Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska Superbat: Carlsen szaleje, wygrywając pięć meczów z rzędu

Polska Superbat: Carlsen szaleje, wygrywając pięć meczów z rzędu

„To gra dla każdego”


Na końcu artykułu znajdziesz komentarz eksperta — adnotacje do filmów i gier — autorstwa znanego trenera komunikatorów internetowych i autora Roberta Risa.


Po sześciu zwycięstwach, dwóch remisach i jednej porażce w środę, Magnus Carlsen awansował na drugie miejsce w turnieju Superbet Rapid & Blitz w Warszawie. Były mistrz świata pierwszy dzień błyskawicy zakończył z pięcioma zwycięstwami z rzędu i już tylko o pół punktu traci do samotnego lidera Jana Krzysztofa Dudy, który wygrał sekcję szybką z notą 13/18 punktów.

Duda zdobył 4½/9 punktów czwartego dnia zawodów, gromadząc trzy zwycięstwa, trzy remisy i trzy porażki, aby utrzymać się na czele tabeli. W swoim ostatnim meczu dnia przegrał z Lions z Carlsenem. Na szczęście dla widzów, mecz finałowy Dudy i Carlsena zostanie rozegrany w czwartek i prawdopodobnie będzie to decydujący pojedynek.

Druga połowa dnia Carlsena nie mogła być lepsza, ale sprawy nie zaczęły się tak optymalnie. Po pokonaniu Maxime’a Vachiera-Lagrave’a w pierwszej rundzie, Carlsen przegrał na czarno z Wesleyem So. Tak optymistyczny, który stoi dopiero na trzecim miejscu za Carlsenem, Christian później mówi Sherelli:

To był dla mnie ciekawy dzień. Oczywiście bardzo się cieszę, że pokonałem Magnusa. […] Właściwie powinien mi podziękować, bo był potem taki podekscytowany [I beat him].

Ze swojej strony Carlsen przyznał, że był zaskoczony jego dobrym występem, zauważając, że on Skoncentruj się na nie zwracaniu uwagi Status turnieju w ciągu dnia:

Świadomie starałem się nie wyglądać schludnie przez cały dzień, po części dlatego, że lepiej na to patrzeć, kiedy czujesz się dobrze. Teraz oczywiście jest to gra dla każdego.

Carlsen i Sue nie są jedynymi graczami, którzy mają realistyczne szanse na zwycięstwo w turnieju po ostatnich dziewięciu rundach 5-minutowych meczów, ponieważ Levon Aronian i Maxime Vachier-Lagrave – odpowiednio czwarty i piąty w tabeli – również znajdują się w granicach 2,5- punktowa odległość lidera. To gra dla każdego, naprawdę!

READ  Polska: zmiana w kościele; Aktualizacja hackometru | Artykuł

Wesley So

W ten sposób Wesley pokonał Magnusa Carlsena w drugiej rundzie błyskawicy | Zdjęcie: Lennart Oates

Specjalny prezent urodzinowy: duński gambit

Peter Heine Nielsen, genialny analityk, który pomógł Vichy Anandowi i Magnusowi Carlsenowi wygrywać mecze World Series, skończył w środę 50 lat. Na prośbę Nielsena Carlsen zagrał duński gambit: specjalny prezent dla jego wieloletniego asystenta i przyjaciela (Nielsen urodził się w Holstebro w Danii).

To Aronian zmierzył się z nienormalnym otwarciem Carlsena w ósmej rundzie.

Manewr duński charakteryzuje się ruchami początkowymi 1.e4 e5 2.d4 exd4 3.c3. Aronian zareagował początkowo aktywną grą – choć później, będąc już pionkiem, proponował zamianę hetmana.

Naleganie na aktywną grę z 16… Rhe8 jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ białe są wyraźnie opóźnione w rozwoju. Zamiast tego broń pionka, oferując wymianę hetmanów w poprzek 16…qf6 Po prostu pomagając Wyattowi poprawić jego postawę.

Carlsen chętnie wymienił damy i nadal prezentował swoją mistrzowską technikę, zdobywając czwarte z rzędu zwycięstwo dnia (z pięciu).

Lewon Aronian

Levon Aronian jest tylko o jeden punkt za liderem | Zdjęcie: Lennart Oates

Komputery krzyczą „Mateusz w wieku 15 lat!”

Garry Kasparow jest w Warszawie i często bierze udział w webcastach z komentarzami, aby podzielić się swoimi przemyśleniami na temat gier. Aktywny użytkownik Twittera, później Kasparow Podziel się następną myślą:

Dzisiejsi szachiści są silniejsi niż kiedykolwiek, ale muszą też żyć z komputerami krzyczącymi „Mat w 15!” Online, dzięki czemu wszyscy myślą, że to proste!

Miał na myśli mecz siódmej rundy Carlsena z Anishem Giri. Przed pokonaniem Aroniana, Carlsen pokonał Jerry’ego Czarnymi Pionami. Jednak Jerry mógł zatrzymać dobrą passę Norwegów w zapierającej dech w piersiach środkowej fazie gry.

Carlsen właśnie zagrał naturalny wygląd – zwłaszcza w grze błyskawicznej – 36 … Sf6, atakując hetmana na e8. Jak szybko pokazują silniki, był to ogromny błąd. Białe mają swojego kolegę z drużyny na 15 startów z 37. Se7!

READ  Notatnik softballowy: Atak prowadzi Polskę na doskonały start

Widząc trudność sytuacji i potencjalnie wysoki koszt utknięcia w tak stromym ustawieniu, Jerry przegapił okazję i udał się do 37- Qxa4 Raczej – co notabene utrzymuje znaczną przewagę białych.

Ale jak się okazało, Jerry chciał zrezygnować ze swojej przewagi, a potem zdecydowanie przegrał w 48. ruchu.

z 48- Qa2biały hetman przeszedł od ataku na e2 do ataku na e2 Również atakowany na a2. Carlsen chwycił luźną część 48…Sxa2 A Jerry zrezygnował.

Szachy błyskawiczne zawsze stanowią wyzwanie – tym bardziej, że armia silników informuje wszystkich, że właśnie popełniłeś ogromny błąd!

Anish Giri, Magnus Carlsen

Emocjonujący mecz siódmej rundy właśnie się zakończył! | Zdjęcie: Lennart Oates


Analiza ekspercka IM Roberta Risa


aktualny ranking

Superbat Szachy Polska 2023


Wszystkie gry – Blitz

spinki do mankietów