Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska eskaluje skup złota Polska eskaluje skup złota

Polska eskaluje skup złota Polska eskaluje skup złota

Polska znów kupuje złoto.

Narodowy Bank Polski dodał w kwietniu do swoich rezerw blisko 15 ton złota, Według danych opublikowanych przez bank w zeszłym tygodniu. Jest to największy wzrost rezerw w kraju od czerwca 2019 r., kiedy bank zwiększył rezerwy o około 100 ton.

Zakup zwiększył wartość polskich rezerw złota z 14,55 mld USD do 15,52 mld USD.

Polska Oficjalne złote przedmioty kolekcjonerskie Zajmuje 22. miejsce na świecie. Złoto stanowi około 8,5% rezerw ogółem Banku Polskiego.

Jesienią 2021 r. prezes Banku Polskiego Adam Glabic powiedział, że bank centralny zamierza w 2022 r. dodać do swoich rezerw 100 ton złota. Nie jest jasne, dlaczego Bank tego nie zrobił. Ten ostatni zakup może sygnalizować początek kolejnej rundy skupu, aby osiągnąć cel 100 ton.

W 2021 roku Glapiński mówił, że posiadanie złota to kwestia bezpieczeństwa i stabilności finansowej.

Złoto zachowa swoją wartość nawet wtedy, gdy ktoś odetnie zasilanie światowego systemu finansowegoTradycyjne niszczenie aktywów na podstawie elektronicznych zapisów księgowych. Oczywiście nie zakładamy, że tak się stanie. Ale jak mówi przysłowie – wierzący zawsze jest ostrzeżony. A bank centralny powinien być przygotowany nawet na najbardziej niesprzyjające okoliczności. Dlatego też widzimy szczególne miejsce dla złota w naszym procesie zarządzania forex.”

Następnie omówił niektóre zalety złota jako aktywa pieniężnego.

W końcu złoto jest wolne od ryzyka kredytowego i nie może być amortyzowane przez politykę gospodarczą żadnego kraju. Poza tym jest niezwykle wytrzymały i praktycznie niezniszczalny.”

Glapiński zasugerował też, że obawy o stabilność dolara amerykańskiego motywowały decyzję o zwiększeniu rezerw złota w kraju.

Złoto ma stosunkowo niską korelację z głównymi klasami aktywów – zwłaszcza z dolarem amerykańskim, który dominuje w portfelu rezerw NBP – co oznacza, że ​​włączenie złota do rezerw zmniejsza ryzyko finansowe w procesie inwestycyjnym.

READ  Polska: PKB w I kwartale sygnalizuje koniec recesji | Artykuł

Trend w kierunku dedolaryzacji tylko przyspieszył od czasu powstania Glapi? Omijaj te komentarze.

Polska też W 2019 roku odzyskał z Anglii 100 ton złota.

„Złoto symbolizuje siłę kraju” Glabby Ski powiedział wówczas dziennikarzom.

Banki centralne na całym świecie gromadziły złoto przez ostatnie dwa lata. Po rekordowo wysokim poziomie w 2022 r., rezerwy złota banku centralnego wzrosły o 228 ton w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2023 r., Rekord Q1. To o 38% więcej niż poprzedni rekord z pierwszego kwartału ustanowiony w 2013 roku.

Całkowite zakupy złota przez banki centralne w 2022 r Przyszedł na 1136 ton. Był to najwyższy poziom zakupów netto od 1950 r., w tym od czasu zawieszenia wymiany dolara na złoto w 1971 r. Był to 13. rok z rzędu zakupów netto złota przez bank centralny.

Według Światowej Rady Złota istnieją dwa główne czynniki decydujące o zakupie złota przez bank centralny – wyniki w czasach kryzysu i jego rola jako długoterminowego magazynu wartości.

Nic więc dziwnego, że w roku nękanym niepewnością geopolityczną i szalejącą inflacją banki centralne zdecydowały się kontynuować dodawanie złota do swoich skarbców i to w coraz szybszym tempie”.

Przez Schiffgold za pośrednictwem Zerohedge.com

Więcej najlepszych odczytów z Oilprice.com: