje z partnerami z Europy Zachodniej, Hübner optymistycznie ocenia perspektywy ożywienia „Trójkąta Weimarskiego” – dawnego forum składającego się z Francji, Niemiec i Polski. „Musimy odbudować stosunki z Francją, a zwłaszcza z Niemcami. Oczywiście nadal rozmawiamy z Niemcami i Francuzami, więc nadal mamy coś z tradycji Trójkąta Weimarskiego. Nie sądzę, że zajmie to dużo czasu lub wysiłek odbudowania stosunków z Francją.” Odzyskaj ten trójkąt”.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące obecnie napiętych stosunków Polski z Ukrainą Hübner podkreśliła: „Wsparcie udzielane ukraińskim uchodźcom, ukraińskim kobietom i dzieciom było organizowane przez społeczeństwo obywatelskie, a nie przez rząd. I tak oto podjęto kwestię pełnego zboża. uznano za „niepotrzebnie szkodliwe”. Dla naszych relacji. Ale zostawmy to historii. Teraz, po przywróceniu reputacji Polski w Europie i przywróceniu zaufania do Polski, możemy być dobrym wsparciem Ukrainy w procesie akcesji do UE. „Polska nie ma innego wyjścia, jak tylko być bardzo blisko Ukrainy”.

Wyprodukowani przez Sophie Smail, Perrin Desplats i Isabel Romero

Działanie to było współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Programu Dotacji Parlamentu Europejskiego w Telekomunikacji. Parlament Europejski nie brał udziału w jego przygotowaniu i nie ponosi w żaden sposób odpowiedzialności za informacje lub opinie wyrażone w kontekście tej procedury. Zgodnie z obowiązującym prawem wyłączną odpowiedzialność ponoszą autorzy, rozmówcy, wydawcy lub nadawcy. Parlament Europejski nie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za szkody bezpośrednie lub pośrednie, które mogą wyniknąć z wdrożenia środka.