Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Peru na czas nieokreślony zamyka Machu Picchu, pozostawiając setki obcokrajowców, gdy narastają protesty antyrządowe

Peru zamknęło na czas nieokreślony słynne starożytne ruiny Machu Picchu w sobotę (czasu lokalnego) w najnowszym znaku, że antyrządowe protesty, które rozpoczęły się w zeszłym miesiącu, coraz bardziej ogarniają kraj Ameryki Południowej.

Ministerstwo Kultury poinformowało, że zamknęło najpopularniejszą atrakcję turystyczną kraju, a także Szlak Inków prowadzący do tego miejsca „w celu ochrony bezpieczeństwa turystów i ogółu ludności”.

Minister turystyki Luis Fernando Helguero powiedział na konferencji prasowej, że 417 gości utknęło w Machu Picchu i nie może się wydostać, ponad 300 z nich to obcokrajowcy.

Czy jesteś kiwi, który utknął w Peru? Wyślij wiadomość e-mail na adres [email protected]

Zamknięcie XV-wiecznej fortecy Inków, często wymienianej jako jeden z Nowych Siedmiu Cudów Świata, następuje, gdy protestujący przybywają do Limy, z których wielu przybyło do stolicy z Andów. Domagać się dymisji prezydent Diny Bolowart.

Czytaj więcej:
* Utknął w Machu Picchu: dzieli los kiwi pośród śmiertelnych protestów w Peru
* Setki turystów są uwięzione w Machu Picchu z powodu gwałtownego powstania
* Izolowany, więziony i poszukiwany: prezydent to niebezpieczna praca w Peru

Również w sobotę policja dokonała nalotu na najważniejszy uniwersytet publiczny w Peru w Limie, aby wydalić protestujących, którzy przebywali na terenie kampusu, gdy brali udział w dużych demonstracjach. Minister spraw wewnętrznych Vicente Romero powiedział, że aresztowano ponad 100 osób.

Do niedawna protesty koncentrowały się na południu kraju. Rozpoczęły się w zeszłym miesiącu po tym, jak ówczesny prezydent Pedro Castillo, pierwszy wiejski przywódca Andów w Peru, został postawiony w stan oskarżenia i osadzony w więzieniu za próbę rozwiązania Kongresu.

Protestujący wzywają do rezygnacji Boulwarta, byłego wiceprezydenta, który 7 grudnia został zaprzysiężony w miejsce Castillo. Chcą też rozwiązać Kongres i przeprowadzić nowe wybory. Castillo jest obecnie przetrzymywany pod zarzutem buntu.

Ministerstwo Kultury poinformowało, że zamknęło najpopularniejszą atrakcję turystyczną w kraju

Ministerstwo Kultury poinformowało, że zamknęło najpopularniejsze atrakcje turystyczne kraju „w celu ochrony bezpieczeństwa turystów i ogółu ludności”.

Zginęło ponad 55 osób w wynikającym z tego zamieszaniu, ostatnio w piątek wieczorem Kiedy protestujący został zabity, a co najmniej dziewięciu innych zostało rannych w starciach z policją w Puno. W regionie południowym zginęło 21 demonstrantów i policjant.

READ  Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020: Simone Biles nie jest już „głupia i głupia””

W sobotę rano policja użyła małego czołgu do szturmu na National University of San Marcos rano.

Javier Cotiba, lat 39, który podróżował autobusem z Puno, spał tam na podłodze od czwartku, ale wyszedł na śniadanie tuż przed przybyciem policji. Opisał akcję policji jako „praktyczny atak” z użyciem helikopterów, gazu łzawiącego i małych czołgów.

„To nas złości. Jedyne, co rząd robi z tymi aresztowaniami, to zaostrzenie napięć” – powiedział Keitiba. „Kiedy ludność się dowie, zareaguje bardziej radykalnie”.

Protestujący biorą udział w wiecu pokojowym w Limie w Peru.

Martin Mejia / AP

Protestujący biorą udział w wiecu pokojowym w Limie w Peru.

Setki demonstrantów zebrało się w sobotę wieczorem przed urzędami, w których przetrzymywano zatrzymanych, skandując „Wolność” i „Jesteśmy studentami, nie terrorystami”. Bardziej skupione w innych punktach centrum Limy.

Międzyamerykańska Komisja Praw Człowieka wyraziła „zaniepokojenie wtargnięciem policji, eksmisjami i masowymi aresztowaniami” uniwersytetu i wezwała państwo do „zapewnienia uczciwości i rzetelnego procesu wszystkim ludziom”.

Uczelnia wydała komunikat prasowy, w którym poinformowała, że ​​nalot policji miał miejsce po tym, jak protestujący „zaatakowali” pracowników ochrony.

Cusco, gdzie znajduje się Machu Picchu, było miejscem jednych z najbardziej intensywnych starć, które spowodowały znaczną utratę dochodów z turystyki. Lotnisko w Cusco zostało na krótko zamknięte w tym tygodniu po tym, jak protestujący próbowali je szturmować.

Policja chroni Uniwersytet San Marcos w Limie, Peru.

Martin Mejia / AP

Policja chroni Uniwersytet San Marcos w Limie, Peru.

Pociągi do Machu Picchu zostały zamknięte od czwartku z powodu uszkodzeń torów.

Helgheru powiedział, że niektórzy z osieroconych turystów zdecydowali się wyruszyć pieszo do Piscacocho, najbliższej wioski, „ale wymaga to marszu przez sześć lub siedem godzin lub więcej i tylko nielicznym udaje się to zrobić”.

Ministerstwo Kultury poinformowało, że turyści, którzy kupili bilety na Machu Picchu od soboty do miesiąca po zakończeniu protestów, będą mogli otrzymać pełny zwrot pieniędzy.