Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Odejście Hamiltona jest „niespodzianką” dla szefa zespołu Mercedesa, Wolffa

Lewis Hamilton zaskoczył szefa zespołu Mercedesa, Toto Wolffa, kiedy podczas śniadania ogłosił wiadomość o swoim odejściu z zespołu Formuły 1 i dołączeniu do Ferrari, ale „nie ma między nimi złej woli” – powiedział dziś Wolff.

Wolff powiedział, że słyszał pogłoski, że Hamilton może odejść, ale nie był pewien, dopóki wielki Formuła 1 nie potwierdził tego podczas czwartkowego spotkania śniadaniowego w domu Wolffa w Oksfordzie w Anglii.

Hamilton opuści Mercedesa pod koniec przyszłego sezonu i dołączy do Ferrari w 2025 roku w ramach ruchu ogłoszonego w piątek. Hamilton rywalizuje z Mercedesem od 2013 roku i zdobył z zespołem sześć z siedmiu tytułów mistrzowskich.

Wolff powiedział: „Zaskoczeniem było to, że usłyszałem te plotki dwa dni temu, ale chciałem poczekać na zaplanowane przez nas śniadanie, a był to czwartek rano i wtedy ogłoszono tę wiadomość”.

„Ale wiesz, możesz być ze mną bardzo szczery, bo ja też wyrażam się bardzo jasno. Gdy tylko powiedział: «To właśnie próbuję zrobić», była to prawda. I nie zrobiłem tego. spróbuj go przekonać.” W przeciwieństwie do tego.”

Wolff dodał, że nadal uważa Hamiltona za przyjaciela. Dodał: „W przyszłości porozmawiamy o tym, czy można to zrobić inaczej, czy nie, ale nie mam do tego żadnych pretensji”.

Widząc szok w szerszym zespole Mercedesa, Wolff powiedział, że wieloletni inżynier wyścigowy Hamiltona, Peter Bonnington, skomentował: „Czy jest 1 kwietnia?” Kiedy powiedziano jej, że Hamilton odchodzi.

Hamilton sfinalizował dwuletnie przedłużenie kontraktu z Mercedesem pod koniec sierpnia ubiegłego roku, ale aktywował klauzulę odejścia, która pozwala mu odejść po roku.

Wolff powiedział, że fakt, że Hamilton szukał nowego wyzwania, nie był zaskoczeniem, ale nadszedł odpowiedni moment. Zasugerował, że Hamilton może „rzucić kostką”, ponieważ 39-latek stara się o kolejną szansę na swój ósmy tytuł w Formule 1.

READ  State of Origin: NSW Blues szykuje się na drugą zmianę w grze

„Wiedzieliśmy, że podpisanie krótkoterminowego kontraktu może być korzystne dla obu stron. Nie mogliśmy zobowiązywać się dłużej i on podjął decyzję o odejściu. W pełni szanujemy, że możesz zmienić zdanie, to dobrze”. Inne okoliczności” – stwierdził.

Wolff dodał, że Mercedes może teraz nie spieszyć się z podjęciem decyzji o wyborze nowego kierowcy, który w przyszłym roku będzie partnerem George'a Russella. Porównał zapotrzebowanie Mercedesa na nowego kierowcę do radzenia sobie z nagłym odejściem w 2016 roku ówczesnego kolegi z zespołu Hamiltona, Nico Rosberga, który wycofał się z Formuły 1 kilka dni po zdobyciu tytułu.

„Zawsze lubię zmiany, ponieważ zmiany dają możliwości, w ten sam sposób, w jaki zaakceptowaliśmy sytuację Nico” – powiedział. „To także było nieoczekiwane od chwili do chwili”.

Hamilton nie wygrał wyścigu od 2021 roku, kiedy o włos – i kontrowersyjnie – stracił tytuł na rzecz Maxa Verstappena w finale sezonu w Abu Zabi. Mercedes miał trudności z przystosowaniem się do nowej aerodynamiki „efektu podłoża”, ponownie wprowadzonej na rok 2022, a zwycięstwo Russella w Sao Paulo w tym roku było jedynym zwycięstwem zespołu od tamtej pory. Oczekuje się, że w roku 2026 – który będzie drugim sezonem „wieloletniej” umowy Hamiltona z Ferrari – nowy zestaw zasad radykalnie zmieni siatkę.

Wolff powiedział, że nie ma obaw związanych z angażowaniem Hamiltona w rozwój Mercedesa, nawet jeśli Hamilton dołączy do innego konkurenta. „Nie mam wątpliwości co do uczciwości Lewisa, jeśli chodzi o udostępnianie informacji” – powiedział Wolf.

Hamilton był związany z Mercedesem przez większość swojego życia, odkąd w wieku 13 lat podpisał kontrakt z McLarenem jako mistrz kartingu. Mercedes był wówczas dostawcą silników McLarena, a Hamilton był częścią tak zwanego programu rozwoju młodych kierowców McLaren-Mercedes.

Niedawno Mercedes był także głównym zwolennikiem wysiłków Hamiltona na rzecz poprawy różnorodności w Formule 1. W 2021 roku on i zespół połączyli siły, aby stworzyć inicjatywę Ignite, aby dać więcej możliwości osobom z różnych środowisk, które chcą rozpocząć karierę w takich dziedzinach, jak sporty motorowe, nauka i inżynieria.

READ  „Będzie bolało”: szokujące zwycięstwo Johna Ramma w PGA Tour po epickim krachu Colina Morikawy