Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Peru na czas nieokreślony zamyka Machu Picchu, pozostawiając setki obcokrajowców, gdy narastają protesty antyrządowe

Peru na czas nieokreślony zamyka Machu Picchu, pozostawiając setki obcokrajowców, gdy narastają protesty antyrządowe

Peru zamknęło na czas nieokreślony słynne starożytne ruiny Machu Picchu w sobotę (czasu lokalnego) w najnowszym znaku, że antyrządowe protesty, które rozpoczęły się w zeszłym miesiącu, coraz bardziej ogarniają kraj Ameryki Południowej.

Ministerstwo Kultury poinformowało, że zamknęło najpopularniejszą atrakcję turystyczną kraju, a także Szlak Inków prowadzący do tego miejsca „w celu ochrony bezpieczeństwa turystów i ogółu ludności”.

Minister turystyki Luis Fernando Helguero powiedział na konferencji prasowej, że 417 gości utknęło w Machu Picchu i nie może się wydostać, ponad 300 z nich to obcokrajowcy.

Czy jesteś kiwi, który utknął w Peru? Wyślij wiadomość e-mail na adres [email protected]

Zamknięcie XV-wiecznej fortecy Inków, często wymienianej jako jeden z Nowych Siedmiu Cudów Świata, następuje, gdy protestujący przybywają do Limy, z których wielu przybyło do stolicy z Andów. Domagać się dymisji prezydent Diny Bolowart.

Czytaj więcej:
* Utknął w Machu Picchu: dzieli los kiwi pośród śmiertelnych protestów w Peru
* Setki turystów są uwięzione w Machu Picchu z powodu gwałtownego powstania
* Izolowany, więziony i poszukiwany: prezydent to niebezpieczna praca w Peru

Również w sobotę policja dokonała nalotu na najważniejszy uniwersytet publiczny w Peru w Limie, aby wydalić protestujących, którzy przebywali na terenie kampusu, gdy brali udział w dużych demonstracjach. Minister spraw wewnętrznych Vicente Romero powiedział, że aresztowano ponad 100 osób.

Do niedawna protesty koncentrowały się na południu kraju. Rozpoczęły się w zeszłym miesiącu po tym, jak ówczesny prezydent Pedro Castillo, pierwszy wiejski przywódca Andów w Peru, został postawiony w stan oskarżenia i osadzony w więzieniu za próbę rozwiązania Kongresu.

Protestujący wzywają do rezygnacji Boulwarta, byłego wiceprezydenta, który 7 grudnia został zaprzysiężony w miejsce Castillo. Chcą też rozwiązać Kongres i przeprowadzić nowe wybory. Castillo jest obecnie przetrzymywany pod zarzutem buntu.

Ministerstwo Kultury poinformowało, że zamknęło najpopularniejszą atrakcję turystyczną w kraju

Ministerstwo Kultury poinformowało, że zamknęło najpopularniejsze atrakcje turystyczne kraju „w celu ochrony bezpieczeństwa turystów i ogółu ludności”.

Zginęło ponad 55 osób w wynikającym z tego zamieszaniu, ostatnio w piątek wieczorem Kiedy protestujący został zabity, a co najmniej dziewięciu innych zostało rannych w starciach z policją w Puno. W regionie południowym zginęło 21 demonstrantów i policjant.

READ  Coco Gauff wygrywa półfinał US Open wśród protestów klimatycznych, a w finale spotyka się z Aryną Sabalenką

W sobotę rano policja użyła małego czołgu do szturmu na National University of San Marcos rano.

Javier Cotiba, lat 39, który podróżował autobusem z Puno, spał tam na podłodze od czwartku, ale wyszedł na śniadanie tuż przed przybyciem policji. Opisał akcję policji jako „praktyczny atak” z użyciem helikopterów, gazu łzawiącego i małych czołgów.

„To nas złości. Jedyne, co rząd robi z tymi aresztowaniami, to zaostrzenie napięć” – powiedział Keitiba. „Kiedy ludność się dowie, zareaguje bardziej radykalnie”.

Protestujący biorą udział w wiecu pokojowym w Limie w Peru.

Martin Mejia / AP

Protestujący biorą udział w wiecu pokojowym w Limie w Peru.

Setki demonstrantów zebrało się w sobotę wieczorem przed urzędami, w których przetrzymywano zatrzymanych, skandując „Wolność” i „Jesteśmy studentami, nie terrorystami”. Bardziej skupione w innych punktach centrum Limy.

Międzyamerykańska Komisja Praw Człowieka wyraziła „zaniepokojenie wtargnięciem policji, eksmisjami i masowymi aresztowaniami” uniwersytetu i wezwała państwo do „zapewnienia uczciwości i rzetelnego procesu wszystkim ludziom”.

Uczelnia wydała komunikat prasowy, w którym poinformowała, że ​​nalot policji miał miejsce po tym, jak protestujący „zaatakowali” pracowników ochrony.

Cusco, gdzie znajduje się Machu Picchu, było miejscem jednych z najbardziej intensywnych starć, które spowodowały znaczną utratę dochodów z turystyki. Lotnisko w Cusco zostało na krótko zamknięte w tym tygodniu po tym, jak protestujący próbowali je szturmować.

Policja chroni Uniwersytet San Marcos w Limie, Peru.

Martin Mejia / AP

Policja chroni Uniwersytet San Marcos w Limie, Peru.

Pociągi do Machu Picchu zostały zamknięte od czwartku z powodu uszkodzeń torów.

Helgheru powiedział, że niektórzy z osieroconych turystów zdecydowali się wyruszyć pieszo do Piscacocho, najbliższej wioski, „ale wymaga to marszu przez sześć lub siedem godzin lub więcej i tylko nielicznym udaje się to zrobić”.

Ministerstwo Kultury poinformowało, że turyści, którzy kupili bilety na Machu Picchu od soboty do miesiąca po zakończeniu protestów, będą mogli otrzymać pełny zwrot pieniędzy.

READ  Celem mediatorów jest przedłużenie rozejmu między Izraelem a Hamasem w Gazie przed ostateczną planowaną wymianą zakładników