Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Od Formuły 1 po igrzyska olimpijskie kraje są oskarżane o zmycie ich sportowego wizerunku: NPR

Ludzie biorą udział w konferencji prasowej, aby ogłosić Grand Prix Arabii Saudyjskiej jako część kalendarza 2021 F1 w mieście portowym Dżudda nad Morzem Czerwonym 5 listopada 2020 r.

Amer Helabi/AFP/Getty Images


Ukryj podpis

Przełącznik napisów

Amer Helabi/AFP/Getty Images

Ludzie biorą udział w konferencji prasowej, aby ogłosić Grand Prix Arabii Saudyjskiej jako część kalendarza 2021 F1 w mieście portowym Dżudda nad Morzem Czerwonym 5 listopada 2020 r.

Amer Helabi/AFP/Getty Images

Jaki jest wspólny mianownik między Chinami, Arabią Saudyjską i Katarem? Odpowiedź może nie być tak jasna, jak myślisz. Ale wszystkie trzy kraje są oskarżane o łamanie praw człowieka, a w tych trzech krajach odbywają się także jedne z największych i najbardziej lukratywnych imprez sportowych na świecie.

Chiny będą gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 r., Katar będzie gospodarzem Mistrzostw Świata FIFA w przyszłym roku, a Arabia Saudyjska dużo zainwestowała w organizację międzynarodowych imprez sportowych na wysokim szczeblu.

Jednak organizacje praw człowieka i inne kraje wyraziły obawy, że za tym pozornie nieszkodliwym trendem kryje się wspólny wysiłek tych i innych krajów, aby wykorzystać sport jako sposób na ukrycie ich słabych wyników w zakresie praw człowieka.

„Używają sportu i coraz częściej postrzegają go jako okazję do przemycia swojego wizerunku” – powiedział NPR Felix Jakins, szef kampanii Amnesty International UK.

Grupa zajmująca się prawami człowieka używa nawet niedawnego terminu, aby opisać tę praktykę: „pranie sportowe”.

„To proces, w którym kraj lub reżim ze szczególnie słabymi wynikami w zakresie praw człowieka wykorzystuje sport jako sposób na tworzenie pozytywnych nagłówków i pozytywnego spojrzenia na swoje kraje” – wyjaśnił Jakins.

Arabia Saudyjska bierze udział w angielskiej piłce nożnej i Formule 1سباق

A w zeszłym miesiącu grupa prawnicza skrytykowała przejęcie przez Arabię ​​Saudyjską angielskiego klubu Newcastle United. według biuletyn Raporty, saudyjski rządowy Fundusz Inwestycji Publicznych kupił 80% udziałów w angielskim klubie piłkarskim za 300 milionów funtów (400 milionów dolarów).

„Odkąd po raz pierwszy rozmawialiśmy o tej umowie, mówiliśmy, że jest to wyraźna próba władz saudyjskich, by zmyć swoje przerażające rekordy w zakresie praw człowieka magią najwyższej klasy futbolu” – powiedział Sasha Deshmukh, dyrektor naczelny Amnesty International UK. Powiedział w oświadczeniu.

kup Newcastle United To tylko najnowsza inwestycja władz saudyjskich związana ze sportem. Według danych, w ostatnich latach królestwo wydało ponad 1,5 miliarda dolarów na organizację elitarnych wydarzeń sportowych Raport o przyznaniu wolności. Obejmuje to między innymi organizację corocznego meczu piłki nożnej o Superpuchar Hiszpanii, międzynarodowych turniejów golfowych mężczyzn i kobiet oraz profesjonalnych zapasów.

W przyszłym miesiącu Formuła 1 World Series po raz pierwszy odbędzie się w Arabii Saudyjskiej. Będzie nagroda główna Odbędzie się 5 grudnia Na zupełnie nowym torze wyścigowym w porcie Dżudda. F1 – należący do amerykańskiej Liberty Media Corp – podpisał 10-letni kontrakt z królestwem Jest wart 650 milionów dolarów.

READ  Premier prosi PSB o doskonalenie talentów sportowych

Podczas imprezy F1 Saudi odbędzie się również szereg występów muzycznych. Gwiazda popu Justin Bieber, który prowadzi program rozrywkowy poza torem, otrzymuje coraz więcej telefonów, aby odwołać jego program.

w List otwarty wysłany przez Washington PostKhadija Cengiz, narzeczona zamordowanego saudyjskiego dziennikarza Jamala Khashoggiego, wezwała kanadyjskiego piosenkarza do „wysłania światu silnej wiadomości, że twoje imię i talent nie zostaną użyte do przywrócenia reputacji reżimu, który zabija swoich krytyków”.

Królestwo mówi, że jest na dobrej drodze do reformy

Rząd saudyjski odrzuca wszelkie oskarżenia o pranie sportowe. Te inwestycje są częścią planów księcia Mohammeda bin Salmana, aby zdywersyfikować gospodarkę kraju, która w dużym stopniu opiera się na ropie i gazie, mówi Fahd Nazer, rzecznik ambasady Arabii Saudyjskiej w Waszyngtonie.

„Pogląd, że reformy transformacyjne, które obecnie trwają w królestwie, są jedynie próbą poprawy wizerunku królestwa, jest dalekie od rzeczywistości” – powiedział Nazer NPR.

Powiedział, że państwo dąży do stworzenia w jego ramach przemysłu sportowego Wizja 2030 Plan, który wymaga nie tylko bardziej zróżnicowanej gospodarki, ale także dynamicznego społeczeństwa.

Ale morderstwo dziennikarza Khashoggi w 2018 roku, uwięzienie działaczy na rzecz praw człowieka i trwająca kampania bombardowań w Jemenie podają w wątpliwość, jak naprawdę transformujące są te reformy.

Pomimo wprowadzenia pewnych nowych, ograniczonych wolności dla obywateli saudyjskich, książę koronny uczynił kraj bardziej autorytarnym niż wcześniej, mówi Daniel Byman, starszy pracownik Brookings Institution.

„Kobiety mają więcej swobód, żeby wybrać bardzo ważny przykład. Ale jest mniej tolerancji nawet dla ograniczonych sporów politycznych” – mówi.

Rzecznik Formuły 1, oskarżony o umożliwienie Sport prania w przeszłości, nie odpowiedział bezpośrednio na pytanie, czy serial uwzględnił sytuację praw człowieka w danym kraju przy podejmowaniu decyzji o zorganizowaniu tam wyścigu.

Kierowca Mercedesa Lewis Hamilton z Wielkiej Brytanii jeździ podczas Grand Prix Kataru Formuły 1 na Losail International Circuit w Lusail w Katarze, 21 listopada.

Darko Bandik/AFP


Ukryj podpis

Przełącznik napisów

Darko Bandik/AFP

Kierowca Mercedesa Lewis Hamilton z Wielkiej Brytanii jeździ podczas Grand Prix Kataru Formuły 1 na Losail International Circuit w Lusail w Katarze, 21 listopada.

Darko Bandik/AFP

Brytyjski kierowca Mercedesa Lewis Hamilton reaguje po sesji kwalifikacyjnej w Lusail w Katarze 20 listopada przed Grand Prix Formuły 1 w Katarze. Hamilton nosił kask z tęczą na znak solidarności z LGBTQ+.

Hamad w Muhammad / Basen przez AP

„Bardzo poważnie podchodzimy do naszych obowiązków związanych z prawami i ustalamy wysokie standardy etyczne dla kontrahentów i osób z naszego łańcucha dostaw, które są zapisane w umowach, i zwracamy szczególną uwagę na ich przestrzeganie” – powiedział rzecznik.

W ubiegły weekend F1 zadebiutowała w Katarze – kolejnym kraju o mniej niż najlepszych wynikach. Siedmiokrotny mistrz świata i zwycięzca wyścigu Lewis Hamilton poruszył kwestię praw człowieka i równości Na konferencji prasowej przed Grand Prix w niedzielę.

„Ponieważ sport trafia do tych miejsc, obowiązkiem jest uświadamianie tych problemów. Miejsca te wymagają kontroli. Równe prawa to poważny problem”. Brytyjski kierowca powiedział, którzy nosili tęczowy kask wyścigowy w wyrazie solidarności ze społecznością LGBTQ+.

Chiny stoją w obliczu bojkotu Igrzysk Olimpijskich

Chiny są również oskarżane o wykorzystywanie sportu do szlifowania swojego wizerunku publicznego. Zaledwie dwa miesiące przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w 2022 r. administracja Bidena rozważa dyplomatyczny bojkot igrzysk w związku z traktowaniem przez chiński rząd ujgurskich muzułmanów mieszkających w regionie Xinjiang.

Kwestia prania sportowego dotarła nawet do sal Kongresu. W zeszłym roku republikański senator Rick Scott przedstawił rezolucję wzywającą Międzynarodowy Komitet Olimpijski do pozbawienia Chin praw do organizacji igrzysk.

„Nie sądzę, aby kraj, który popełnia ludobójstwo na własnych obywatelach, który buduje armię, aby kontrolować świat, kradnie miejsca pracy i technologię z całego świata, który odmawia swoim obywatelom podstawowych praw, powinien organizować igrzyska olimpijskie” – Scott powiedział NPR w niedawnym wywiadzie.

Uczniowie Zimowej Młodzieżowej Olimpijskiej Szkoły Sportowej wykonują we wtorek gimnastykę na lodzie i śniegu podczas wydarzenia z okazji 100. dnia Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Zhangjiakou w prowincji Hebei w Chinach.

Chen Xiaodong / Costphoto / Barcroft Media / Getty Images


Ukryj podpis

Przełącznik napisów

Chen Xiaodong / Costphoto / Barcroft Media / Getty Images

Uczniowie Zimowej Młodzieżowej Olimpijskiej Szkoły Sportowej wykonują we wtorek gimnastykę na lodzie i śniegu podczas wydarzenia z okazji 100. dnia Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Zhangjiakou w prowincji Hebei w Chinach.

Chen Xiaodong / Costphoto / Barcroft Media / Getty Images

Chiny wielokrotnie zaprzeczały oskarżeniom o łamanie praw człowieka w Sinkiangu.

Skrytykował także amerykańskiego olimpijskiego partnera telewizyjnego NBC i sponsorów olimpijskich za to, że nie mówili o rzekomych naruszeniach praw człowieka w Chinach.

READ  Gold Coast Titans, David Fifita, Wayne Bennett, Dolphins, podpis, kontrakt, umowa, 2023, Paul Kent, NRL 360

Jego kolega Demokrata, senator Ron Wyden z Oregonu, mówi, że federacje sportowe muszą wziąć większą odpowiedzialność, jeśli chodzi o kwestie praw. Mówi, że „sprzedają swoje bezpieczeństwo dla zysku”, skutecznie pomagając w rehabilitacji reputacji osób łamiących prawa człowieka.

Sport służy do kręcenia się do tyłu

Praktyka wykorzystywania przez narody sportu jako zasłony dymnej nie jest niczym nowym. Wiele narodów, w tym Wielka Brytania, postrzegało ten sport jako sposób na odwrócenie uwagi od prześladowań w epoce kolonialnej. Nazistowskie Niemcy wykorzystały Igrzyska Olimpijskie w Berlinie w 1936 r. jako okazję do zademonstrowania swojej rzekomej wyższości rasowej, a podczas zimnej wojny Stany Zjednoczone i Związek Radziecki używały sportu jako miękkiej siły.

Ale później użyto słowa „mycie sportowe”. z jednym kontem, Dla mnie Brytyjski dziennikarz sportowy Sam Cunningham, termin się pojawił W 2015 roku, kiedy gościł Azerbejdżan Europejskie gry i sztuczna inteligencja Sprowadź go z powrotem na światło dzienne W krytyce wobec inwestycji ZEA w angielski futbol kilka lat później.

Widok ceremonii odsłonięcia zegara na Mistrzostwa Świata FIFA w Katarze 2022 zorganizowane przez Naczelny Komitet ds. Dostaw i Dziedzictwa oraz FIFA w Doha w Katarze, 21 listopada.

Muhammed Dabbous/Agencja Anadolu/Getty Images


Ukryj podpis

Przełącznik napisów

Muhammed Dabbous/Agencja Anadolu/Getty Images

Widok ceremonii odsłonięcia zegara na Mistrzostwa Świata FIFA w Katarze 2022 zorganizowane przez Naczelny Komitet ds. Dostaw i Dziedzictwa oraz FIFA w Doha w Katarze, 21 listopada.

Muhammed Dabbous/Agencja Anadolu/Getty Images

Niezależnie od pochodzenia, nie jest jasne, czy pranie sportowe przyniesie trwały efekt. Ale według Simona Chadwicka, eksperta branży sportowej w Emlyon Business School we Francji, może to przynieść chwilową ulgę.

„Jeśli spojrzymy na Mistrzostwa Świata 2018, pojawiła się powszechna krytyka Rosji” – mówi. „Ale to, co zobaczyliśmy, kiedy ludzie wrócili z rosyjskich mistrzostw świata, to to, że ich pogląd na Rosję bardzo się zmienił i widzą ten kraj w znacznie bardziej pozytywny sposób”.

Uważa się, że w sytuacji, gdy zachodnie demokracje coraz bardziej przyglądają się wartości organizowania imprez sportowych na dużą skalę, kraje o wątpliwych prawach człowieka będą nadal wykorzystywać sport do wzmacniania swojego publicznego wizerunku.

„To, co zobaczymy, to takie jak Arabia Saudyjska, Chiny i inne kraje, które będą nadal rywalizować o te wydarzenia, dając im prawa do ich organizowania, a następnie pozwalając tym na Zachodzie stawić czoła tego rodzaju moralnym i ideologicznym konsekwencjom, które mamy jako wynik ich goszczenia” – mówi Chadwick.

Większość organizacji sportowych broni swojej decyzji o organizacji imprez w tych krajach twierdząc, że jest to katalizator zmian. Ale ta zmiana jeszcze się nie zmaterializowała.