Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pierwszy ludzki embrion i część małpy stworzone przez naukowców z powodu problemów etycznych – World News

Amerykańscy naukowcy opracowali ludzkie komórki w zarodkach małp, starając się lepiej zrozumieć, w jaki sposób komórki rozwijają się i komunikują ze sobą.

Jednak niektórzy etycy w Wielkiej Brytanii wyrazili zaniepokojenie, mówiąc, że praca „stwarza poważne wyzwania etyczne i prawne” i „otwiera Puszkę Pandory dla stworzeń innych niż ludzie”.

Wzywają do publicznej dyskusji na temat wyzwań etycznych i organizacyjnych związanych z organizmami ludzkimi i zwierzęcymi, organizmami, których komórki pochodzą od dwóch lub więcej osób.

Naukowcy z Salk Institute w Kalifornii wyprodukowali tak zwane ludzkie małpie chimery, z ludzkich komórek macierzystych – specjalnych komórek, które mają zdolność rozwijania się w wiele różnych typów komórek – które są umieszczane w zarodkach makaków na płytkach Petriego w laboratorium.

Komórki ludzkie wzrastały wcześnie w zarodku małpy

Naukowcy pod kierunkiem profesora Juana Carlosa Ispizoa Belmonte twierdzą, że ich praca może utorować drogę do rozwiązania problemu niedoboru wszczepianych narządów, a także pomóc lepiej zrozumieć wczesny rozwój człowieka, postęp choroby i starzenie się.

Profesor Izpishwa Belmonte powiedział: „Te urojeniowe metody mogą być naprawdę bardzo przydatne w rozwoju badań biomedycznych nie tylko na bardzo wczesnym etapie życia, ale także na ostatnim etapie życia”.

W 2017 roku profesor Isbesoa Belmonte i jego zespół stworzyli pierwszą hybrydę człowiek-świnia, w której wcześnie włączyli ludzkie komórki do tkanki świni, ale odkryli, że ludzkie komórki w tym środowisku mają słabą łączność molekularną.

Zespół postanowił więc poszukać chimer wyhodowanych w laboratorium, używając bliżej spokrewnionych gatunków – makaków.

Chimeryczne embriony ludzkie i małpie były monitorowane w laboratorium przez 19 dni przed zniszczeniem.

Zdaniem naukowców wyniki opublikowane w czasopiśmie Cell wykazały, że ludzkie komórki macierzyste „przeżyły i zintegrowały się ze względną skutecznością lepiej niż w poprzednich eksperymentach z tkanką świni”.

Zdjęcie młodego Bonobo
Nauka wzbudziła wątpliwości natury etycznej

Zespół stwierdził, że lepsze poznanie sposobu, w jaki komórki różnych typów komunikują się ze sobą, może zapewnić „bezprecedensowy wgląd we wczesne etapy ewolucji człowieka”, a także stanowić „potężne narzędzie” dla naukowców do badań medycyny regeneracyjnej.

READ  Epidemia COVID-19 Omicron: Co musisz wiedzieć o podfakcie BA.2

Profesor Izbishwa Belmonte zapewnia, że ​​ich praca spełniła aktualne wytyczne etyczne i prawne, dodając: „Chociaż te odkrycia są ważne dla zdrowia i badań, jak uważamy, sposób, w jaki przeprowadziliśmy tę pracę, z najwyższą uwagą na względy etyczne i blisko koordynacja z organami regulacyjnymi jest taka sama, ale równie ważna.

„Ostatecznie prowadzimy te badania, aby zrozumieć i poprawić zdrowie ludzi”.

Komentując badanie, dr Anna Smagdor, wykładowca i badacz etyki biomedycznej na University of East Anglia School of Medicine w Norwich, powiedziała: „Ta penetracja wzmacnia coraz bardziej nieunikniony fakt: kategorie biologiczne nie są statyczne – są płynne.

Stwarza to poważne wyzwania etyczne i prawne.

Dodała: „Naukowcy stojący za tymi badaniami twierdzą, że te chimeryczne embriony oferują nowe możliwości, ponieważ„ nie jesteśmy w stanie przeprowadzić pewnych typów eksperymentów na ludziach ”.

Ale to, czy te embriony są ludzkie, jest kwestią sporną.

Profesor Julian Savulescu, dyrektor Oxford Uhiro Centre for Business Ethics i współdyrektor Wellcome Center for Ethics and Humanities na Uniwersytecie w Oksfordzie, powiedział: „Te badania otwierają puszkę Pandory dla nie-ludzkich istot.

„Te embriony zostały zniszczone w ciągu 20 dni rozwoju, ale to tylko kwestia czasu, zanim ludzkie i nie-ludzkie chimery zostaną pomyślnie rozwinięte, być może jako źródło ludzkich narządów. Jest to jeden z długoterminowych celów tych badań. .

„Głównym pytaniem etycznym jest: Jaki jest stan moralny tych nowych stworzeń? Przed przeprowadzeniem jakichkolwiek eksperymentów na urodzonych organizmach lub ekstrakcji narządów, ważne jest, aby odpowiednio ocenić ich zdolności umysłowe i życie”.

Sarah Norcross, dyrektor Foundation for Educational Advancement, powiedziała, że ​​chociaż poczyniono „znaczący postęp” w badaniach nad komórkami macierzystymi i zarodkami, które mogą przynieść równie znaczące korzyści, „istnieje wyraźna potrzeba publicznej debaty i debaty na temat etycznych i regulacyjnych aspekty, pojawiły się wyzwania ”.

READ  Nocne poty związane z niedotlenieniem u osób z obturacyjnym bezdechem sennym