Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Okropna śluzowata pleśń z The Last of Us wcale nie jest grzybem

W postapokaliptycznym dramacie HBO The Last of Us ludzka cywilizacja podupadła w obliczu wrodzonego przejęcia spowodowanego zmianami klimatycznymi.

Początkowe napisy i projekty stworzeń są inspirowane śluzowcem Physarum polycephalum. Ale chociaż „zombie” (zombie) w serialu mają być ofiarami pandemii grzybów, śluzowiec wcale nie jest grzybem.

W rzeczywistości są znacznie starsze i mniej spokrewnione z grzybami niż my. Odkąd naukowcy po raz pierwszy podjęli próbę sklasyfikowania śluzowców, zostały one błędnie sklasyfikowane z roślinami i zwierzętami, aw szczególności z grzybami.

Dzieje się tak dlatego, że zwykle występują w tych samych ekosystemach co grzyby i ponieważ wytwarzają struktury pomagające rozprzestrzeniać ich zarodniki, podobnie jak ich grzybowi kuzyni.

Czytaj więcej:
* Śmiertelny grzyb jest najnowszym złoczyńcą 2023 roku. To przerażające, ale jak prawdziwa jest nauka?
Magia grzybów: arcydzieło popularnej nauki
* Dowiedz się o wiszących formach w twoim domu

Molekularne metody składania form życia poprzez porównywanie ich DNA pomogły nam lepiej zrozumieć odrębne dziedzictwo śluzowców. Jednak ich dokładne miejsce na Drzewie Życia pozostaje niejasne.

okrutny drapieżnik

Pomimo powierzchownego podobieństwa do grzybów, istnieje kilka aspektów biologii śluzowców, które są uderzająco wyjątkowe. Ta żółta plama mazi może nie wyglądać zbyt dobrze, ale w rzeczywistości jest zaciekłym drapieżnikiem bakterii, drożdży i innych mikroorganizmów, w tym grzybów.

Chociaż mogą urosnąć dość duże – do kilku metrów kwadratowych średnicy – każda cegła mułowa jest pojedynczą komórką zawierającą miliony jąder i całą inną złożoną maszynerię mieszczącą się w komórkach takich jak nasza.

„Ciało” śluzowatego odlewu to sieć żył i rurek, które mogą poruszać się z prędkością do pięciu centymetrów na godzinę, aby zlokalizować i schwytać ofiarę.

Okropna śluzowata pleśń z The Last of Us wcale nie jest grzybem.

dostarczone

Okropna śluzowata pleśń z The Last of Us wcale nie jest grzybem.

Wewnątrz śluzowca bogata zupa składników komórkowych i cząstek żywności przepływa tam iz powrotem w siatce. Ten przepływ przesyła składniki odżywcze, sygnały chemiczne i informacje między różnymi regionami śluzowca.

To prawdopodobnie te rozległe, rozległe ruchy sprawiają, że lepka pleśń jest tak atrakcyjna dla artystów horrorów i filmowców.

Inteligencja zombie

Fizjologia i anatomia śluzowców jest równie dziwaczna, co fascynująca. Ale to ich zachowanie odróżnia ich od rówieśników, być może zbyt blisko odzwierciedlając nasze, by było to wygodne.

Śluzowce, dalekie od prostych komórek poruszających się na ślepo w ściółce, mogą zbierać ogromne ilości informacji ze swojego otoczenia i wykorzystywać je do podejmowania inteligentnych decyzji o tym, gdzie się poruszać i żerować, podobnie jak zarażeni w The Last of Us, który działają jak jeden duży organizm żerujący.

Jak dotąd wykazano, że śluzowiec wyczuwa i zbliża się do niego lub oddala się od niego węglowodanybiałka AminokwasyI wolne nukleotydyI lotne chemikalia organiczneI solepH, światło i wilgotność Temperaturanawet czujnik orientacji powaga I pola magnetyczne.

Kiedy śluzowiec znajduje jednocześnie kilka źródeł pożywienia, stara się pokryć każdy pokarm tak bardzo, jak to możliwe (aby go wchłonąć), bez rozdzielania się na osobne osobniki. Najskuteczniejszym sposobem na to jest posiadanie jednej rurki łączącej dwa pokarmy wzdłuż najkrótszej drogi między nimi.

Śluzowce ewoluowały przez miliony lat, by stać się głównymi inżynierami sieci. Są ekspertami rozwiązać labiryntNaukowcy zaczęli budować algorytmy komputerowe do projektowania Szkolenia ludzi i sieci komunikacyjne oparte na podejściu śluzowca.

bez mózgu? Bez problemu

Zdolności rozwiązywania problemów śluzowców są jeszcze bardziej niesamowite, ponieważ stworzenie nie ma mózgu ani nawet jednego neuronu. Jednak wykazują oznaki zapamiętywania, a nawet uczenia się – dwie rzeczy, które tradycyjnie uważano za możliwe tylko u zwierząt z mózgiem.

Podczas ruchu śluzowce pozostawiają po sobie ślad śluzu podobny do błon śluzowych. Ten lepki korytarz służy jako pamięć zewnętrzna Z obszarów eksplorowanych w przeszłości, co jest bardzo przydatne przy rozwiązywaniu labiryntów.

Potrafią rozróżnić własne ślady, ślady swoich sąsiadów i własne Inne rodzaje śluzowców. Korzystają również ze znaków żywności, które są pozostawione w prowadzących do nich korytarzach Oceń ich szanse na znalezienie pożywienia na danym obszarze.

Naukowcy odkryli również Śluzowce mogą nauczyć się ignorować substancje, które zwykle odstraszają (takie jak chinina lub kofeina) po dłuższej ekspozycji. Naukowcy nazywają tę podstawową formę uczenia się „przyzwyczajeniem”.

O dziwo, kiedy zwykły śluzowiec łączy się z niewyszkolonym śluzowcem (tak, mogą to zrobić), Wyuczone zachowanie jest odnotowywane u nowej współdzielonej osoby.

Wszystko to rodzi (raczej przerażające) pytanie: Jakie inne rodzaje wiedzy oślizgłe istoty przekazują sobie między sobą, czołgając się pod ściółką lasu?

Chris Read jest członkiem ARC Future Fellow na Macquarie University.

Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa Na licencji Creative Commons. Przeczytaj oryginalny artykuł tutaj.

READ  Student, który zmarł na chorobę meningokokową, „żył pełnią życia”