Penrith Panthers pokonali Brisbane 26:24 i zwyciężyli w Wielkim Finale NRL

Penrith ugruntował swoją pozycję jednej z najlepszych drużyn wszechczasów ligi rugby po tym, jak Nathan Cleary zaprojektował największy powrót w historii wielkiego finału, pokonując Brisbane 26-24 i zdobywając trzeci tytuł z rzędu.

Przegrywając 24-8 na 18 minut gry na stadionie Accor, Cleary podjął dwie próby i w ostatnich minutach strzelił jednego gola, zapewniając Panthers prowadzenie i zdobywając drugi medal Clive’a Churchilla.

Najważniejsza z nich miała miejsce na trzy minuty przed końcem, kiedy Cleary pobiegł środkiem, aby zdobyć bramkę, a następnie zdobył dwupunktowe prowadzenie i wygrać mecz.

Następnie Penrith utrzymał się w ostatnich minutach, a Scott Sorensen przechwycił uderzenie Reece’a Walsha, co pozbawiło Brisbane nadziei na zwycięstwo.

Zwycięstwo przewyższa powrót Melbourne z 14-punktowym deficytem do St. George Illawarra w 1999 r. i jest największym zwycięstwem w historii w fazie play-off.

Penrith to ósma drużyna w historii, która zdobyła trzy mistrzostwa Premiership z rzędu i pierwsza od czasu Parramatty w 1983 roku.

Ich zwycięstwo jest jednak pierwszym w erze NFL lub poniżej górnego pułapu wynagrodzeń.

„Istniała wspaniała drużyna Parramatta, ale to nie była era NRL” – powiedział trener Evan Cleary.

„Ale sprawy potoczyły się inaczej, wtedy było to raczej Sydney. I mówię to, nie próbując umniejszać czegokolwiek z tego, co zrobili.

„Nie jesteśmy tutaj, aby próbować wyjaśniać, gdzie jesteśmy w historii. Myślę, że będziemy w stanie dokonać refleksji w ciągu najbliższych kilku dni, co jest bardzo imponującym osiągnięciem.

„To całkowicie surrealistyczne. Nie wiem, jak to wyjaśnić”.

Tym, co czyni wysiłek Nathana Cleary’ego jeszcze bardziej niezwykłym, jest fakt, że dokonał tego bez piątego w tabeli Jarome’a ​​Luai, który doznał kontuzji barku na 28 minut przed końcem.

Penrith wyglądał na podekscytowanego na początku drugiej połowy, kiedy Ezra Mamm strzelił trzy próby w ciągu 10 minut i objął prowadzenie Brisbane od 8-6 do 24-8.

READ  Robertson powinien być kolejnym trenerem All Blacks

Wszystkie trzy próby miały miejsce z dystansu: przy pierwszym ataku Mam wyprzedziła Lindsay Smith i Isaaca Tagoe, a po kolejnym Isaha Yeo i Cleary’ego.

Następnie Walsh włączył się do gry, minął Cleary’ego, odeprzeł Tagoe i wyprowadził Mame na prowadzenie, zdobywając hat-tricka.

Jednak po dwóch błędach w obronie Cleary nadrobił to, wymyślając odpowiedź Penritha.

Na 18 minut przed końcem Cleary przedarł się przez linię Broncos i posłał Mosesa Leotę nad bramkę, zmniejszając deficyt do 10.

W następnym secie wykonał doskonały trzeci wślizg przy wyniku 40-20, a chwilę później zaserwował Stephenowi Crichtonowi po błędzie Pata Carrigana.

„Wtedy próbowaliśmy tylko powstrzymać powódź” – powiedział Nathan Cleary.

„Kiedy zdobyliśmy jedną bramkę, zrobiło się dwie i zanim się zorientowałem, spojrzałem na zegar i okazało się, że pozostało 10 minut do końca, a my byliśmy cztery minuty do tyłu.

„Zaczyna się w nas pojawiać pewność siebie. Mamy dynamikę. Mamy tu dużą szansę.

„Myślę, że moje 20 minut wcześniej było prawie najgorszymi, jakie kiedykolwiek grałem. Miło było zakończyć mecz na wysokim poziomie”.

Następnie, gdy wydawało się, że Brisbane jest gotowe utrzymać się na pozycji lidera, Cleary przedarł się przez uszkodzoną linię obrony i zapewnił Panterom piąty i najcudowniejszy tytuł wszechczasów.

„Staram się wymyślić lepszy występ rozgrywającego” – powiedział w programie Nine wielki mistrz Major League, Andrew Jones.

„Chciał, aby ten zespół się skończył.

„Występ Nathana Cleary’ego w ostatnich 20 minutach tego meczu był niewątpliwie najlepszym występem pomocnika w ważnym finale”.

Penrith wcześniej dominował w pierwszej połowie, ale do przerwy miał przewagę zaledwie 8:6, gdy Thomas Flegler zderzył się z Brisbane już po pierwszej połowie.

Pomimo oskarżenia przegrana oznacza, że ​​susza w Premier League Broncos będzie trwać co najmniej 18. sezon.

READ  Jared Weria-Hargreaves Sean Bean, Trent Robinson, Sydney Roosters kontra Penrith Panthers, runda 21, wideo

„Czasami bogowie futbolu odbierają nam pewne rzeczy i dzisiaj zrobili to dla nas” – powiedział trener Broncos Kevin Walters.

„To nie miało być dzisiaj. Nie mogę o nic prosić naszych graczy”.