Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Discovery przygotowuje się do walki o ochronę polskiego biznesu przed rządowymi rozprawami z zagraniczną własnością

Odkrycie Przygotowuje się do zaciętej bitwy o utrzymanie swojej działalności w Polsce w obliczu agresywnej kampanii rządzącej prawicowej partii w kraju, mającej na celu uniemożliwienie zagranicznej własności mediów.

7 lipca Prawo i Sprawiedliwość (PiS) wystąpiło z wnioskiem o zmianę lokalnej ustawy o radiofonii i telewizji, która przewiduje, że posiadacze koncesji na nadawanie programów telewizyjnych i radiowych nie mogą być kontrolowani bezpośrednio ani pośrednio przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Więcej od Variety

Nowa ustawa medialna wymierza bezpośrednio w Discovery, amerykańskich właścicieli polskich nieruchomości البولندي telewizja Grupa, która prowadzi najważniejszy w kraju kanał informacyjny TVN24. Wyceniany na około 1 miliard dolarów TVN jest największą amerykańską inwestycją w Polsce.

Beret, prezes i dyrektor generalny Discovery Networks International, mówi różnorodny Firma „uważnie przygląda się obronie naszych interesów handlowych przed nadużyciami regulacyjnymi, zachowaniami antykonsumenckimi i innymi niepewnymi sytuacjami rynkowymi”.

Peret podkreśla, że ​​proponowane zmiany nie tylko godzą w interesy biznesowe Discovery w Polsce, ale „w istocie destabilizują kraj dla wszystkich przedsiębiorstw. Jedną z fundamentalnych zasad inwestowania jest poczucie praworządności i co to oznacza dla bezpieczeństwa i pewności inwestycje biznesowe.”

Jednak czas na odkrycie może się kończyć.

Spółka, która ma połączyć się z WarnerMedia w ramach ogromnej transakcji, która ma zostać sfinalizowana w połowie 2022 r., 18 miesięcy temu złożyła wniosek o odnowienie istniejącej 10-letniej licencji medialnej do TVN, ale wciąż czeka na KRRiT. zatwierdzić. Licencja wygaśnie 26 września.

Nie ma uzasadnionego powodu opóźnienia. Nic”, oświadczył Perrett. „Fakt, że mamy inne licencje posiadane w ten sam sposób, które zostały odnowione w tym samym okresie, świadczy o tym, że kryteria stosowane do odnowienia licencji tego kanału informacyjnego mają charakter polityczny, nie są uzasadnione ani regulacyjne. ”.

Discovery do tej pory działało w Polsce, rejestrując się jako niezależna firma na terenie Unii Europejskiej, spełniając tym samym wymogi uniemożliwiające firmom pozaeuropejskim posiadanie ponad 49% w lokalnych mediach. Jednak nowo zaproponowane przepisy eliminowałyby jakąkolwiek zagraniczną własność polskich mediów.

READ  Skoncentruj się na przyszłości po tym, jak indyjskie dziewczyny zabłysną do chwały

Taki scenariusz prawdopodobnie zmusiłby Discovery do sprzedaży 51% udziałów w TVN.

Debata nad proponowanymi poprawkami do ustawy została przełożona w tym tygodniu na 13 sierpnia w związku z nieporozumieniami między rządzącą partią Prawo i Sprawiedliwość a jedną z jej frakcji, która wzywa do łagodniejszego podejścia, które poszerzyłoby podstawy geograficzne prawa i wymagało zagranicznych właścicieli. Bycie częścią Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która obejmuje Stany Zjednoczone, a nie wyłączny Europejski Obszar Gospodarczy.

Zawirowania medialne w Polsce zostały niedawno odnotowane w raporcie Komisji Europejskiej na temat praworządności z 2021 r., w którym stwierdzono, że polski rynek mediów ryzykuje „ograniczenie pluralizmu mediów” ze względu na zmiany legislacyjne w branży.

Tymczasem Departament Stanu USA jest również zaangażowany w kontakt z kanclerzem Derekiem Cholletem, który niedawno powiedział TVN24, że udział Discovery w spółce jest „bardzo ważną amerykańską inwestycją tutaj, w Polsce. inwestycje” .

„Wolność mediów ma kluczowe znaczenie” – powiedział Chollet.

Najlepszy asortyment

Zarejestruj się na Różne Biuletyn. Aby otrzymywać najnowsze wiadomości, śledź nas na Facebooki Świergot, I Instagram.