Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Obniżone rokowanie w przypadku raka prostaty z powodu pandemii

obrazek: Bar Staten, profesor urologii na Wydziale Nauk Chirurgicznych Uniwersytetu w Uppsali. Sceneria Jeszcze

Kredyt: Mikael Wallstedt

Podczas pierwszej fali pandemii Corona u mężczyzn zdiagnozowano raka prostaty w Szwecji o 36 procent w porównaniu z poprzednimi latami. Z drugiej strony nie wpłynęło to na liczbę pacjentów leczonych z powodu raka prostaty. Dowodem na to jest nowe badanie rejestru prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Uppsali, a ich odkrycia zostały opublikowane w Scandinavian Journal of Urology.

„Uważamy, że liczba zdiagnozowanych przypadków zmniejszyła się, ponieważ Agencja Zdrowia Publicznego w Szwecji wcześnie wezwała osoby starsze do ograniczenia kontaktów społecznych, a tym samym do powstrzymania się od niezwłocznej opieki zdrowotnej. Szwedzki zestaw wytycznych dotyczących leczenia raka gruczołu krokowego zalecało, aby mężczyźni zwracali się o pomoc lekarską Tylko osoby z objawami raka prostaty. Wyniki badania wskazują, że zalecenia zostały wzięte pod uwagę ”- mówi Bar Staten, profesor urologii na Uniwersytecie w Uppsali, absolwent krajowy rejestr raka prostaty (NCPR).

Badanie opiera się na danych z NCPR, który zawiera szczegółowe informacje dotyczące 98 procent prawie 10 000 mężczyzn, u których rocznie diagnozuje się raka prostaty w Szwecji. Ten zapis zawiera również szczegółowe opisy cech raka i początkowego leczenia.

Porównując okres pierwszej fali raka prostaty, marzec-czerwiec 2020 r., Z analogicznymi miesiącami lat 2017-19, stwierdzili, że nastąpił znaczący spadek liczby przypadków raka prostaty odnotowanych wiosną 2020 r. Większość z nich, 51 proc., Spadła wśród mężczyzn w wieku 75 lat i starszych. W przypadku mężczyzn w wieku poniżej 70 lat odpowiednia liczba wynosiła 28 procent. Wstępne dane, które nie były jeszcze publikowane od jesieni 2020 r., Wskazują, że podczas drugiej fali pandemii liczba przypadków spadła w mniejszym stopniu niż w pierwszej.

READ  Eksperci twierdzą, że bakterie wywołujące trądzik mogą być niezbędne dla zdrowej skóry: ScienceAlert

„Wpływ tego spadku na rokowania dla mężczyzn, u których rak nie został zdiagnozowany w 2020 r., Zależy teraz częściowo od tego, czy służby zdrowia będą miały szansę„ nadrobić zaległości ”w ich prognozach. Ponieważ większość przypadków raka prostaty postępuje powoli, ma to sens pomyśleć, że niektóre Opóźnienie będzie miało tylko niewielki wpływ ”- mówi Staten.

Jednocześnie badanie wykazało, że nie zmieniła się liczba mężczyzn, którzy przeszli operację w celu leczenia raka. Można to częściowo wytłumaczyć faktem, że listy oczekujących na opiekę mogły zostać skrócone, gdy postawiono mniej diagnoz. Liczba mężczyzn otrzymujących radioterapię zgodnie z przeznaczeniem leczniczym była nawet o 32 procent wyższa w porównaniu z poprzednimi latami. Zdaniem naukowców odzwierciedla to utrzymujący się trend wzrostowy w ostatnich latach, ponieważ radioterapia jest coraz częściej stosowana w raku prostaty, zwłaszcza w raku miejscowo zaawansowanym.

„Nasze badanie wskazuje, że szwedzka służba zdrowia przyznała pierwszeństwo leczeniu raka podczas epidemii, a opieka nad rakiem prostaty w tym kraju była mniej dotknięta niż w innych krajach europejskich” – mówi Staten.

###

Recenzja / badanie obserwacyjne / ludzie

G Fallara i in. (2021), Diagnostyka, stadium i leczenie raka prostaty w Szwecji w pierwszej fazie pandemii COVID-19, Scandinavian Journal of Urology. Doi: 10.1080 / 21681805.2021.1910341

https: //www.Tandphoonline.Z/Doi /Pełna /10.1080 /21681805.2021.1910341

Zrzeczenie się: AAAS i EurekAlert! Nie odpowiada za dokładność biuletynów wysyłanych do EurekAlert! Poprzez instytucje wspierające lub w celu wykorzystania jakichkolwiek informacji za pośrednictwem systemu EurekAlert.