Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Około 70% młodzieży i młodych dorosłych chorych na WZJG przerywa leczenie 5-ASA w pierwszym roku

Około 70% młodzieży i młodych dorosłych chorych na WZJG przerywa leczenie 5-ASA w pierwszym roku

28 września 2023 r

2 minuty czytania


Ujawnienia: Autorzy nie zgłaszają żadnych istotnych ujawnień finansowych.

Nie mogliśmy przetworzyć Twojej prośby. Spróbuj ponownie później. Jeśli problem nadal występuje, skontaktuj się z obsługą [email protected].

Główne podejście:

  • Jedna czwarta pacjentów przerwała leczenie 5-ASA w ciągu pierwszego miesiąca, a 69% w ciągu 1 roku.
  • Osoby starsze i osoby mieszkające w mniej zamożnych obszarach częściej przerywały leczenie.

Dane wykazały, że młodzież i młodzi dorośli z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego są narażeni na ryzyko nieprawidłowego przestrzegania leczenia podtrzymującego kwasem 5-aminosalicylowym przez pierwszy rok, co podkreśla znaczenie kontroli lekarskiej.

„Długoterminowy kwas 5-aminosalicylowy (5-ASA) jest leczeniem pierwszego rzutu w celu utrzymania remisji choroby w WZJG.” Nishani Jayasuriya, MBBS, BS, Pracownik naukowy i rejestrator w dziedzinie gastroenterologii w szpitalach uniwersyteckich St George’s NHS Foundation Trust wraz z współpracownikami napisali w… Brytyjski dziennik praktyki ogólnej. „Na całym świecie zapadalność na raka jelita grubego rośnie najszybciej wśród młodszych populacji. (…) Dlatego kontrolowanie choroby i utrzymanie remisji ma kluczowe znaczenie w przypadku osób zdiagnozowanych we wczesnym okresie życia”.

Grafika przedstawiająca czynniki ryzyka przerwania terapii 5-ASA wśród pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.
Dane pochodzą z: Jayasooriya N i in. Br J Gen Praktyk. 2023;doi:10.3399/BJGP.2023.0006.

Kontynuowali: „Jednak szacuje się, że wskaźniki przestrzegania zaleceń lekarskich u młodych ludzi są niższe niż u dorosłych z nieswoistym zapaleniem jelit”.

W prospektywnym badaniu populacyjnym badacze mieli na celu określenie przerwania i przestrzegania dalszego leczenia doustnym 5-ASA w pierwszym roku leczenia wśród 607 pacjentów (w wieku 10–24 lat) ze zdiagnozowanym rakiem jelita grubego w okresie od stycznia 1998 r. do maja 2016 r. Populacja składająca się głównie z mężczyzn (56%) i osób w wieku 18–24 lat (70%) na początku badania, korzystając z łącza danych UK Clinical Practice Research Datalink.

READ  Przyjęcie diety w 100% roślinnej mogłoby zaoszczędzić NHS 6,7 miliarda funtów rocznie

Naukowcy monitorowali wszystkich pacjentów od daty rozpoczęcia leczenia do jednego roku lub do momentu wypisania się z badania lub śmierci.

Wyniki wykazały, że 69% pacjentów przerwało leczenie 5-ASA w ciągu 1 roku, a jedna czwarta przerwała leczenie do 34. dnia; Średni czas do zaprzestania leczenia wyniósł 162 dni. Wskaźniki przerywania leczenia były niższe wśród młodzieży w wieku od 10 do 14 lat (61%) i od 15 do 17 lat (56%) niż wśród młodych dorosłych w wieku od 18 do 24 lat (74%).

Średnie przestrzeganie zaleceń wśród wszystkich pacjentów wyniosło 72% (95% CI, 70-75), chociaż badacze podali, że przestrzeganie zaleceń spadło z 80% (95% CI, 74-86) wśród pacjentów w wieku od 10 do 14 lat na początku badania do 78% ( 95% CI, 72-84) i 69% (95% CI, 66-72) wśród osób w wieku odpowiednio 15–17 lat i 18–24 lata.

Czynniki ryzyka przerwania leczenia obejmowały starszy wiek (18–24 lata) w momencie rozpoczęcia leczenia (skorygowany HR = 1,43; 95% CI, 1,04–1,97) i zamieszkanie na mniej zamożnych obszarach (aHR = 1,46; 95% CI, 1,1–1,92). I odwrotnie, narażenie na zaostrzenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, które doprowadziło do wczesnego zastosowania kortykosteroidów, zwiększyło przestrzeganie zaleceń (aHR = 0,68; 95% CI, 0,51-0,9).

„Nastolatki i młodzi dorośli, u których zdiagnozowano raka jelita grubego, którzy rozpoczynają doustną terapię podtrzymującą 5-ASA, są narażeni na ryzyko przerwania leczenia i słabego przestrzegania zaleceń, przy czym większość z nich przerywa leczenie na początku pierwszego roku leczenia” – podsumowali Jayasuriya i wsp. „Odkrycia te podkreślają znaczenie, jakie ma zapewnienie przez klinicystów ścisłej obserwacji przez pierwszy rok przepisywania terapii dożywotnich młodzieży i młodym dorosłym, u których zdiagnozowano raka jelita grubego, zwłaszcza młodzieży wkraczającej w dorosłość oraz osób mieszkających na obszarach o niedostatecznej dostępności usług”.